Haker. Przebudzenie

Artur Krall Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2015-07-02
2015-07-02

Naprawdę ciekawa historia, bardzo dobrze skonstruowana. Emocje do samego końca.
Przez cały czas zastanawiałam się kim jest tajemniczy informator, w połowie książki byłam pewna że moje podejrzenia były właściwe. Jakie było moje zaskoczenie że to ktoś inny. Naprawdę dobra historia.
Mimo że to fikcja literacka to niestety bardzo dużo ma w sobie z prawdy. Z wielką chęcią przeczytałabym kolejne książki autora. Mam nadzieję że w przyszłości będzie taka możliwość. 9*

Naprawdę ciekawa historia, bardzo dobrze skonstruowana. Emocje do samego końca.

Na co dzień jestem zwolenniczką zupełnie innych książek, z tą pozycją miałam więc zagwozdkę nie lada. Początkowo chciałam się do paru spraw przyczepić, po chwili zastanowienia mankamenty "Hakera" mogą jednak równie dobrze być jego zaletami. A zafrapowały mnie przede wszystkim dwie kwestie: po pierwsze, styl - raczej nonszalancki (zamierzenie lub nie) - i język lekki, niekiedy zbyt lekki, przynajmniej dla osoby gustującej w beletrystyce. Z drugiej jednak strony, tak skonstruowana narracja pasuje do klimatu całej książki, do surowego świata komputerów i sytuacji zerojedynkowych. I po drugie, bohaterowie - przeszkadzała mi nieco ich... zwyczajność?, w tym także raczej popularne imiona, przez co parę ładnych stron musiało upłynąć, nim postaci stawały się wyraźniejsze. Z pewnością nie były przeciętne, ale pozostały dla mnie trochę niedookreślone. Może to jednak być celowy, przemyślany zabieg autora - wybór takich a nie innych bohaterów pokazujący, że opisane w książce losy w każdej chwili mogą się stać udziałem zwykłego Kowalskiego. Pozostając w kwestii postaci - duży plus za groteskowe niekiedy wstawki w scenach z gangsterami. Trochę ośmieszani, przywodzą na myśl czarne charaktery ze "Złego", w którym Tyrmand naigrywa się z konstruowanego przez siebie półświatka. Analogią z opus magnum Tyrmanda jest też przedstawienie miejsca akcji - tłem "Złego" jest powojenna Warszawa, "Haker" rozgrywa się we współczesnym Poznaniu, wraz z jego wadami i zaletami, o których (jako mieszkanka tego miasta) chętnie poczytałabym ździebko szerzej. Tyle dziegciu. Czas na miód! Czyta się szybko, a przez ciekawie i zmyślnie uknutą intrygę książka naprawdę wciąga. "Haker" w zajmujący sposób przedstawia świat ciemnych interesów, brudnych pieniędzy i ostatecznych porachunków, w których narzędziem jest to, co współcześnie chyba nam króluje - technologia. Kolejny plus - ciekawe męskie spojrzenie na sprawy najważniejsze: pasję, rodzinę, przyjaźń, relacje z kobietami. I wreszcie - książka rehabilituje nieco sylwetkę ludzi z branży IT, pokrzywdzonych stereotypem informatyka. Komputerowcy to niekoniecznie noł-lajfy, nudziarze w swetrach czy przygrubawi nerdowie z systemami operacyjnymi zamiast serc. To często ludzie pełni ciekawych pasji, wartości i emocji których na pierwszy rzut oka może nie widać, ale z pewnością warto zadać sobie trud, żeby dotrzeć głębiej.
Książka pozostawia po sobie nutkę rozczarowania... że kończy się tak szybko ;) Tytuł pozwala jednak przypuszczać, jakoby "Haker" miał być częścią większej całości. Czekamy na na ciąg dalszy!

Wkręcony serialem Mr. Robot postanowiłem sięgnąć po książkę o Hakerze. Cóż mogę o niej powiedzieć?
Na pewno to, że czyta się ją całkiem szybko, co jest zasługą tego, że fabuła jest całkiem wciągająca, a język przystępny. No właśnie - tytułowego "hakowania" to specjalnie dużo nie ma, albo przynajmniej szczegółów mocno brak, więc tytuł trochę "przerośnięty". Natomiast całkiem fajnie przedstawiona intryga i spójne łączenie wątków. Bohaterowie nie są przerysowani, chociaż trochę bezpłciowi.

Polecam jako szybki przerywnik, szczególnie jeśli ktoś lubi klimaty biznesu, gangsterki lub komputerów.

Książka i w nim zawarta akcja, bardzo mi się podoba!

Książka i w nim zawarta akcja, bardzo mi się podoba!

Ciekawa akcja. Trochę bajki komputerowej. Polecam.

Ciekawa akcja. Trochę bajki komputerowej. Polecam.

1966

Ależ to jest źle napisane. Myślałam że nigdy się nie skończy.

Ależ to jest źle napisane. Myślałam że nigdy się nie skończy.

• Moje
  • Szukam
  • Zakończone: 52 książki w 2015 roku
  • Kryminały dookoła świata - 2017 :)
  • Wyzwanie - przeczytane w 2017 :)

Dodaj cytat z książki Haker. Przebudzenie