Wypędzanie ducha Hitlera. Okupacja i denazyfikacja Niemiec

historia
Historia [Czarne]

1900

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich ciekawych tego, jak wyglądała okupacja Niemiec przez aliantów po zakończeniu IIWŚ i tego, jak próbowano sobie radzić z wypędzeniem Hitlera z serc i umysłów niemieckich.
Seria "Historia" od wydawnictwa Czarnego składa się w większości z książek o tematach nieoczywistych, często pomijanych czy traktowanych po macoszemu - bo ile znajdziemy...

Część tez może nieco zbyt efektownych ale książka bogata faktograficznie, przystępnie napisana i bardzo potrzebna. Europa żyje mitami wyprodukowanymi na czas "Wielkiego Zwycięstwa" i dziś odbija się to czkawką.
To nie jest tak jak twierdził Giedroyć, że Polska ma "historię zakłamaną jak nigdzie na świecie". Mity są spoiwami narodów pod każdą szerokością geograficzną. Z...

Znakomita pozycja. Warto przeczytać, choćby po to aby się zastanowić nad dzisiejszymi propozycjami przebudowy świata.
Ale także, jako pozycja historyczna bardzo ciekawe opowieść.

1945. Graniczny rok wojny i pokoju. III Rzesza dogorywa na zgliszczach, choć jej obywatele nadal nie przyjmują do wiadomości, że zostali pokonani. Któż ośmieliłby się stawić czoło rasie panów? Czują się oszukani, zdradzeni przez ukochanego Führera, nawet „cudowna broń” okazała się kłamstwem. Od wschodu nadciągają czerwone sowieckie hordy, z przeciwka Anglo-Amerykanie,...

Książka o wszystkim i o niczym napisana językiem, którego zadaniem miało jak mniemam być granie na emocjach. Nie polecam.

Dyskusje

• Historia