Grecki ogień, zatrute strzały, bomby skorpionów

Tłumaczenie: Kamil Kuraszkiewicz
Wydawnictwo: Amber
Greek Fire, Poison Arrows and Scorpion Bombs
historyczna

Broń chemiczna? Broń biologiczna? Jesteśmy przekonani, że te straszliwe techniki wojenne to wynalazek XX wieku. Mylimy się jednak a o jakieś 3000 lat. Wojna biochemiczna nie zaczęła się od gazów bojowych I wojny światowej. Miotacze płomieni, trujące gazy, bomby zapalające, rozprzestrzenianie zarazy- chodź brzmi to niewiarygodnie- były znane i udokumentowane już od tysięcy lat.

[opis wydawcy]

Emma | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Znowu sięgnęłam do książki, która przez parę lat kurzyła się zapomniana na półce.
Autor, Adrienne Mayor, opierając się na źródłach historycznych opisuje coś, co uważaliśmy za wynalazki naszych czasów.
Uważamy,że dawni wojownicy byli szlachetni, walczyli twarzą w twarz unikając zdrady i nieczystych zagrywek. Autor udowadnia, że nawet mityczni herosi, tacy jak Achilles, czy Herakles, używali trucizn i podstępów.
Oczywiście, na przestrzeni wieków broń się zmieniła. Nikt nie używa w walce koszy wypełnionych jadowitymi wężami lub pszczołami, nikt nie podrzuca ubrań ludzi, którzy zmarli na ospę lub dżumę, ale sama idea broni biologicznej i chemicznej powstała w starożytności.
Książkę czyta się ciężko. Jest "przeładowana" faktami, ale zachęcam do przeczytania wszystkich pasjonatów historii, a szczególnie pasjonatów militariów.

rgppanc | 2012-08-24

Parę faktów w morzu chaosu, ale ważne, że pomogła napisać pracę licencjacką;)

Vangio | 2017-05-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane