Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku

Wydawnictwo: Czarna Owca
Meksyk, życie, prawda, XX wiek
literatura faktu

Meksyk to kraj niewiarygodnych kontrastów. Kraj, w którym dawne rytuały i prekolumbijscy bogowie, kpiąc z upływu czasu, swobodnie trwają w sąsiedztwie internetu i smartfonów. To tutaj bose indiańskie akuszerki walczą z wprowadzaniem do rolnictwa GMO i z biopiractwem, a prostytutki i handlarze narkotyków mają swoich ulubionych świętych patronów. Jakie dowcipy opowiadają sobie Indianie o...

Jakie dowcipy opowiadają sobie Indianie o antropologach? Dlaczego w latach 60. XX wieku Meksyk stał się mekką hipisów? Wreszcie, jak Meksykanie oswajają dziś horror codzienności, żyjąc w cieniu wojny z kartelami narkotykowymi?
Ta książka to wynik wielu lat obserwacji i badań antropologicznych autora.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: strona wydawcy

Beate | 2019-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 lipca 2019

Jak dla mnie słabo, liczyłam na więcej.

kingagaja | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

"Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku" to, jak podpowiada sam tytuł, zbiór reportaży z i na temat Meksyku, którego autorem jest Piotr Grzegorz Michalik. W jego książce poznajemy Meksyk z trochę innej strony. To nie kraj z problemem emigracyjnym, ogromną przestępczością czy pięknymi plażami. Raczej miejsce, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością, gdzie prekolumbijscy bogowie i pogańskie rytuały ustępują Santa Muerte i Najświętszej Panience z Gwadelupy, gdzie Indianie to silna i niezależna mniejszość kulturowa, mieszkająca obok Meksykanów.
Książkę "Podmiejskim do Indian" czyta się bardzo szybko i lekko. Historie w niej opisane są niezwykle zajmujące i interesujące (pod warunkiem, że kogoś naprawdę ciekawią).

Cała recenzja na: http://kingagajatravels.pl/31-ksiazka-do-kawy-podmiejskim-do-indian-reportaze-z-meksyku/

| 2017-09-27

Relacja z Meksyku, przyznam, że takiego Meksyku nie znałam. Wojny karteli narkotykowych, czczenie Świętej Śmierci, kultowe muxe i inne tematy pokazane z innej strony. Ciekawa pozycja, warta przeczytania.

Jeżeli ktoś posiada już podstawową wiedzę na temat Meksyku, to ta książka będzie ciekawym i wartościowym jej pogłębieniem. Pozwala zanurzyć się w świat Indian i zobaczyć wycinek ich codzienności, zbliżyć się nieco do ich sposobu myślenia - dla mnie była to fascynując podróż, choć mam świadomość że jedynie otarłam się o temat. Autor opisuje również takie zagadnienia jak np. Santa Muerte i świat karteli narkotykowych - i widać, że zadał sobie trud zgłębienia tematu w nieco większym stopniu niż wielu publicystów. Bardzo polecam, choć jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją podróż z Meksykiem - warto zacząć od książek nieco bardziej ogólnych.

mineymoe | 2017-06-01

Polecam książkę osobom zainteresowanym innymi kulturami do poczytania jako zbiór ciekawostek, niewiele więcej jednak nam oferuje - niestety, będę się czepiać.

Autor jest antropologiem, pracuje na uniwersytecie, a wyjaśniając zjawiska społeczne powołuje się na ... media. W regionie, który opisuje podobno aż roi się od naukowców, ale nie dowiemy się z książki o przeprowadzonych przez innych badaczy kultur interpretacjach lub wnioskach. Otrzymujemy tylko komentarz odautorski oparty na obserwacjach, informacje o tym, co na ten temat piszą media, lub czasem autoanalizę przedstawiciela społeczności z przytoczonym wywiadem.

