100 kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości

83-7129-666-5
historia, kobieta
historia
Oceansoul

Książka prezentująca listę stu kobiet, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości, musiała budzić o wiele większe kontrowersje niż oparte na podobnym pomyśle opracowania dotyczące uczonych, mężów stanu czy choćby przedstawicieli jednego narodu. Właśnie dlatego, że temat jest tak kontrowersyjny, zestawienie tego rodzaju listy było tym bardziej potrzebne, a gdy książka powstała, wyniki...

Właśnie dlatego, że temat jest tak kontrowersyjny, zestawienie tego rodzaju listy było tym bardziej potrzebne, a gdy książka powstała, wyniki rankingu okazały się nader interesujące.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Marta | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

No cóż, jak można było się spodziewać po tego typu pozycji, książka delikatnie mówiąc nie zachwyca. Już sam pomysł stworzenia tytułowego rankingu kobiet jest mocno kontrowersyjny. Moim zdaniem dobór bohaterek jest bardzo subiektywny, o czym dobitnie świadczy przyznanie pierwszego miejsca Eleonorze Roosevelt, która większości Europejczyków znana jest z tego, że była "żoną swojego męża". Zawiedzie się również ten, kto liczy na ciekawe biografie owych Pań. Barwne życiorysy tych niezwykle skomplikowanych kobiet autorka przedstawiła bardzo pobieżnie, ograniczając się często do wiadomości stricte encyklopedycznych. Nie polecam lektury.

KobietaZawiedziona | 2017-06-01
Przeczytana: 29 maja 2017

N°10 /2017

Tematem książki jest wyselekcjonowana przez autorkę setka kluczowych dla historii kobiet z całego świata. Przedstawiona kolejno w mini biografiach według wagi dokonań. Czyta się to bardzo przyjemnie, tylko co u licha na pierwszym miejscu w tym zestawieniu robi Eleonora Roosevelt? Że niby jakaś żona amerykańskiego prezydenta miała największy wpływ na losy ziemi? Yeah, right!

Książka to mała encyklopedia, z takimi oczywistymi wyborami jak Safona, Kleopatra czy Margaret Thatcher. Jest też spora ilość postaci, o których istnieniu nie miałam pojęcia: o tancerce Marcie Graham i pilotce Amelii Earhart przeczytam sobie kiedyś coś więcej.

Przed seansem filmu o Emilii Dickinson, który niedawno puszczano we francuskich kinach, użyłam mojej mini encyklopedii jako ściągi. Byłam pewna, że znajdę tam życiorys tej słynnej amerykańskiej pisarki i tak też było. Potem, w kolejnym rozdziale dowiedziałam się kim była tajemnicza Rosa Bonheur, na której cześć nazwano pływający lokal...

Agnieszka | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Nie polecam... wiem, że wybór to rzecz subiektywna ale co druga przedstawiona kobieta to feministka. Autorka upraszcza rzeczywistość, nie uniknęła też błędów czy nieścisłości historycznych, które można zauważyć nie będąc specjalistą.

Paulina | 2017-06-29
MsDiddiable | 2017-01-02