Kamienie szlachetne w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu

Okładka książki Kamienie szlachetne w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu
Anna Ryś Wydawnictwo: Marpress językoznawstwo, nauka o literaturze
235 str. 3 godz. 55 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Marpress
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
235
Czas czytania
3 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375281088
Tagi:
Starożytność Kamienie szlachetne Literatura antyczna Literatura rzymska Literatura grecka Kamienie w literaturze
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Autorka podejmuje temat, który nie zajmuje bynajmniej pierwszego miejsca wśród najczęściej badanych zagadnień świata starożytnego. A jednak jest to wątek wymagający omówienia, bo kamienie szlachetne (nota bene niekoniecznie będące kamieniami szlachetnymi we współczesnym naukowym rozumieniu tego terminu) pojawiają się na kartach literatury greckiej i rzymskiej całkiem często. Dotyczy to nie tylko prozy naukowej, ale także literatury pięknej, w której często napotkać można na nawiązania, czy całe ekfrazy szlachetnych kamieni. Autorka sięgnęła do współczesnych publikacji z dziedziny nauk przyrodniczych, dzięki czemu zestawiła antyczne i dzisiejsze klasyfikacje mineralogiczne, co pozwala lepiej zidentyfikować kamienie, o których mowa w starożytnych tekstach.

Klasyfikacji kamieni poświęcony jest pierwszy rozdział pracy. W rozdziale drugim analizie poddane zostają poszczególne rodzaje kamieni, ze szczególnym uwzględnieniem pięciu najczęściej wzmiankowanych, a więc jaspisu, ametysty, hiacyntu, berylu i perły. Perła, choć to przecież nie kamień, była w starożytności bardzo ceniona, stąd poświęcony jej podrozdział jest wyjątkowo obszerny. Rozdział trzeci poświęcony jest słynnym klejnotom. Wspomniane są tu na przykład słynne perły Kleopatry - rzekomo - rozpuszczane w occie i w ten sposób konsumowane podczas wystawnych uczt. Zakończenie jest minimalne, w zasadzie jakby go nie było.

Z cała pewnością książka nie wyczerpuje tytułowego tematu. O kamieniach szlachetnych w świecie grecko-rzymskim można by napisać jeszcze wiele. Przydałoby się na pewno jakieś studium szczegółowe dotyczące choćby obecności tych klejnotów w jakimś konkretnym gatunku literackim lub u jakiegoś wybranego autora lub grupy autorów. Książka A. Ryś to w zasadzie prolegomena: niewątpliwie wartościowe i pionierskie, ale czasem zbyt mocno streszczające tylko poszczególne źródła. Na plus można zaliczyć na pewno skorygowanie błędnej opinii, że już w poematach Homera kamienie są często opisywane (bo nie są), określenie estetycznych upodobań Greków i Rzymian w tej dziedzinie i zachodzących w tej dziedzinie zmian.

Tomasz Babnis

Autorka podejmuje temat, który nie zajmuje bynajmniej pierwszego miejsca wśród najczęściej badanych zagadnień świata starożytnego. A jednak jest to wątek wymagający omówienia, bo kamienie szlachetne (nota bene niekoniecznie będące kamieniami szlachetnymi we współczesnym naukowym rozumieniu tego terminu) pojawiają się na kartach literatury greckiej i rzymskiej całkiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Starożytność
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Do kupienia
    1
  • Historia ogólna
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Scientiae
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kamienie szlachetne w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu


Podobne książki

Przeczytaj także