Szpital Heleny Wolf

Lampa i Iskra Boża
2006-01-01
2006-01-01
83-89603-27-6
muzyka teksty piosenki poezja aforyzmy

Okładka książki Historie środka Michał Arkusiński, Robert Popielecki, Marcin Pryt, Leszek Ślazyk
Historie środka Michał Arkusiński,&...
Okładka książki Lampa, nr 7-8 (64-65) / lipiec-sierpień 2009 Agustina Bessa-Luís, Mário Cláudio, João Paulo Cotrim, Jose Carlos Fernandes, Krzysztof Jastrzębski, Lídia Jorge, Jaś Kapela, Paweł Konnak, Kazik Malinowski, Piotr Paziński, José Luís Peixoto, Marcin Pryt, Agata Pyzik, Redakcja pisma Lampa, Joanna Rudniańska, José Saramago, Łukasz Saturczak, Maciej Sieńczyk, Filip Surowiak, Marta Syrwid, Wojciech Wencel, Mário de Carvalho
Lampa, nr 7-8 ... Agustina Bessa-Luís...

Jeden z najlepszych polskich tekściarzy, prawdziwy "poeta punk rocka", wokalista grup 19 Wiosen, Tryp i 11 w jedynym jak dotąd tomie poetyckim zawarł wszystkie przymioty, które fani jego zespołów znają z płyt. Jest to dowód na istnienie "literatury punkowej", stanowiącej rozwinięcie estetyki muzcznej. To wiersze świadomie popsute, chropowate, pełne zręcznie skomponowanych niedoskonałości, swoisty literacki art brut. Wszystko, co w lekturze poezji Pryta powoduje dysonans, wzbudza podejrzliwość i niechęć jest efektem świadomego zabiegu. Po odrzuceniu bagażu przyzwyczajeń, można uznać wiersze zawarte w Szpitalu Heleny Wolf za interesujący eksperyment literacki, świadectwo dyfuzji pomiędzy under a overgroundem, a wreszcie za cenny artystyczny dokument z czasów zanikania miast w ich dotychczasowym, społecznym i historycznym sensie. Jest to przy tym głos niemal niezapośredniczony, autentyczny i wierny rzeczywistości. Wiersze Pryta pełny wymiar osiągają w warunkach występu na żywo. Książka stanowi literacki ekwiwalent obcowania z muzyką 19 Wiosen, uzupełnia płyty zespołów Pryta. Dodano do niej zresztą płytę z archiwalnymi nagraniami łódzkiej grupy. Warstwa graficzna wzbogacającej kontakt z tekstami pogrupowanymi wedle rozkładu szpitalnych pomieszczeń. Forma graficzna dopełnia wszystkich zabiegów literackich – wydaje się być elementem nierozerwalnie związanym z przekazem. Tom Szpital Heleny Wolf to w pewnym sensie „książka nie do czytania”. I nie jest to w tym wypadku określenie waloryzujące. Ogół antyestetyczcznych zabiegów służy niejako utrudnieniu lektury, odebraniu potocznie rozumianej przyjemności obcowania z książką.
Format i obwoluta przypominają okładkę płyty winylowej lub książkę z rymowanymi wierszami dla dzieci, a tekst jest ilustrowany komiksem autora, infantylną kreską opowiadającym historię napadu. Styl obrazków przywodzi na myśl rezultaty zajęć terapii przez sztukę w więzieniu lub innej zamkniętej instytucji, w której amatorzy są niejako zobowiązani do twórczości. Podkreślana na każdym kroku chropowatość formy pozwala wydobyć się z reżimu oczekiwań właściwego lekturze naiwnej. Wyzwaniem edytorskim było zachowanie fanzinowej estetyki w książce wydawanej za pomocą „overgroundowych” technik.

To poezja wybijająca ze wszelkich automatyzmów czytelniczych: kostropata, pozornie odstręczająca a jednocześnie niezwykle frapująca i pozostająca w pamięci.

Dodaj cytat z książki Szpital Heleny Wolf