Wyzwanie czytelnicze LC

Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności

Tłumaczenie: Iwona Janczy
Cykl: Szkółka Dobrych Manier | Seria: Szkółka Dobrych Manier [Adamada]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada
6 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Learn to be Cauthious with Alice the Mouse
9788374206167
Ewa

Myszka Alicja jest ciekawska i bardzo nierozważna. Próbuje wkładać palce do kontaktu, sprawdza łapką, czy bulgocząca w garnku czekolada jest już wystarczająco gorąca, i nie rozgląda się przy przechodzeniu przez ulicę. Czy posłucha starszej kuzynki Joli i nauczy się ostrożności?

źródło opisu: http://adamada.pl/oferta-3.php

źródło okładki: http://adamada.pl/oferta-3.php

paulinkalinka | 2017-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2017

Ładna oprawa graficzna i ilustracje. Tekst, moim zdaniem, całkowicie nieliteracki. Cała książka jest utrzymana w tonie upomnień, że myszce nie wolno robić tego czy tamtego. Aż kłuje w oczy od dydaktyzmu. I na koniec stwierdzenie ni z gruszki ni z pietruszki, że oto myszka Alicja nauczyła się ostrożności.

Misia-i-Tosia | 2016-01-01

Myszka Alicja jest mała i ciekawską osóbką dodatkowo jest też nierozważna. Będąc w odwiedzinach u kuzynki próbuje wkładać palce do kontaktu, sprawdza łapką gotująca się w garnku gorącą czekoladę i nie rozgląda się przy przechodzeniu przez jezdnię. Starsza kuzynka Jola na każdym kroku próbuje ją uczyć ostrożności czy jej się uda?

Jako mam wiem, aż za dobrze jak dzieci bywają nie ostrożne czasem z braku wiedzy o konsekwencjach. Dzięki myszce Alicji dowiedzą się, czego nie wolno robić czasem takie historie działają lepiej niż upomnienia od rodziców. Najważniejsze jednak, że myszka Alicja w końcu nauczyła się jak być ostrożną.

zdolnedzieci | 2017-01-27
Przeczytana: 04 lutego 2016

Czasem skorygowanie nieodpowiedniego zachowania u dziecka przekracza nasze umiejętności i solidnie nadwyręża cierpliwość. Pociecha jest nieostrożna, lekceważy pouczenia, nie szanuje pracy innych itp. W takich wypadkach warto sięgnąć po książki: kolorowe ilustracje, krótka, ale dosadna treść, która pomaga spojrzeć dziecku na problem z nieco innej perspektywy. Gdy dziecko zasłucha się w historię, utożsami się z bohaterami, błyskawicznie zrozumie, gdzie samo popełniało błąd i jaką krzywdę wyrządzało sobie, jak i innym. Oczywiście nie ma co liczyć, że zachowanie zmieni się momentalnie. Zmiana będzie następowała stopniowo - w końcu w dziecięcym umyśle musi ukształtować się przekonanie, że poprzednie zachowanie było nieprawidłowe.
W czasie czytania książek często zadaję dzieciom pytania.
- Jak myślicie: czy jego zachowanie było dobre?

- Jak myślicie: jak czuła się jego przyjaciółka?
- Jak on mógłby mieć na imię?
- Jak mogłaby zakończyć się ta historia?
Pytania urozmaicają nam...

Armin | 2018-12-16