Miłość i polityka. Słynne pary w dziejach

Wydawnictwo: Bellona
7 (26 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historia, romanse
historia
la_pinguin

Książka ta jest nie tylko próbą opisu miłosnych relacji znanych par w historii. Jest ambitniejsza – chce ukazać relację uczuć w powiązaniu z działaniami czy ideami politycznymi, religijnymi i pospolitą żądzą. Bez wątpienia ten melanż uczuć i polityki wpływał w znacznym stopniu na bieg dziejów, podobnie jak zachodzące procesy. Od czasu porwania Heleny i rzymskich doświadczeń np. z Kleopatrą...

Od czasu porwania Heleny i rzymskich doświadczeń np. z Kleopatrą zauważono, że uczucia są niebezpieczne. Gmatwają scenę polityczną i w znacznym stopniu przyczyniają do serii wojen, w tym domowych. Dlatego władze w rożnych epokach, Kościół chrześcijański i inne instytucje tak pilnie usiłowały rozdzielić politykę od seksu i romansów, jako siły zaburzającej prowadzenie stosownej polityki.

Ten ostracyzm wobec seksu i miłości uprawianych poza małżeństwem, niezgoda społeczna na ekscesy romansowe wobec przedstawicieli władzy są wynikiem doświadczeń z tysięcy lat. Świat zrozumiał, że w pewnym sensie te dwie dziedziny życia u przedstawicieli władzy się wykluczają, gdyż rzutują na politykę, a więc na dzieje całych narodów i społeczeństw.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6039

Basia | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Świetne opracowanie , ukazujące słynne pary na przestrzeni dziejów. Począwszy od czasów starożytnych aż do nam współczesnych.
Bardzo ciekawa tematyka.
Warto przeczytać !

ciociasamozloeluta | 2014-10-17

Karol i Diana. Edward VIII i pani Simpson. Marcin Luter i Katarzyna von Bora. Jaqueline i JFK. Jezyk przystepny i nieakademicki wyklad. Pare ciekawostek ale tez i widoczna psychoanaliza bohaterow. Czasem tepy jezyk i dotykanie milosci homo. Troche powtorzen. Czasem trzeba sie domyslic sensu zdan. Te jednak minusy mozna wybaczyc i Milosc i polityka w ogolnym wygladzie mozna uznac za zbior opowiadan ciekawych i przyjemnych w odbiorze przez czytelnika. Podziwiam dobor par tych ostatnich zwlaszcza. Milosc i polityka godna polecenia ale nie jako lektura obowiazkowa.

czarnadalia21 | 2016-05-09
Przeczytana: kwiecień 2016

Wprawdzie przeczytałam tylko kilka rozdziałów z książki autorstwa Jerzego Besali ale wydaje mi się to wystarczające do ocenienia. Według mnie jest to pozycja dobra na podczytywanie przed snem. Rozbudza wyobraźnię i apetyt na zgłębianie wiedzy w interesującym nas temacie. Sama w sobie nie zawiera na tyle dużo informacji aby zadowolić czytelnika. Ale to tylko moje osobiste wrażenie ;). Mocne 6/10 za pobudzenie historycznej pasji.

Mirabelka | 2016-05-29

Historia determinuje moje życie. Nawet książki, które czytam w większości dzieją się w przeszłości. Lub o przeszłości opowiadają. Tak jak ma to miejsce w przypadku książki "Miłość i polityka. Słynne pary w dziejach", autorstwa Jerzego Besali. Tytuł mówi o niej wszystko. To 11 opowieści o bardzo różnych odcieniach miłości na przestrzeni wieków.........http://mira-bell.blogspot.com/2015/02/jak-miosc-rzadzi-historia-miosc-i.html

zindin | 2017-05-30
Kagan13 | 2017-02-07