Przystanek Londyn

reportaż
JanKa
2015-10-22
2015-10-22
Londyn reportaż wspomnienia anegdoty pamiętnik emigracja

Okładka książki Świt_ebooków nr 6 Baribal, Leon Berg, Piotr Chmielewski, Katarzyna Chojecka-Jędrasiak, Robert Drózd, Małgorzata Gwara, Aleksandra Jursza, Łukasz Kielban, Marta Kor, Kamil Leziak, Oficyna wydawnicza RW2010, Ksenia Olkusz, Maciej Parowski, Małgorzata Karolina Piekarska, Adam Podlewski, Paulina Poniewska, Ewa Skalec, Aleksandra Smolarek, Łukasz Sporyszkiewicz, Paulina Stoparek, Katarzyna Szewioła-Nagel, Jacek Wąsowicz
Świt_ebooków nr 6 Baribal, Leon Berg,...

Zwlekałam z przeczytaniem tej książki zdecydowanie za długo. Kiedy wreszcie postanowiłam się za nią zabrać, pochłonęłam ją w zaledwie kilka dni :) Poznajemy tu historię Jacka, który początkowo wyjeżdża na Wyspy celem doszlifowania języka, aby ostatecznie szukać tam swojej drogi. Towarzyszymy autorowi przez wszystkie okoliczności i wydarzenia, z jakimi się mierzy, widzimy wszelkie rozdroża, gdzie jest rzucany przez koleje losu bądź gdzie sam sobie wdzięcznie przypedałuje na rowerku :) Czuję się zainspirowana jego historią i otwartym, tak ważnym dziś, spojrzeniem na świat. Polecam, jeśli ciekawią was realia życia imigranta na Wyspach w latach 2002-2015 :)

Przy okazji mojego ostatniego szybkiego wypadu do Londynu zacząłem czytać kilka książek o tym mieście, jego historii, zabytkach oraz naszych rodakach którzy tam pojechali szukając lepszego jutra. Przystanek Londyn to historia nauczyciela-przedstawiciela handlowego który wyjechał za pierwszym razem do Londynu jeszcze przed masową emigracją Polaków. Opisuje jego przeżycia oraz sposób patrzenia na Brytyjczyków ich wady, zalety jak również sposób życia typowego mieszkańca Wysp.
Ciekawie opisana ponad 10 letnia przygoda z Londynem przez autora skłania do wielu refleksji i porusza tematy czasem dla nas niewygodne.
Uważam że przyda się i zaciekawi nie tylko "falę emigracyjną" ale również takich ludzi jak ja, którzy czasem uwielbiają przylecieć do Londynu i podelektować jego różnorodnością, wielokulturowością i wszystkim tym, czym sobą to miasto prezentuje.

"... takie historie utwierdzały mnie w przekonaniu, że sny i marzenia rzeczywiście spełniają się, jednak na Wyspach dostępują tego zazwyczaj tylko ci, którzy sobie na realizację swych marzeń porządnie zapracują, wszystko wcześniej dobrze rozplanowując."

Szczere, prawdziwe, bardzo osobiste zapiski. Umożliwiają podgląd w odkrywanie życiowych szans na emigracji, adaptację osób przybywających do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszych warunków życia, pracy, mieszkania, edukacji, opieki medycznej. Konieczność ponownego określenia tożsamości, przystosowania do nowych okoliczności, poznania języka, odnalezienia w innej kulturze, zrozumienia odmiennej mentalności narodów, zaakceptowanie obyczajowych norm i zasad, zmierzenia się z groźnym poczuciem samotności i wyobcowania. Jacek Wąsowicz bardzo wyczerpująco przedstawił swój wieloletni pobyt w Londynie, zderzenie wyobrażeń o mieście i jego mieszkańcach z rzeczywistym obrazem. W książce znajdziemy wiele przykładów na różnice w sposobie postrzegania świata przez Polaków i Brytyjczyków, ale także na to, co łączy ludzi ponad polityką podziałów i sztucznych wyróżnień.

Emigracja najczęściej przyjmuje smak goryczy, rozczarowania i porażki, jednak w opisie autora przekonujemy się, że choć niewątpliwie jest ona wyjątkowo trudnym i złożonym życiowym wyzwaniem, to jednak przy odpowiednim nastawieniu i otwartości na zmiany, staje się wielką szansą, wiąże się ze stopniowym przedefiniowaniem wielu aspektów, lecz także otwiera furtkę do samorealizacji i spełnienia. Konsekwencje podejmowanych decyzji, następstwa przeprowadzonych działań, pomagają bliżej poznać siebie, świadome odkrywać własne możliwości i ograniczenia, szczegółowo określić priorytety i wartości, nauczyć silnej motywacji i woli walki, czerpać lekcję pokory i zrozumienia z niepomyślnych doświadczeń życiowych. Nie wolno zatracać siebie, ślepo podporządkowywać się zastanej sytuacji czy poddać uprzedzeniom, ale należy obserwować świat z wielką wnikliwością, zamieniać strach i lęk przed nieznanym na wyszukiwanie szans dla siebie, pozbyć się kompleksów, wykazać elastycznością w dostosowaniu, a dzięki temu konsekwentnie, choćby małymi krokami, dochodzić do wyznaczonego celu. Przekonuje mnie to nieustanne poszukiwanie kolejnych wyzwań zawodowych, dających większe poczucie satysfakcji i pozwalających na szczerą radość z życia. Z przyjemnością poddałam się atmosferze pozytywnego spojrzenia w przyszłość, silnej determinacji, mocnego trwania przy pragnieniach, wyznaczonych celach, nieodpuszczania marzeniom i niezgadzania się na zastępcze rozwiązania.

bookendorfina.blogspot.com

początkowo wydawała mi się zbyt ogólna. Z każdym kolejnym rozdziałem autor nabierał jednak coraz większej wprawy w opisywaniu swojego życia w Londynie. Książka jest interesującym reportażem ze zjawiska jakim jest emigracja naszych obywateli do Wielkiej Brytanii. Sposób opisania życia w Wielkiej Brytanii może być bliski i pomocny znacznej większości z nas. To dodatkowy wymiar kraju widzianego inaczej niż oczami turysty. Polecam zwłaszcza tym którzy nadal próbują żyć i pracować na wyspach

• 2016
  • Rozwojowe