Najpiękniejsze zamki i pałace Europy

Okładka książki Najpiękniejsze zamki i pałace Europy Tamara Michałowska, Anne de Kersaint
Okładka książki Najpiękniejsze zamki i pałace Europy
Tamara MichałowskaAnne de Kersaint Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Koloruję, buduję, czytam, podróżuję interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
44 str. 44 min.
2014-01-01
44 min.
zamki pałace Europa król cesarz Niemcy Francja

NOTATKI WŁASNE:
1. Forteca Fougeres w Bretanii: w 1547 król Francji Henryk II podarował ją swojej metresie Dianie Poitiers. Z zamkiem związana jest legenda o Meluzynie, pochodzącej podobno z rodu Hugona Brunatnego, dwunastego władcy Bretanii.
2. Meluzyna, to postać pół kobiety pół smoka (węża) znana z dawnych legend bretońskich.
W sztuce terminem tym określa się figurkę kobiety z ogonem ryby lub węża, zazwyczaj umieszczaną na dziobie statku.
3. Windsor to najstarszy i największy zamek na świecie, zbudowany przez Wilhelma I Zdobywcę.
4. Sully-sur-Loire zakupił markiz de Rosny (minister skarbu, handlu i rolnictwa za czasów Henryka IV Nawarskiego). Z zamkiem wiążą się wspomnienia o Ludwiku XIV, który schronił się tu w 1652 r., o Wolterze szukającym bezpiecznego miejsca po ucieczce z Paryża w 1715 czy o Joannie d’Arc błagającej przebywającego na zamku przyszłego Karola VII, by ten odważył się stawić czoła Anglii.
5. Malbork- największy zamek gotycki w Europie, w jego pierwszym etapie budowy wykorzystano milion cegieł i dachówek.
Zamek mieścił skarbiec, który okradli pomocnicy piekarza. Piekarnia znajdowała się pod skarbcem, wystarczyło wywiercić dziury w suficie.
6. Château de Chenonceau nazywany jest Zamkiem Dam, ponieważ swoje piękno zawdzięcza m.in. Dianie de Poitiers (kochance Henryka II Walezjusza),Katarzynie Medycejskiej (żonie Henryka II) i pani Dupin opiekunce artystów, pisarzy i myślicieli.
7. Vaux le Victomte to pałac Nicolasa Foqueta, ministra finansów Ludwika XIV Jego otwarcie miało miejsce w 1661 r. i uświetniło je przedstawienie przygotowane przez Moliera.
8. Fontainebleau powstał z inicjatywy Franciszka I na pocz. XVI w. na miejscu średniowiecznego zamku warownego. Pałac w stylu renesansowym otaczają ogrody o pow. 80h. Przez lata była to ulubiona rezydencja królów Francji.
9. Chambord to największy zamek w Dolinie Loary. Powstał z inicjatywy króla Franciszka I. Duże wpływy na projekt przypisuje się Leonardo da Vinci. Chambord kiedyś nosiło nazwę Chamboor, od legendarnego smoka zamieszkującego te tereny.
10. Luwr powstał z inicjatywy króla Filipa Augusta jako zamek warowny z basztą obronną i murem fortyfikacyjnym. W XVI w. z rozkazu Franciszka I wyburzono mur i basztę, a pałac przebudowano w stylu renesansowym.
11. Wersal oficjalną siedzibą dworu stał się w 1682 r. i pozostał nią do 1792.
12. Pałac Zimowy w Petersburgu obecnie jest częścią Ermitażu, największego w Rosji muzeum. Jego budowę rozpoczęto w 1754 r., czasach córki Piotra I, Elżbiety, zakończono za panowania Katarzyny II w 1762.
Peter Carl Faberge- mistrz sztuki złotniczej. W kierowanej przez niego pracowni złotniczej powstały tzw. jaja Fabergé, ale Carl nie był ich autorem.
13. Neuschwanstein (Bawaria) powstał na życzenie Ludwika II Wittelsbacha na wzór średniowiecznych zamków rycerskich. Budowę rozpoczęto w 1869 r.
Jedwabne obicia krzeseł i foteli w zamku haftowało 200 mniszek przez 7 lat.

NOTATKI WŁASNE:
W sztuce terminem tym określa się figurkę...

• Zbiory
  • 4a) 2018