Szpital Heleny Wolf

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
83-89603-27-6
muzyka, teksty, piosenki, poezja, aforyzmy,
muzyka

Bogato ilustrowany (przez samego Marcina Pryta) zbiór tekstów lidera kultowej łódzkiej kapeli undergroundowej 19 Wiosen - mieszanka opowieści o łódzkich menelach z apokaliptycznymi wizjami.

Jan Bińczycki | 2011-08-03

Jeden z najlepszych polskich tekściarzy, prawdziwy "poeta punk rocka", wokalista grup 19 Wiosen, Tryp i 11 w jedynym jak dotąd tomie poetyckim zawarł wszystkie przymioty, które fani jego zespołów znają z płyt. Jest to dowód na istnienie "literatury punkowej", stanowiącej rozwinięcie estetyki muzcznej. To wiersze świadomie popsute, chropowate, pełne zręcznie skomponowanych niedoskonałości, swoisty literacki art brut. Wszystko, co w lekturze poezji Pryta powoduje dysonans, wzbudza podejrzliwość i niechęć jest efektem świadomego zabiegu. Po odrzuceniu bagażu przyzwyczajeń, można uznać wiersze zawarte w Szpitalu Heleny Wolf za interesujący eksperyment literacki, świadectwo dyfuzji pomiędzy under a overgroundem, a wreszcie za cenny artystyczny dokument z czasów zanikania miast w ich dotychczasowym, społecznym i historycznym sensie. Jest to przy tym głos niemal niezapośredniczony, autentyczny i wierny rzeczywistości. Wiersze Pryta pełny wymiar osiągają w warunkach występu na żywo....

Hans Kloss | 2012-10-24
yid | 2011-07-22