Daddy's Little Princess

Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
Weronika

The latest title from the internationally bestselling author and foster carer Cathy Glass. Beth is a sweet-natured child who appears to have been well looked after. But it isn’t long before Cathy begins to have concerns that the relationship between Beth and her father is not as it should be. Little Beth, aged 7, has been brought up by her father Derek after her mother left when she was a...

Little Beth, aged 7, has been brought up by her father Derek after her mother left when she was a toddler. When Derek is suddenly admitted to hospital with psychiatric problems Beth is taken into care and arrives at Cathy’s.

Beth and her father clearly love each other very much and Derek spoils his daughter, treating her like a princess, but there is something bothering Cathy, something she can’t quite put her finger on.

Meanwhile Cathy’s husband is working away a lot and coming home less at weekends. Then, suddenly, everything changes. Events take a dramatic turn for both Beth and Cathy and her family; as Cathy strives to pick up the pieces all their lives are changed forever.

źródło opisu: http://www.harpercollins.co.uk/9780007569373/daddys-little-princess

źródło okładki: http://www.harpercollins.co.uk/9780007569373/daddys-little-princess

Siedmioletnia dziewczynka trafia do rodziny zastępczej, gdyż samotnie wychowujący ją ojciec wpadł w depresję i udał się do szpitala psychiatrycznego. W ciągu wizyty w nowym domu, wychodzą na jaw wszystkie deficyty w rozumieniu przez dziewczynkę relacji rodzina.

Do czteroosobowej rodziny Cathy dołącza Beth. Już pierwszego dnia dziewczynka ma problem z samotnym zaśnięciem, gdyż zawsze śpi z tatą. Ich codzienne rozmowy przez telefon przypominają raczej rozmowy zakochanej nastolatki z chłopakiem. Siedmiolatka ubiera się jak dziecięca prostytutka, maluje się i dopiero w takim stroju może rozmawiać z tatą. Flirtuje również z innymi ludźmi, przypominającymi jej ojca. Zabawy w buziaka, co masz na sobie i jakie masz na sobie majtki, to normalka w tej dwuosobowej rodzinie.

Ale czy jest to wina Beth? Oczywiście, że nie. Jest to kazirodztwo emocjonalne. Prawdziwa historia oraz sytuacja, która może przydarzyć się w domu każdego z nas. Niestety, czy ktoś o tym głośno mówi?

Ta książka jest...

korcia | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Książkę czytało mi się bardzo dobrze, a sama historia wydaje się bardzo wiarygodna. Cathy Glass od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi rodzinę zastępczą, co zrobiło z niej eksperta w tej dziedzinie, dało ogromne doświadczenie i pozwoliło zgromadzić materiały do wielu książek. Czuć, że ta powieść została przynajmniej częściowo zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Autorka pisze tak, że mamy wrażenie, że opisuje swoje życie, swoje dylematy, problemy i radości. Cathy przy okazji zwraca też uwagę na to, że przez ostatnie lata bardzo zmieniło się podejście do rodzin zastępczych. Kiedyś opiekunowie musieli radzić sobie głównie sami, zdawać się na intuicję i własne doświadczenie. Nie było wtedy specjalnych szkoleń, nie tłumaczono, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dzisiaj na szczęście jest inaczej, co z pewnością przynosi korzyści zarówno opiekunom, jak i dzieciom...

Agnieszka | 2017-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Cathy Glass jest autorką, która w swoich książkach opisuje historie dzieci, które trafiają do jej domu, ponieważ wspólnie z mężem prowadzą rodzinę zastępczą. Cathy w każdej z książek jest bardzo prawdziwa. Niczego przed czytelnikiem nie ukrywa, ani też nie ubarwia dzięki czemu, podczas czytania czujemy się niemalże uczestnikiem opisywanej przez nią historii.

Dziś chcę opowiedzieć Wam o książce, którą koniecznie musicie przeczytać. Mam głęboką nadzieję, że dzięki niej jako rodzice bądź przyszli rodzice unikniecie błędów, które mogą nieodwracalnie skrzywdzić Wasze dziecko, a nawet jeśli nie planujecie zostać rodzicem, mając w pamięci to, przez co przeszła mała bohaterka książki „Córeczka tatusia” będziecie mogli w porę zareagować, jeśli zauważycie coś, co Was zaniepokoi.

Zapewne każdy z Was zgodzi się ze mną, iż więzi łączące dziecko z rodzicem są bardzo ważne. Dzieci kochają rodziców bezwarunkowo, ufając bezgranicznie. Jednak miłość taka musi mieć jasną określoną relację rodzic -...

Madi | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Na faktach, 2017
Przeczytana: 10 maja 2017

Poszłam za ciosem i za jednym machem wzięłam do przeczytania dwie książki pani Cathy.
Dziś skończyłam czytać właśnie tą druga.
Poznajemy tu 7 letnią dziewczynkę Beth,która trafia pod opiekę Cathy,gdyż jej tata musiał iść do szpitala psychiatrycznego.
Na pierwszy rzut oka dziewczynce nic nie dolega,jest grzeczna ,zadbana i bardzo tęskni za tatą,ale z upływem czasu okazuje się ,że więź jaką czuje do ojca dziewczyna i odwrotnie jest zbyt silna i nieodpowiednia-mamy tu do czynienia z molestowaniem emocjonalnym.
Również w tej części dowiadujemy się trochę z życia samej autorki,a mianowicie poznajemy okoliczności w jakich zostawił ją mąż.
Powieść ta jest oczywiście wzruszająca i smutna ,jak każda z tej serii,ale i zarazem optymistyczna,bo z jednej strony pokazuje jak swoją silną miłością można skrzywdzić drugą osobę,a z drugiej strony ,że poprzez szczerą rozmowę i podzieleniu się swoimi wątpliwościami z innymi możemy komuś pomóc.

virgo123 | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Kolejna książka C. Glass, która wciąga od początku do końca. Szkoda tylko, że historia Beth jest dosyć wstrząsająca, przez co ledwo dawałam radę czytać o tym, co robiła w swoim domu. Całe szczęście, że Cathy jej pomogła, wraz z innymi osobami i że powoli wszystko zaczęło wracać do normy. Końcówka książki była przejmująca, nie tylko ze względu na Beth, ale też i ze względu na prywatne problemy Cathy, jednak ze wszystkim trzeba sobie radzić, więc Cathy na pewno nie została sama ze swoim nieszczęściem. A książkę oczywiście polecam ;)

Do tej pory przeczytałam wszystkie książki Cathy Glass, które zostały wydane w Polsce. Tutaj wydarzenia rozgrywają się w czasach kiedy autorka dopiero zaczęła prowadzić rodzinę zastępczą. Pod opiekę trafia siedmioletnia dziewczynka Beth, samotnie wychowywana przez ojca. Oboje są ze sobą bardzo związani, jednak ich relacja nie jest taka jaka powinna być między ojcem i córką.
"To dziecko zachowuje się bardziej jak młoda kobieta a nie zwyczajna siedmiolatka" pierwsze co przyszło mi na myśl, kiedy zagłębiałam się w lekturę.Irytowała mnie nieco Jessie, pracownica socjalna, która początkowo w ogóle nie wzięła na poważnie obaw Cathy i jeszcze uważała, że wszystko jest w porządku. Były też momenty, kiedy sama Beth potrafiła być naprawdę irytująca, mała histeryczka czego nie znoszę i to nie ma znaczenia czy jest to dziecko objęte opieką zastępczą czy nie. Jest to trudna lektura pokazująca, że relacje dziecka i rodzica powinny wyglądać zupełnie inaczej, początkowo Derek wzbudzał we mnie...

a_psik | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Gdzieś kiedyś słyszałam już o Cathy Glass, ale jakoś nigdy wcześniej nie miałam okazji, by zapoznać się z jej twórczością. Jednak opis na okładce zaintrygował mnie do tego stopnia, że koniecznie chciałam poznać tę historię. A teraz myślę sobie, że warto byłoby poznać pozostałe książki autorki, pracującej w opiece społecznej i tworzącej rodzinę zastępczą dla dzieci pokrzywdzonych.

