Poczet wielkich matematyków

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8371943369
biografia, matematyka
Mariusz

Prof. dr Włodzimierz Krysicki urodził się 01.01.1905 r. w Warszawie. Liceum Św. Wojciecha ukończył w 1923 r. i rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska z algebry wyższej u prof. S. Dicksteina). Jako ppor. rezerwy przebył kampanię wrześniową. W czasie wojny pracował w Tajnym Nauczaniu Szkół W. Górskiego. Po wojnie rozpoczął pracę na Politechnice Łódzkiej jako st. asystent w Katedrze prof. W. Pogorzelskiego, gdzie pracował do 1975 r. (tj. do emerytury), przechodząc wszystkie stopnie do profesora zwyczajnego włącznie. W latach 70 był kierownikiem wykładów telewizyjnych dla studentów studiów technicznych. Przez 15 lat był recenzentem dla "Zentrallblatt fuer Mathematik und ihre Grenzgebiete". Brał czynny udział w konferencjach krajowych i zagranicznych. W roku 1995 otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Pracę naukową i dydaktyczną prowadzi nadal, jest autorem bądź współautorem ponad 50 prac oraz 4 podręczników akademickich, z których największą poczytnością cieszy się "Analiza matematyczna w zadaniach" (współautor prof. Lech Włodarski). Promotor 12 doktorów, z których kilku zostało profesorami wyższych uczelni (m .in. prof. Lesław Gajek, były prezes ZUS-u). Jego hobby to muzyka poważna (stały udział w Festiwalu Muzycznym w Dusznikach i w Łańcucie) oraz turystyka.

źródło opisu: Wydawnictwo KLEKS, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mariusz | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2015
Przeczytana: 21 października 2015

Niewielkie opracowanie jak na temat, którego dotyczy. Autor znany matematyk chyba każdemu, kto zajmował się na studiach analizą matematyczną. Książkę bardzo dobrze się czyta. Ogólnie pozwala nabrać rozeznania na temat najważniejszych osiągnięć poszczególnych osób w matematyce. Oczywiście książka dla osób zainteresowanych królową nauk. Polecam.