Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów

Okładka książki Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
Mirosław Tryczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Sekrety historii historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Sekrety historii
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377730867
Tagi:
Żydzi pogromy antysemityzm ideologia pogrom
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
154 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
233
34

Na półkach:

Wiemy wszystko o Katyniu, obozach śmierci (oczywiście nie polskich), o Wołyniu komentarze pojawiają się na Onecie nawet pod artykułami o gotowaniu- aby przypadkiem ktoś nie zapomniał o polskiej krzywdzie. Co wiemy o pogromach Żydów na Podlasiu po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej? Bez zawahania powiem, że nic. Dlatego według mnie to pozycja przełomowa.

Przedmiot pracy Tryczyka to temat tabu, daremno szukać jakichś szerszych opracowań na ten temat. Przeciwnie, wiedza na ten temat jest nawet na minusie, ponieważ większość zainteresowanych stara się wypierać fakt, że szlachetni Polacy mogli mordować żydowskich sąsiadów. Idealnym podsumowaniem tej postawy jest cytat z recenzji historyka IPN-u na temat owej książki: "Ogromnie ubolewam, że takie wydawnictwo ukazało się drukiem." Idealnie to określa podejście nie tylko Polaków, ale i nawet historyków do tematu pogromów żydowskich- narodowa agresja, wyparcie faktów. Naszą polską postawę w tej kwestii podsumowują moim zdaniem słowa Kazika: głupia duma narodowa i kompleksy od stuleci.

Co do samej książki, przede wszystkim zwraca uwagę bardzo bogata bibliografia, autor musiał włożyć ogrom pracy, żeby dotrzeć do wszystkich źródeł i przeanalizować wszystkie procesy sądowe. Bardzo podobał mi się wstęp, który rzeczowo wykładał podłoże przedwojennego antysemityzmu oraz sytuację społeczną na Podlasiu. Sama treść robi ogromne wrażenie, nie miałam świadomości, że pogromy miały aż taki wymiar. Jednakże ważne, żeby przyjąć te fakty jako ludobójstwo na ludziach, a nie konkretnym narodzie. Według mnie pogromy na Podlasiu jest tym samym co ludobójstwo na Wołyniu.

Temat jest delikatny, bardzo podobała mi się również postawa autora. Dystansuje się i nie ocenia- stara się jedynie wyłożyć argumenty, które mogłyby tłumaczyć takie a nie inne zachowania ludzi. Brak tutaj naukowej analizy czy nawet podsumowania na koniec. Nie traktuję tego jako minus, do tej treści nie potrzeba komentarza.

To co mi się nie podobało, to sam układ treści. Kolejne pogromy w okolicznych wsiach nie są uszeregowane chronologicznie, a od końca. Tryczyk podzielił rozdziały na okoliczne wsie, a analizę rozpoczął od apogeum żydowskiej nienawiści w Jedwabnem- wydarzenia w kolejnych rozdziałach miał miejsce wcześniej i jest to układ nieco nieczytelny, a momentami męczący.

Nie sądzę, aby była ta książka na miarę świadomości historycznej Polaków, zapewne wiele jeszcze lat minie aby ludzie spojrzeli z trzeźwym dystansem na te wydarzenia. Tym bardziej pokłony w stronę autora, że odważył się podjąć takiego tematu.Jest to doskonałe studium ludzkiej nienawiści, pomijając tu narodowość. A to, jak większość ludzi próbuje wyprzeć te okropne akty nienawiści z naszej historii jest równie zastanawiające, co przedmiot pracy.

Wiemy wszystko o Katyniu, obozach śmierci (oczywiście nie polskich), o Wołyniu komentarze pojawiają się na Onecie nawet pod artykułami o gotowaniu- aby przypadkiem ktoś nie zapomniał o polskiej krzywdzie. Co wiemy o pogromach Żydów na Podlasiu po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej? Bez zawahania powiem, że nic. Dlatego według mnie to pozycja przełomowa.

Przedmiot pracy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    526
  • Przeczytane
    196
  • Posiadam
    93
  • Teraz czytam
    17
  • Historia
    15
  • E-book
    6
  • Holocaust
    4
  • Ulubione
    3
  • Z biblioteki
    3
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne