Jośka. Pamiętnik maturzystki

Wydawnictwo: Telbit
matura, narkotyki, pamiętnik

Jośka nie jest typową nastolatką tak mogłoby się przynajmniej wydawać. W klasie maturalnej ze zdumieniem odkrywa, że... wielu jej rówieśników ma kontakt z narkotykami. Szokiem jest dla niej również ciąża przyjaciółki. Trudno jednak mówić o naiwności; Jośka jest po prostu dziewczyną obdarzoną rozsądkiem, z dobrze poukładanym światem i priorytetami. Jak wyglądają jej relacje z rówieśnikami i z rodziną? Czy rzeczywiście tak bardzo różni się od swoich koleżanek?

Wraz z rozpoczęciem ostatniego roku w liceum Jośka postanawia pisać pamiętnik. O tym, jak bystrą jest obserwatorką, czytelnik przekona się już z lektury pierwszych stron jej zapisków.

Książka tchnie optymizmem, znalazło się tutaj miejsce na dużą dawkę humoru. Jośka pamiętnik maturzystki to wyśmienita lektura zarówno dla licealistów, jak i nieco młodszych czytelników, którzy chcą poznać problemy starszych kolegów.

Ruthless_Woman | 2013-10-12

Ta książka nie podbiła mojego serca, czytałam ją bo nic lepszego pod ręką nie miałam..

alouette | 2014-04-11

Nie do końca wiem, co autorka miała na myśli pisząc tę książkę. Bo jest to powieść o wszystkim, czyli o niczym. Autorka niestety zapomniała o złotej zasadzie "mniej znaczy więcej" i zrobiła zepsuty bigos na własną modłę.
Zaczęłam czytać tytułowy pamiętnik maturzystki w oczekiwaniu, że otrzymam dozę dobrej i lekkiej literatury, a skończyłam naprawdę zawiedziona i wręcz zirytowana tym, ilu bzdur się naczytałam.
Zacznę może od tego jaki autorka ma obraz licealistów (najzupełniej fałszywy, zapewniam!). Miało być na czasie, więc w książce znajdziemy absolutnie wszystko, nawet jeśli miałaby to być największa głupota, a także kompletnie przeze mnie nie zrozumiana idea patologi. Tak więc w książce znajdziemy: narkotyki, seks, wpadkę, śmierć, biedę, zdradę, alkoholizm... i dużo więcej. Miało być oczywiście współcześnie, ale wyszło przede wszystkim karykaturalnie. Dzieła zniszczenia dokonał pseudomłodzieżowy język, którym posługiwała się autorka i który brzmiał niewiarygodnie w ustach jej...

Nala | 2013-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Liczyłam na raczej luźną opowiastkę do poduszki, przy której się trochę pośmieję. Nie spodziewałam się nie wiadomo czego, ale książka i tak nie zmieściła się w oczekiwaniach.

Wpierw zalety - Jośka wydaje mi się inteligentną, rozsądną dziewczyną, można powiedzieć, że nawet ją polubiłam. Podobały mi się również wrzucane do powieści wiersze, zarówno te Jośki, jak i innych autorów. Książka porusza kilka ważnych kwestii, co niewątpliwie dodaje jej powagi.
Jednak pomimo to raczej nie przypadła mi do gustu. Wszystko wydawało mi się za proste. Jośka prawie się nie ucząc, zostaje laureatką konkursu, Anulka wygrywa konkurs, Monia bardzo szybko godzi się z ciążą, bohaterka z babcią Aurelią szybciutko łapie kontakt mimo lat niewidzenia, a zdrada chłopaka budzi w niej tylko ulgę. Czasami myślenie głównej bohaterki wydawało mi się dziecinne. Nie mogę również zapomnieć o tym, jak autorka na siłę starała się mówić młodzieżowym slangiem. Przez większą część książki dawało się to przełknąć, ale ten...

Emsi | 2014-04-24
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Gdy wspominam czytanie tej książki, to robię to z zażenowaniem. Obraz młodzieży licealnej zupełnie odbiega od rzeczywistości, a i język mnie zawiódł.

Amy392 | 2011-04-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Naprawdę świetna książka, ma swój specyficzny klimat. Polecam!

Paulinkowa | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Fajna.
Tylko tyle?
Znowu natknęłam się na książkę która pokazuje dzisiejszą młodzież.
Która:
-pali
-ćpa
i inne.
Jośka(Joanna) zmaga się z takim życie.
Dowiaduje się różnych rzeczy.
Dlaczego jej rodzice się rozstali.
Że przyjaciółka jest w ciąży.
Ma chłopaka ale czy na całe życie?
Dlaczego babcia(po stronie ojca) nigdy się nie odzywała a po latach zapraszają na ucztę.
Czy będzie laureatką z polskiego?
~Paulina

Aisog | 2010-12-10
Przeczytana: maj 2010

Jest to książka o rozważnej i mądrej dziewczynie chodzącej do liceum. Godna polecienia. :)

Rudzianna | 2013-05-13
Przeczytana: 07 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Joanna, zwana Jośką, wraz z rozpoczęciem maturalnej klasy, zaczyna prowadzić pamiętnik. Opisuje w nim swoje spostrzeżenia, związane z wnikliwą obserwacją rodziny i znajomych.
Dar obserwacji Jośka ma ogromny- podobnie jak umiejętność współodczuwania i wrażliwość na ludzie krzywdy. Dziewczyna za wszelką cenę stara się, by jej bliscy byli zawsze szczęśliwi.
Jośka ma sporo pracy, bo wśród przyjaciół i znajomych styka się z problemem narkomanii, nastoletniej ciąży i alkoholizmem. Wszystkim chce pomóc, wszystkich wyprowadzić na prostą drogę a swoje postępy opisuje w pamiętniku. Czasem niestety wśród tych analiz cudzych życiorysów zapomina o sobie i wtedy poznaje gorzki smak pierwszego, miłosnego rozczarowania…

Właściwie ciężko jest mi ocenić tę książkę. Nie potrafię powiedzieć, że mi się podobała ale czy była zła…?
Mam wrażenie, że pomimo tych wszystkich, poważnych problemów, z jakimi zmaga się Jośka, jej świat jest wyidealizowany i nierzeczywisty. Zarówno mama, jak i jej...

McDaa | 2016-01-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Zawsze jak kiepsko oceniam książkę dla młodzieży to mam wyrzuty sumienia. Obawiam się, że to dlatego, że już nie jestem młoda i nie rozumiem.
Fakt, trochę w moim stylu nie była. Tzn. ta metafizyka - wywoływanie duchów i prorocze sny.
Poza tym "język młodzieżowy" - jakby starsza pani próbowała sobie wyobrazić jak młodzież mówi. Szczególnie na początku książki. Nie wiem czy później zrobił się sensowniejszy czy się przyzwyczaiłam.
No i od wieków nie czytałam już niczego co nie jest fantasy. Takich obyczajówek typu "pamiętnik z pół roku życia" gdzie w zasadzie nie ma żadnej akcji, wniosków i zakończeń nie lubię.
Reasumując - czyta się lekko, ale innych zalet nie widzę.

dusia119 | 2011-11-11
Przeczytana: 13 marca 2011

Ekstra książka ! Joska , a właściwie Joanna wóróżnia sie od pewnym względami od swoich rówieśników ! Spodobało mi się to, że nie wstydziła sie np. chodzić z chłopakiem trochę niższym od siebie . Szkoda mi było śmierci kolegi przed studniówką. Zawsze studniówka kojarzyła mi się z radoscią i tańcami, a u niej był żałoba i zatańczyli tylko - tradycyjnie - poloneza . POLECAM !