Wypędzanie ducha Hitlera. Okupacja i denazyfikacja Niemiec

Exorcising Hitler: The Occupation and Denazification of Germany
Hanna Pustuła-Lewicka
historia
Ag2S

Nazizm był ideologią siły. Przegrana nie wchodziła w grę. Jednak w pewnym momencie większość Niemców zrozumiała, że nie będzie zwycięstwa, jeśli nie nastąpi cud. Zbliżający się do granic Niemiec alianci oczekiwali fanatycznego oporu. Dlatego od początku chcieli, by naród niemiecki zrozumiał, że został całkowicie pokonany. Naloty miały na celu przede wszystkim likwidację obiektów wojskowych i...

Zbliżający się do granic Niemiec alianci oczekiwali fanatycznego oporu. Dlatego od początku chcieli, by naród niemiecki zrozumiał, że został całkowicie pokonany. Naloty miały na celu przede wszystkim likwidację obiektów wojskowych i przemysłowych, ale także wywołanie poczucia ostatecznego upadku państwa. Zniszczenia osiągnęły rozmiary niemal apokaliptyczne.

Roosevelt przekonywał: „Bezwarunkowa kapitulacja nie oznacza zniszczenia narodu niemieckiego, ale oznacza zniszczenie […] filozofii opartej na podboju i ujarzmianiu innych narodów”. Wtórował mu Churchill: „Bezwarunkowa kapitulacja daje zwycięzcom wolną rękę. Nie oznacza to, że mają prawo zachowywać się jak barbarzyńcy ani że chcą wymazać Niemcy spośród wolnych narodów Europy”.

Jednak ci Niemcy, którzy zdawali sobie sprawę ze skali nazistowskich okrucieństw w okupowanej Europie, nie mieli powodów ufać nieprzyjacielskim żołnierzom, stukającym do bram ich ojczyzny.

Opowieść o początkach niemieckiej transformacji zaczyna się w ogniu wojny. Chociaż alianci mieli ogólne wyobrażenie o tym, co będą musieli zrobić po przejęciu kontroli nad wrogim państwem, ich strategia istniała tylko w ogólnym zarysie i musiała być obmyślana na gorąco.

Kraj podzielono na cztery strefy okupacyjne i wprowadzono nowe zasady organizacji powojennego świata. Nadejście pokoju nie położyło bynajmniej kresu nieszczęściom. Wiele spraw potoczyło się gorzej, wiele lepiej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

źródło opisu: Czarne, 2016

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

joan_stark | 2018-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2018

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich ciekawych tego, jak wyglądała okupacja Niemiec przez aliantów po zakończeniu IIWŚ i tego, jak próbowano sobie radzić z wypędzeniem Hitlera z serc i umysłów niemieckich.
Seria "Historia" od wydawnictwa Czarnego składa się w większości z książek o tematach nieoczywistych, często pomijanych czy traktowanych po macoszemu - bo ile znajdziemy pozycji opisujących wszystkie etapy IIWŚ, wszystkie aspekty walk i oblężeń? Mnóstwo i jeszcze więcej, a tematy powojenne nie są często i chętnie opisywane przez historyków (lub po prostu takie książki nie cieszą się popularnością i mamy ich w księgarniach mniej). Dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po książkę pana Taylora, który bardzo dokładnie wyjaśnia czytelnikowi próby denazyfikacji w różnych strefach, różne pomysły aliantów na przyszłe państwo niemieckie, często nieudolne skazywanie osób odpowiedzialnych za holokaust i zbrodnie wojenne, a nawet uchylanie kar, czy nieprzykładanie wagi do wysokości wyroków....

Konrad Kryk | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Część tez może nieco zbyt efektownych ale książka bogata faktograficznie, przystępnie napisana i bardzo potrzebna. Europa żyje mitami wyprodukowanymi na czas "Wielkiego Zwycięstwa" i dziś odbija się to czkawką.
To nie jest tak jak twierdził Giedroyć, że Polska ma "historię zakłamaną jak nigdzie na świecie". Mity są spoiwami narodów pod każdą szerokością geograficzną. Z tym, że polskimi mitami poza Polską i kilkoma historykami tu i tam nie przejmie się pies z kulawą nogą. Natomiast opowieści niemieckie, francuskie i brytyjskie rzutują na całość warstwy ideologicznej współczesnej Europy.
W Polsce po latach pedagogiki wstydu mamy odwrotność w postaci płytkiego turbopatriotyzmu a na Zachodzie trupy wylatują z szafy.

Czy to spóźnione rozmontowywanie przyniesie efekty?
Patrząc na to jakie problemy ma prof. Eugeniusz Cezary Król z wydaniem krytycznym "Mein Kampf" na rynek polski i co się wokół historii nazizmu i postaci Hitlera działo przez lata można mieć wątpliwości. Wciąż lata...

haLina | 2016-10-30
Przeczytana: październik 2016

Znakomita pozycja. Warto przeczytać, choćby po to aby się zastanowić nad dzisiejszymi propozycjami przebudowy świata.
Ale także, jako pozycja historyczna bardzo ciekawe opowieść.

Olena | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 21 października 2016

1945. Graniczny rok wojny i pokoju. III Rzesza dogorywa na zgliszczach, choć jej obywatele nadal nie przyjmują do wiadomości, że zostali pokonani. Któż ośmieliłby się stawić czoło rasie panów? Czują się oszukani, zdradzeni przez ukochanego Führera, nawet „cudowna broń” okazała się kłamstwem. Od wschodu nadciągają czerwone sowieckie hordy, z przeciwka Anglo-Amerykanie, którzy już ustalili nowy porządek świata. Na mapkach ładnie rozrysowali nowe granice, zresztą na papierze wszystko wygląda ładnie. Tymczasem rzeczywista sytuacja przerosła wszelkie wyobrażenia. Pokój i co dalej? Krajobraz po apokalipsie to mało powiedziane, góra nawarstwiających się problemów, a w środku tragedia tysięcy ludzi.
I właśnie tu zaczyna się ta opowieść…

Czekałam, czekałam i się doczekałam! Wreszcie trafiłam na wielką gratkę dla pasjonatów historii II WŚ, jest nią niniejsza książka autorstwa brytyjskiego historyka F. Taylora.
Czy Niemcom udało się skutecznie wypędzić ducha Hitlera? Jak próbowano...

marcjn | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Książka o wszystkim i o niczym napisana językiem, którego zadaniem miało jak mniemam być granie na emocjach. Nie polecam.