Autobiografia

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Autobiography
978-83-7453-837-4
Helmut Newton, fotograf

Helmut Newton (1920–2004), słynny, a przede wszystkim kontrowersyjny fotograf, przyszedł na świat w Niemczech w bogatej rodzinie żydowskiej. Już od wczesnej młodości interesowały go wyłącznie kobiety i fotografia. Nie rozstawał się z aparatem, odkąd ukończył 12 lat, lecz posądzany o brak talentu oraz – nie bez przyczyny – lenistwo i skłonności do niesubordynacji długo nie potrafił zaistnieć w świecie show biznesu. Przełom nastąpił w 1961 roku, kiedy rozpoczął współpracę z francuską edycją „Vouge’a”. Połączył dwie życiowe pasje i jako autor prowokacyjnych aktów kobiecych zdobył sławę oraz fortunę. Newton, chimeryczny ekshibicjonista o skłonnościach do narcyzmu i perwersji, kosmopolita i człowiek o niezwykłej intuicji artystycznej, robi ze swej biografii iście holywoodzką kreację. Seks, kariera, małżeństwo, skandale towarzyskie, moda i polityka, ale nade wszystko sztuka – takimi drogami biegnie życie fotografa, który zrewolucjonizował spojrzenie na nagie ciało kobiety.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2007

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,290.html

kultur-alnie | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Autobiografia egoisty. Książka nie o byciu fotografem, ale o tym, jak zostać sławnym fotografem. Napisana wartko, bez dłużyzn. Helmut Newton nie ukrywa, że jest pewnym siebie mężczyzną, zakochanym w kobietach i w modzie. Bez skrępowania opowiada o swych seksualnych podbojach.
"Autobiografia" Newtona to nie tylko historia życia jednego z najlepszych fotografów mody, ale również obraz epoki - autor urodził się w roku 1920, zmarł w 2004.

Thilde | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

Lekka i przyjemna książka do czytania w każdej porze i miejscu. Helmut to uroczy megaloman, który mógł pzejaskrawiac fakty, ale to jedynie dodaje uroku lekturze. Podoba mi się pomysł z drugą częścią książki, zawierającą wybór fotografii wraz z historiami im towarzyszącymi. Specyfika zawartych w autobiografii, konstrukcji językowych, sprawia, że lektura staje się dobrą rozrywką.

hungrygreenlizard | 2014-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Podobała mi się chociaż okazała się być zupełnie inna niż myślałam. Bardzo lekka do czytania, zabawna, interesująca. Totalnie zmieniła moje wyobrażenie o Newtonie.

Aleksander | 2013-05-29

Bardzo ciekawy człowiek, bardzo przystępnie napisane - pochłonąłem tę książkę "jednym tchem"
Polecam :)
(nie trzeba się interesować fotografią aby cieszyć się z lektury)

karminblue | 2011-08-03

Świetny fotograf, celebryta, idealny obiekt fascynującej biografii.. ale zbyt dużo przemilczeń, uogólnień, skrótów. To co najciekawsze pozostało poza tą biografią.

joe | 2016-06-10
amyfoster | 2016-06-05