Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów

Wydawnictwo: Bellona
historia
LubimyCzytać

* Pozamałżeńscy synowie Władysława IV* Stanisław Grabowski, syn Stanisława Augusta i Elżbiety Grabowskiej* Aleksander Walewski, syn Napoleona i hrabiny Marii Walewskiej... oto tylko niektórzy przedstawiciele królewskich dzieci polskich pochodzących ze związków pozamałżeńskich.[...]

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Literatura Dawna | 2019-03-09

Romuald Romański polski prawnik, historyk, pisarz. Wykładowca prawa w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Autor wielu książek o tematyce historycznej (specjalność - wojny kozackie) oraz kilku powieści historyczno-przygodowych.

Autor, w swojej książce porusza tematykę dzieci, które rodziły się poza łożem małżeńskim. Nazywano ich basardami. Sytuacja materialna takich dzieci, zależała od prawa i polityki, jakie panowały w danej epoce. Kościół Katolicki, również miał wiele do powiedzenia w tej sprawie.

Patrząc według dynastii, Piastowie traktowali dzieci z małżeńskiego, jak i poza na równi, np. książe Zbigniew i jego przyrodni brat Bolesław Krzywousty; czasy panowania Zygmunta Starego i królowej Bony. Ojciec, który uznaje dziecko z pozamałżeńskiego łoża, zabezpiecza go tak samo, jak dzieci z małżeństwa.

Zmieniło się to po soborze trydenckim, który odbył się w latach 1545-1563. Wtedy w Polsce panowało surowe prawo. Dzieci nieślubne wykluczono, ze społeczeństwa. Nie mieli prawa...

Kamila | 2018-04-27

książka raczej nie porywa. Katalog bękartów mógłby być bardziej rozbudowany lub zawierać ciekawsze postacie.

Vemona | 2017-09-14
Przeczytana: marzec 2015

Temat jak dla mnie, ciekawy, chętnie poczytałabym więcej historii tego typu. Co prawda, rozczarował mnie rozdział o Kostce-Napierskim, właściwie nie było ani słowa o jego ewentualnych motywach działania, ale zarówno o Bezprymie i Zbigniewie, mimo małej ilości źródeł, jak i o Grabowskim i Colonna-Walewskim (o których źródeł jest nieporównanie więcej), czytało się bardzo dobrze.

Marshmallow | 2016-09-03

Rodzinne intrygi, wspaniali stratedzy i gorące romanse wyjaśniają przyczyny, przebieg i skutki niektórych zdarzeń historycznych. Autor w ciekawy sposób opowiada wszystkie historie, nie szczędząc czytelnikowi pikantnych szczegółów czy zgryźliwych anegdot. Romański pisze lekko i absorbująco, a swoim stylem zachęca do dalszej lektury.