8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Extremhögern
literatura faktu
szwedzki

Anna-Lena Lodenius wraz ze Stigiem Larssonem, autorem słynnego Millenium, wydali w roku 1991 publikację opisującą środowiska szwedzkich prawicowych ekstremistów, neo-faszystów i rasistów. W odpowiedzi na ten dokument ukazał się artykuł, podżegający do zamordowania autorów, opublikowany w prawicowej gazecie, zawierający słowa „czy powinno się mu pozwolić kontynuować pracę, czy coś należy z tym...

W odpowiedzi na ten dokument ukazał się artykuł, podżegający do zamordowania autorów, opublikowany w prawicowej gazecie, zawierający słowa „czy powinno się mu pozwolić kontynuować pracę, czy coś należy z tym zrobić?”. Zawierał on zdjęcia i adresy zamieszkania obydwojga dziennikarzy. (Wydawca gazety został potem skazany na cztery miesiące więzienia).

Książka stanowi ważny dokument o źródłach i sile odradzającego się obecnie w Europie ruchu neo-faszystowskiego.

źródło opisu: Opis autorski.

źródło okładki: Wydawnictwo Tidens.

| 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Ta nieznana w Polsce publikacja, pary dziennikarzy Anny Lodenius i Stiega Larssona, z racji wydania jej tylko w języku szwedzkim wymaga choć krótkiej prezentacji.

Szwecja, jak wszystkie kraje Europy, zmaga się ze swoją powojenna historią. Ideologia faszystowska zawładnęła także i tu częścią umysłów, a po wojnie ruchy nacjonalistyczne, rasistowskie i te wprost odwołujące się do nazizmu miały szansę zakorzenić się dzięki wsparciu ze strony ludzi polityki, biznesu i służb specjalnych. Dokumentowaniem powiązań między tymi ludźmi i organizacjami, monitorowaniem „przypadkowych zajść”, często nie kwalifikowanych przez policję jako zdarzenia na tle rasowym, a jedynie jako morderstwa i pobicia na tle rabunkowym, zajmuje się nieformalny ruch aktywistów, znany szerzej jako ANTIFA. Należał do niego także Stieg Larsson, ponosząc tego osobiste konsekwencje. Doświadczenia te wpłynęły też pośrednio na jego twórczość pisarską i tematykę cyklu Millenium.

Dzięki pracy takich ludzi, najczęściej...

iglakus | 2018-01-25
xxx | 2018-05-30