Tajemnice haremu. Kobieta w świecie islamu

Wydawnictwo: Bellona
islam, kobieta, harem, sułtanka
historia
LubimyCzytać

Szkice historyczne o roli i znaczeniu kobiety w świecie islamu na przykładzie Turcji. Główną część książki stanowi opis haremu sułtanów w pałacu Topkapi w Stambule. Autorka przedstawia sposób funkcjonowania haremu, obyczaje w nim panujące, wpływy żon sułtana na dworze władcy. [Bellona, 2003] Autorka, która przebywała kilka lat w Turcji na placówce dyplomatycznej, prezentuje w ujęciu...

[Bellona, 2003]

Autorka, która przebywała kilka lat w Turcji na placówce dyplomatycznej, prezentuje w ujęciu historycznym rolę kobiety w społeczeństwie muzułmańskim, zwłaszcza rodzinę sułtana, jest w niej także wiele wątków polskich. Publikację wzbogacają unikatowe ilustracje.

[Bellona, 2015]

źródło opisu: Bellona, 2003, 2015

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/

Nathalie-bibki | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Bardzo interesująca książka. Autorka, na zaledwie kilku stronach, opowiada historię tureckich kobiet na przestrzeni wieków. Pozycja ta jest o wiele lepsza niż np. publikacje Jerzego Łątki, który ogranicza się do streszczenia encyklopedycznych faktów. Autorce udało się natomiast stworzyć barwną opowieść, którą czyta się jednym tchem (książkę przeczytałam w jeden dzień!); choć ja sama zauważyłam kilka nieścisłości i sprzecznych informacji, np. wg autorki Hurrem do końca życia pozostała chrześcijanką, choć powszechnie uważa się, że, by osiągnąć tak wysoką pozycję w haremie, musiała stać się muzułmanką. Książka ukazuje perspektywę typowo europejską, dobrze widać to, w komentarzach autorki oraz rozdźwięku między jej opinią, a stanowiskiem współczesnych, wykształconych Turczynek, jeśli chodzi o „instytucję” haremu.

Elżbieta | 2016-01-17
Przeczytana: styczeń 2016

"Tajemnice haremu" to interesująca pozycja, opisująca przyczyny powstania sułtańskich haremów, a także ich strukturę. Autorka w przystępny sposób ukazuje los kobiet zamkniętych w tej "złotej klatce", opisuje ich codzienne zajęcia, sposoby jakimi pojedyncze jednostki takie jak np. Roksolana zjednały sobie uczucie i przywiązanie swego pana i władcy.
Ostatnie rozdziały poświęcone są czasom bardziej współczesnym, a więc m.in. Ataturkowi, który jak żaden inny Turek przed nim przyczynił się do wyzwolenia kobiet spod absolutnej władzy mężczyzn. Nie brak również komentarzy tureckich kobiet odnośnie systemu haremowego i chyba to właśnie te opinie zszokowały mnie najbardziej. Po prostu nie jestem w stanie pojąć faktu, że wykształcone Turczynki, stanowiące część elity inteligenckiej kraju z własnej nieprzymuszonej woli mogą pozytywnie oceniać system, w którym kobieta nie była niczym więcej niż niewolnicą, zabawką, czy towarem do kupienia.
Może autorka ma rację, wspominając w końcówce swojej...