Przystanek Londyn

Wydawnictwo: JanKa
6 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Tamaryszek

„Przystanek Londyn” to coś więcej niż szczegółowa relacja z pobytu w nowym kraju; to więcej niż zbiór emigracyjnych historyjek z życia wziętych; więcej też niż poradnik, jak nie zagubić się wśród zbijających z tropu okoliczności i nowych reguł. To rzecz o ścieraniu się tego, co swojskie i niechciane, z tym, co obce i pożądane; to bezkompromisowa analiza siebie, swych słabości i przeświadczeń, podsuwająca czytelnikowi lustro, w którym może się przejrzeć. To również test na zdolność polskiego marzycielstwa i anarchizmu do adaptacji w odmiennej rzeczywistości. Ten, kto rozważa możliwość emigracji, dzięki tej książce może poczuć nową realność, a ten, kto wierzy, że można zmienić miejsce, nie zmieniając siebie, wyleczyć się ze złudzeń.

Autor o książce
Już od nastolatka miałem upodobanie do prowadzenia pamiętnika, relacjonowania biegu życia. Tyle że wydarzenia dnia codziennego uznawałem za zbyt niskiej rangi, by utrwalać je na piśmie. Aż los zaniósł mnie do Londynu, jeszcze w poprzednim wieku. Najpierw pół roku szkoły językowej, a po przerwie trzynaście lat spędzonych na Wyspach aż do września 2015 to nie była nieustanna przygoda czy święto. A jednak każdy tam dzień - nawet jeśli szary w swej codzienności - zasługiwał na uwiecznienie krótką notatką, zdjęciem, zachowaniem kwitka, utrwaleniem dialogu z którymś z poznanych ludzi wielu kultur. To z tych tak uwiecznionych okruchów życia wyłoniła się treść „Przystanku”.

źródło opisu: http://www.jankawydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.jankawydawnictwo.pl

GroszeQ | 2018-01-14

Przy okazji mojego ostatniego szybkiego wypadu do Londynu zacząłem czytać kilka książek o tym mieście, jego historii, zabytkach oraz naszych rodakach którzy tam pojechali szukając lepszego jutra. Przystanek Londyn to historia nauczyciela-przedstawiciela handlowego który wyjechał za pierwszym razem do Londynu jeszcze przed masową emigracją Polaków. Opisuje jego przeżycia oraz sposób patrzenia na Brytyjczyków ich wady, zalety jak również sposób życia typowego mieszkańca Wysp.
Ciekawie opisana ponad 10 letnia przygoda z Londynem przez autora skłania do wielu refleksji i porusza tematy czasem dla nas niewygodne.
Uważam że przyda się i zaciekawi nie tylko "falę emigracyjną" ale również takich ludzi jak ja, którzy czasem uwielbiają przylecieć do Londynu i podelektować jego różnorodnością, wielokulturowością i wszystkim tym, czym sobą to miasto prezentuje.

Izabela Pycio | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

"... takie historie utwierdzały mnie w przekonaniu, że sny i marzenia rzeczywiście spełniają się, jednak na Wyspach dostępują tego zazwyczaj tylko ci, którzy sobie na realizację swych marzeń porządnie zapracują, wszystko wcześniej dobrze rozplanowując."

Szczere, prawdziwe, bardzo osobiste zapiski. Umożliwiają podgląd w odkrywanie życiowych szans na emigracji, adaptację osób przybywających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych warunków życia, pracy, mieszkania, edukacji, opieki medycznej. Konieczność ponownego określenia tożsamości, przystosowania do nowych okoliczności, poznania języka, odnalezienia w innej kulturze, zrozumienia odmiennej mentalności narodów, zaakceptowanie obyczajowych norm i zasad, zmierzenia się z groźnym poczuciem samotności i wyobcowania. Jacek Wąsowicz bardzo wyczerpująco przedstawił swój wieloletni pobyt w Londynie, zderzenie wyobrażeń o mieście i jego mieszkańcach z rzeczywistym obrazem. W książce znajdziemy wiele przykładów na różnice w sposobie...

batory1154 | 2015-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2015

początkowo wydawała mi się zbyt ogólna. Z każdym kolejnym rozdziałem autor nabierał jednak coraz większej wprawy w opisywaniu swojego życia w Londynie. Książka jest interesującym reportażem ze zjawiska jakim jest emigracja naszych obywateli do Wielkiej Brytanii. Sposób opisania życia w Wielkiej Brytanii może być bliski i pomocny znacznej większości z nas. To dodatkowy wymiar kraju widzianego inaczej niż oczami turysty. Polecam zwłaszcza tym którzy nadal próbują żyć i pracować na wyspach