Autor wyszedł również być może z założenia, że czytelnicy poczują się odstraszeni lub znudzeni jakimikolwiek statystykami lub liczbami, więc nie pojawiają się one w tekście. Jeśli opisywany jest problem zachorowań na AIDS wśród meksykańskich transwestytów, dowiadujemy się że „dane są alarmujące”, lub że „miasto znajduje się w ścisłej czołówce”, ale skalę musimy...

margoz | 2017-01-29

Książka Podmiejskim do Indian jest wciągającym, ciekawym i niezwykle barwnym zbiorem reportaży o Meksyku - kraju kontrastów. Piotr Grzegorz Michalik odbył wyprawę badawczą związaną z jego pracą naukową i antropologicznymi badaniami terenowymi. W książce tej stara się przybliżyć czytelnikom niezwykłą kulturę i mentalność tego kraju, a swoje zabawne, czasem przerażające i zaskakujące historie ilustruje fantastycznymi fotografiami, które wprost kipią z kart książki swą barwą i egzotycznością.

Antropolog wyruszając na swoje badania musi zbudować szczególną więź, nie tylko z ludźmi, ale i z miejscem - musi w to miejsce zapuścić korzenie, poczuć się jak w domu. Tak właśnie dzieje się również z Piotrem G. Michalikiem, dzięki czemu czytelnik otrzymuje opowieść zaczerpniętą wprost ze źródła, widzi Meksyk niemalże z perspektywy jego mieszkańca.

Historia rozpoczyna się mocnym uderzeniem - meksykański kult Santa Muerte (Świętej Śmierci) widziany oczami antropologa - przybysza, oraz z...

Ula | 2016-12-31
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Zdecydowanie mój ulubiony gatunek: reportaż. Fakty, ludzie, życie. Duże walory poznawcze, żadnej fikcji, mam nadzieję ;) Polecam szczególnie czytelnikom, którzy ciekawi są świata, innych kultur, sytuacji gospodarczej, ekonomicznej, polityki jest na szczęście mało ;)
Bierzcie i czytajcie

eduko7 | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 października 2016

Warto było wybrać się z Panem Michalikiem w podróż podmiejskim, aby lepiej poznać Meksyk, Gwatemalę i ich mieszkańców. Zobaczyć to, czego nie dowiemy się w szkole. Spotkać się z tą wyjątkową mieszaniną prozy życia i magią, wiara i okultyzmem, walką o prawa człowieka i ograniczaniem jego swobód, zastraszaniem, ograbianiem, a nawet popełnianiem zbrodni.

Rever | 2016-09-14

Bardzo ciekawie napisana relacja z badań terenowych jakie autor realizował w Meksyku. Każdy rozdział dotyczy innej kwestii: Santa Muerte, narkotyków, wierzeń, dowiemy się o akuszerkach i grzybkach halucynogennych... Książka wyjątkowo przypadła mi do gustu, ze względu na autora, który jest antropologiem i postanowił napisać "na luzie" zamiast w naukowym tonie. Ma wiedzę w temacie, wielokrotnie ten kraj odwiedzał i przekaże nam znacznie więcej niż zwykły podróżnik, właśnie dzięki nieocenionym badaniom terenowym.

Suerte | 2016-09-01

Bardzo interesujący i wnikliwy reportaż dotyczący życia meksykańskich autochtonów. Autor przybliża w nim bolączki, z jakimi borykają się mieszkańcy Meksyku. Od niebywałej eskalacji przemocy, odczuwalnej szczególnie w ostatnich latach, do nieuczciwych firm czerpiących korzyści finansowe, zwłaszcza na tubylczych mieszkańcach. Jednak Meksyk to nie tylko kartele narkotykowe i skorumpowana policja, to także niesamowicie barwny i bogaty kulturowo kraj, pełen życzliwych i sympatycznych ludzi, dla których często wiara i gloryfikowanie przeróżnych świętych stanowi nieodzowny element życia. Domyślam się, że próba przybliżenia tak różnorodnego kraju na niespełna dwustu pięćdziesięciu stronach książki, stanowi nie lada wyzwanie. Od Chihuahuany, w której na ulicach rządzą przestępcy, często powiązani z narkobiznesem, do Jukatanu, jednego z najbezpieczniejszych miejsc, gdzie w spokoju można spędzić turystyczne wakacje, znacznie bezpieczniej niż w Indiach czy niektórych stanach USA. Meksyk to...