zawiść nieznajomego

Okładka książki zawiść nieznajomego Caroline Graham
Okładka książki zawiść nieznajomego
Caroline Graham Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) kryminał, sensacja, thriller
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01

Fenn jest wyjątkowy: przystojny jak młody bóg i ma niezwykłą osobowość. Ok, może nie skończył studiów, może od czasu do czasu trudni się kradzieżami, ale to dlatego, że jego rodzice byli nieudacznikami i nie zapewnili mu odpowiedniego startu. Ale to tylko kwestia czasu aż świat go dostrzeże i Fenn wypełni swoje przeznaczenie: będzie sławny. No może wymagać to nieco wysiłku, w końcu dojścia do naprawdę ważnych ludzi bronią miernoty z nadwagą, zazdrosne o urodę Fenn’a… Ale gdyby tak znalazł się ktoś, kto go uczyni swoim protegowanym…Droga do kariery, nieważne w czym, byłaby przed Fenn’em otwarta... Tak, Fenn jest wyjątkowy, jest wyjątkowo podłym sukinsynem.

„Zawiść nieznajomego” to pierwsza powieść kryminalna Caroline Graham. Autorkę polubiłam czytając książki o śledztwach inspektora Barnaby’ego i sierżanta Troy’a, więc z ciekawością sięgnęłam po tę pozycję. I zaskoczyła mnie ona swoim mrocznym klimatem. Graham poruszyła bowiem trudny temat prześladowania przypadkowej osoby przez psychopatę, który uważa, że powinna ona umożliwić mu zdobycie sławy, a skoro tego nie robi, to musi zostać ukarana.

Pisarka pokazała zarówno to, co dzieje się w mózgu prześladowcy, jak krok po kroku osacza swoją ofiarę, jak czerpie przyjemność z jej cierpienia i strachu, jak buduje swój świat na chorych iluzjach i jak jest w tym wszystkim cholernie skuteczny. Z drugiej strony pokazana jest ofiara, której dotychczasowy świat legł w gruzach, znikło poczucie bezpieczeństwa, została za to frustracja i bezradność. I o ile wątek ofiary czasami mnie drażnił, to wątek prześladowcy był naprawdę przerażający. Pani Graham naprawdę świetnie udało się pokazać pokrętność roszczeniowego myślenia, przekonanie o własnej wyjątkowości i osuwanie się w obłęd przy zachowaniu przez cały czas zimnej kalkulacji, która ma na celu tylko i wyłącznie danie nauczki temu, kto zawiódł pokładane w nim oczekiwania. Nie jest to klasyczny kryminał, od samego początku czytelnik wie wszystko o gnębicielu, krok po kroku towarzyszy mu w realizacji jego zwyrodniałych planów. Do ostatniego akapitu pisarka trzyma w niepewności, jakie będzie zakończenie tej historii. Może nie jest to pozycja wybitna, ale godna polecenia.

Niestety nie urzekła mnie historia Roz, prowadzącej w City Radiu "Pogawędki z Roz", a szkoda bo zapowiadało sie ciekawie. Ledwie przebrnęłam przez te książke, a przecież gruba nie jest liczy raptem 262 strony.

Brak akcji, mdłe, nudne jak flaki z olejem. Głowna boahterka jakaś taka chaotyczna, nieposkładana, rozbita.Z drugiej strony wredna dla pracowników. Pomysł na napisanie książki ciekawy. Roz dostaje pogróżki od jednego ze słuchaczy, wkrótce mężczyzna grozi jej śmiercią i zaczyna nękać. Napisane to niestety w jakiś taki bezbarwny sposób. Może dlatego że książka pochodzi z 1984 roku, a wtedy możliwości i świat wyglądały zupełnie inaczej.

Taki tam kryminał, szału nie mam ale jednak ciekawiło mnie, jak się skończy.

Taki tam kryminał, szału nie mam ale jednak ciekawiło mnie, jak się skończy.

• Kryminały
  • Pożyczone
  • Caroline Graham (zn)
  • Sprzedam/wymienię
  • Kryminał współczesny - Europa: państwa anglojęzyczne

Dodaj cytat z książki zawiść nieznajomego