Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę

Okładka książki Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę Adrienne Heymans
Okładka książki Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę
Adrienne Heymans Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Szkółka Dobrych Manier (tom 1-4) Seria: Szkółka Dobrych Manier [Adamada] literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Szkółka Dobrych Manier (tom 1-4)
Szkółka Dobrych Manier [Adamada]
Learn to Respect Nature with Daisy the Cow
Wydawnictwo Adamada
2015-01-01
2015-01-01
24 min.
9788374206174
Iwona Janczy
Szkółka Dobrych Manier krówka Stokrotka przyroda Adamada

Krówka Stokrotka to bardzo beztroska i radosna bohaterka. Jej pozytywne spojrzenie na świat oraz energia sprawiają, że nieświadomie zakłóca innym spokój. Nie ma ona jednak złych zamiarów. Po prostu chce się cieszyć każdym dniem i dzielić ze znajomymi swoim zapałem. Krówka Stokrotka spotyka swoją przyjaciółkę kózkę Dorotkę dbającą o grządki. Nie myśląc wiele pędzi przywitać znajomą, a przy okazji niszczy grządki. Likwidowanie szkód, powodowanie kolejnych, nieuważność sprawiają, że toczenie Stokrotki jest nieładne. To staje się pretekstem do nauczenie krówki podstaw ekologii. Kózka uczy krówkę, że nie wolno niszczyć zieleni, trzeba dbać o drzewa, segregować śmieci i oszczędzać wodę.
„Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę” zawiera przykłady złych, a następnie dobrych zachowań oraz podsumowanie pomagające podsumować zdobytą wiedzę. Język jest bardzo prosty, dostosowany dla najmłodszych. Całość wzbogacają przyciągające wzrok Pauline Casters, która doskonale oddaje humor zawarty w tekście, przez co przesłanie będzie lepiej zapamiętane.
Lekturę oprawiono w solidną, kartonową, śliską okładkę i zszyto strony przez co jest ona trwała i estetyczna. Proste, całostronowe ilustracje, dobre rozmieszczenie tekstu sprawia, że książkę bardzo przyjemnie się czyta. Będzie to interesująca propozycja do pracy z przedszkolakami.

Stokrotka należała do tych osób które nie za bardzo interesowały się konsekwencjami swojego zachowania. Beztrosko biegała wśród rabat, grządek taranując wszystko w ogródku jej przyjaciółki kózki Doroty. Dorota postanawia wytłumaczyć,m że trzeba chronić przyrodę bo jest potrzebna nam do życia. Pokazuje i tłumaczy jej na każdym kroku czego nie wolno robić i dlaczego. Kózka Dorotka nauczyła Stokrotkę segregowania śmieci, oszczędzania wody a także dbania o rośliny.

Jest takie ludowe przysłowie, które mówi, że „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” i zdecydowanie jest w nim dużo prawdy. Wielu negatywnych nawyków, które mają dorośli, mogłoby nie być, gdyby w dzieciństwie zostali oni ich oduczeni lub nauczeni pożądanych, właściwych zachowań. Dlatego tym bardziej warto wspierać inicjatywy (szczególnie te literackie),które uczą maluchów właściwych zachowań.

Nakładem wydawnictwa Adamada ukazały się książki z serii „Szkółka dobrych manier”, które uczą najmłodszych Czytelników dobrego zachowania.

Jedną z pozycji z tej serii jest opowieść o tym, "Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę" Adrienne Heymans.

Krówka Stokrotka była wesoła, spontaniczna i bardzo towarzyska, ale i bardzo nieuważna. Deptała kwiaty oraz rabatki warzywne, niszczyła korę drzew, była hałaśliwa, marnowała wodę i strasznie śmieciła. W tej swojej spontaniczności i nieuwadze zniszczyła kózce Dorotce wszystkie starannie pielęgnowane warzywa! Tego było dla Dorotki za wiele, gdyż była ona wielką przyjaciółką przyrody, dlatego postanowiła nauczyć Stokrotkę dbania o naturę. Kiedy tłumaczenia nie skutkowały, Dorotka postanowiła dać swej przyjaciółce kilka niemiłych, ale całkiem naturalnych przykładów ;-) Czy Stokrotka nauczyła się dbać o przyrodę? I jakie przykrości ją spotkały? Przeczytajcie sami, koniecznie ;-)

Książka o krówce Stokrotce jest zabawna, ale i mądra. Zawiera przykłady dobrych i złych zachowań, a także opisuje (i bardzo podkreśla) konsekwencje niewłaściwych nawyków. Język opowieści jest dostosowany do percepcji przedszkolaków, ale spokojnie może być czytany i starszym dzieciom (dzięki swojej dowcipnej stronie ;-) ).

Ilustracje stworzone przez Pauline Casters są śmieszne, a przy tym dosadne. Świetnie współgrają z tekstem i są doskonałym jego uzupełnieniem, szczególnie dla młodszych przedszkolaków, które zobaczą i poczują, a w konsekwencji zapamiętają.

Książka o krówce Stokrotce porusza takie tematy z edukacji przyrodniczej jak ochrona roślin i zwierząt, segregacja śmieci czy oszczędzanie wody. Może być zabawnym, a przy tym mądrym początkiem nauki szanowania przyrody czy uzupełnieniem zajęć przedszkolnych dotyczących wyżej wymienionych tematów. Już od dzieciństwa warto wpajać dzieciom właściwe zasady poszanowania środowiska naturalnego.

Bardzo serdecznie polecam książkę "Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę" :-) www.ksiazkowelove.wordpress.com

• Przeczytane z dzieckiem
  • Biblioteka 2018 Martyna
  • Z bilioteki
  • Dla dzieci
  • Dla A 💗 i N 💗
  • Oliwia

Dodaj cytat z książki Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę