Bestie

Wydawnictwo: Bellona

Książka opowiada historię Gillian, studentki żeńskiego college'u, która wzięła udział w elitarnych warsztatach pisania poezji, prowadzonych przez charyzmatycznego profesora Harrow'a. Często zapraszana do domu państwa Harrow, uczestniczy w licznych spotkaniach towarzyskich zakrapianych alkoholem, których przebiegu nie pamięta...

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

REWELACJA!! WSZYSTKIE REKORDY POBITE !! Rekordy grafomanii, fatalnego tłumaczenia, braku spójnej koncepcji, braku inteligencji, jak i fantazji seksualnej, niedojrzałości w sferze seksualnej itd. itp. Nawet dewiantów seksualnych nie jest ta książka w stanie zainteresować. WSZECHPOTĘŻNE NIEUDACZNICTWO. Nie bierzcie tego do rąk !! Acha, jeszcze poziom dyskusji studentów amerykańskich omawiających Owidiusza:
„Ale przecież.. ..nie było wtedy żadnych bogów.!”
A WENERA ? /Wenus/. Aby poprawić samopoczucie postuluję powrót do Markiza de Sade

edit3008 | 2014-11-08
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 listopada 2014

Fakt można ją przeczytać na tzw. kolanie ( co też wczoraj uczyniłam), ale prawdę mówiąc nie poczułam się jakoś tą książką poruszona.
Zastanawiała mnie tylko "głupota" tych studentek. Nie odradzam i nie Polecam. Sami zdecydujcie czy chcecie to przeczytać zapoznając się z krótkimi opisami książki lub spojlerami użytkowników LC.

Animi | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone, 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

Opowieść przeplatana poezją, parząca ręce czytelnika wybuchającym nagle ogniem, który rozprzestrzenia się coraz dalej i dalej.
Rzeźby opisane tak, jakby można było zobaczyć je naprawdę - brzydkie, karykaturalne, ale przecież piękne i realistyczne zarazem.
Wydarzenia, w wir których wkraczając, nie da się już wyjść.
Obsesyjne zafascynowanie i oddanie posiadające uzależniającą moc.

Wielu uważa, że jest w tym przesada. Ja, że bez niej nie byłaby to ta sama historia, która nie działałaby już w ten sam sposób. Nie wywoływałaby tych samych emocji - wszystkich tych emocji, jakie, moim zdaniem, dobra książka wywoływać powinna.

slashie | 2014-10-31
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 października 2014

Sięgnęłam po książkę "Bestie", ponieważ tematyka pokrywała się z jednym wątkiem kryminału, który zakończyłam czytać pare dni temu. A mianowicie chodziło o romans uczennicy z nauczycielem. Niewyobrażalnie zawiodłam się na tym wyborze. Im więcej stron przeczytałam tym bardziej chciałam wymazać książkę z pamięci.

Temat romansu jest ukazany w sposób bestialski (jak sam tytuł na to wskazuje), ale w sposób niesmaczny, brutalny, zwierzęcy i odpychający. Książka nie posiada w sobie nic ciekawego a pozostawia tylko na czytelniku poczucie "brudu".

Mary | 2011-04-06
Przeczytana: luty 2011

Cienka książeczka, ale bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, jak każda tej autorki. Przeczytałam jednym tchem na kolanie w Empiku.

mamalgosia | 2010-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 29 listopada 2010

mam bardzo mieszane uczucia, co do tej książki.
z jednej strony mamy wspaniałe operowanie słowem, z drugiej historię, która w moim odczuciu nie została wystarczająco wykorzystana.
wiem, że sztuką jest zmieścić taką opowieść na 120 stronach, ale być może taka kondensacja nie wyszła tej opowieści na dobre.
nieustannie zdumiewa mnie styl pisania oates. przerażające, drastyczne wydarzenia, ubrane w poetyckie słowa. są jak nierealny, koszmarny sen. czytelnik czuje się wciągnięty w narkotyczny trans.

Meszuge | 2013-12-23
Przeczytana: 11 listopada 2009

Oates porusza się w „Bestiach” w obszarze bardzo bliskim granicy, za którą czytelnik odkłada książkę z irytacją wynikającą z kompletnego niezrozumienia – w tym przypadku zachowań, decyzji i wyborów życiowych bohaterki. Natomiast dla czytelniczek jest ona najprawdopodobniej opowieścią bliską, zrozumiałą, nie budzącą żadnych pytań czy wątpliwości.

Rzecz dzieje się w USA, w stanie Massachusetts (cały czas jest zima), na terenie żeńskiego college’u Catamount. Jest rok 1975, sam środek seksualnego wyzwolenia, rozluźnienia obyczajów, nieomalże powszechnych narkotyków.
Bohaterką jest dwudziestoletnia studentka, Gillian Brauer. Pomimo wieku, a także czasów, w których rzecz się dzieje, Gillian sprawia wrażenie trzynasto-czternastoletniej dziewczynki – zwłaszcza jeśli chodzi o poziom emocjonalnej dojrzałości i zasób doświadczeń… życiowych.

Studentka zafascynowana jest wykładowcą Andre Harowem, profesorem warsztatów literackich i poetyckich; jest nawet przekonana, że go kocha. Żywi też...

ira | 2015-06-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2015

A się zapowiadało...!
Gotycki romans, powieść psychologiczna, klejnocik, szmery-bajery i małpa w gangolu.
Tymczasem do ręki dostałam i w oko włożyłam nieopatrznie słabą pisaninę o latach siedemdziesiątych, kiedy to amerykańskie panny szturmem wzięły amerykańskie uniwerki - a tylko nikły promil wiedział, co czyni. Reszta zabijała czas studiując "literaturę", łykając barbiturany i rozkładając nogi przed kim popadnie, najchętniej przed wykładowcą, w ramach wolności seksualnej.
Po raz kolejny odważyłam się na eksperyment, sięgając po utwór "kandydatki na noblistkę", "jednej z najwybitniejszych pisarek", bla bla bla. Jak tak dalej pójdzie, zamknę się w skorupie i poza Reymonta już nigdy nie wysunę nosa.

Maja | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Ta książka opisuje historię typu: trafiła kosa na kamień:)Przez pierwsze strony narracja nieco mnie rozczarowała, a nawet irytowała. Wydawało mi się, że narratorka popada w pretensjonalność. Potem zauważyłam, że są to wspomnienia dojrzałej kobiety, patrzącej na siebie z przeszłości. Pojawił się dystans, a namiętności młodej bohaterki dają się zrozumieć. Na odwrocie jest napisane, że to połączenie gotyckiego romansu z psychologiczną opowieścią grozy. Dla mnie to tylko, albo aż powieść dotycząca psychologii. Otoczenie jest typowe, to ludzie są niezwykli, ich uczynki mogą wywoływać grozę, ale prędzej odrazę. Jednocześnie jest pokazana uwodzicielska moc zła, jednak tkwiącego w człowieku, nie ma nawet lekko zaznaczonych sił nadprzyrodzonych. Ciężko było mi się oderwać od lektury, wybitnie nadaje się do czytania w letni wieczór. Najbardziej spodoba się czytelnikom, którzy choć otarli się o tworzenie poezji:)Najpiękniejsze są mimo wszystko zamieszczone wiersze Lawrence'a. Do nich będę...

Ewa | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 listopada 2013

Jest to moja pierwsza przeczytana książka autorstwa Oates. Jednak nie zachwyciła mnie, nie zaciekawiła, a czytanie niemiłosiernie mi się dłużyło - mimo, że jest krótka. Mam nadzieję, że gdy sięgnę po inną pozycję tej autorki książka mnie wciągnie.