Sam tytuł jest już wymowny, aczkolwiek ja sama w określeniu "córeczka tatusia" nie widzę nic pejoratywnego. Dla mnie to po prostu określenie bliskich relacji na linii ojciec-córka, bliskich, ale i zdrowych (u mnie w rodzinie często się tak mówi o mnie, ale jest to raczej na zasadzie żartobliwych docinków ze strony mamy czy brata). W przypadku powieści Cathy Glass termin ten nabiera drugiego, bardziej mrocznego znaczenia...

Kiedy mała, siedmioletnia dziewczynka zachowuje się jak dorosła kobieta, a jej ojciec w pełni to aprobuje, możemy pomyśleć, że coś jest nie tak. Jeśli jednak odbywa się to...

Córeczka tatusia to piękna książka, pokazująca długą drogę, którą niejednokrotnie trzeba przejść jako rodzic, obrazująca nam jak łatwo można zranić te kruche istoty, jakimi są nasze dzieci. Daje nadzieje, mimo że porusza bolesną problematykę. Myślę, że spotka się z wielkim uznaniem wśród czytelników, ponieważ działa na wszystkie zakamarki naszej psychiki, duszy i emocji. Polecam z czystym sumieniem, nie będziecie czuć się zawiedzeni.

monweg | 2017-01-24

Do tej pory stwierdzenie "córeczka tatusia" kojarzyło mi się z uczuciem czystym i nienagannym. Gdy na świat przychodzi dziewczynka, krucha istotka, to dla ojca powód do prawdziwej dumy. Od tej chwili staje się oczkiem w głowie mężczyzny, jego córunią, księżniczką. Niestety od teraz będę dopatrywała się w relacji ojciec córka, drugiego dna.

Cathy Glass, pisząca pod pseudonimem brytyjska autorka bestsellerów, pracuje w opiece społecznej, a od ponad dwudziestu pięciu lat prowadzi rodzinę zastępczą dla dzieci pokrzywdzonych i potrzebujących. Ma troje własnych dzieci. Córeczka tatusia jest jej szesnastą książką wydaną w Polsce.
Siedmioletnią Beth wychowywał samotnie jej ojciec Derek. Matka odeszła, gdy dziewczynka miała dwa lata. Beth była dzieckiem miłym i na pozór otoczonym dobrą opieką. Cathy Glass szybko zaczęła mieć obawy, że jej relacja z ojcem nie jest taka, jaka być powinna. Oboje bardzo się kochali, a Derek rozpieszczał córkę i traktował ja jak księżniczkę. Jednak coś, czego...

Siedmioletnia Beth jest wychowywana przez samotnego ojca. Kiedy mężczyzna trafia do szpitala dziewczynka wstępuje do rodziny Cathy prowadzącej rodzinę zastępczą. Kobieta szybko zauważa, że relacja dziewczynki z ojcem nie wydaje się być normalna, więc próbuje interweniować...

Nie chciałabym zdradzać za dużo fabuły, żeby uniknąć ewentualnych spojlerów. Cathy opowiada historię wracając do czasów kiedy dopiero zaczynała prowadzić rodzinę zastępczą, a jej dzieci były małe. Oprócz historii dziewczynki, kobieta opisuje też sytuację w swojej rodziny. Książka przypomina pamiętnik - oprócz Beth i spraw z nią związanych możemy się na przykład dowiedzieć co dzieci zjadły na kolacje, jak spędzili konkretny dzień, czy w jakiej kolejności były ułożone do snu.

Ciężko jest pisać o tak traumatycznej historii, która została oparta na faktach. Autorka poruszyła trudny temat, z opisem którego wcześniej się chyba nie spotkałam, i jestem jej za to wdzięczna. Jest to moje trzecie spotkanie z autorką i...