Złoty garnek i inne opowiadania

Tłumaczenie: Eliza Pieciul-Karmińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Der Goldene Topf und andere Geschichten
Angelika

Zbiór opowiadań autora „Dziadka do Orzechów” i „Tajemniczego dziecka”, tym razem kierowany do dorosłych czytelników. Tytułowy utwór opowiada o przygodach młodego studenta Anzelmusa, który zajmując się kopiowaniem starych pism, nagle musi zmierzyć się z nadprzyrodzonymi siłami i zdecydować, co jest dobre, a co złe. Tekst został znakomicie przetłumaczony przez Elizę Pieciul-Karmińską, a towarzyszą mu wspaniałe ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

allison | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

„Media Rodzina” bardzo dba o gusta miłośników klasyki. Wydane w nowych tłumaczeniach, bogato ilustrowane książki w twardej oprawie i na świetnej jakości papierze – to znak rozpoznawalny wydawnictwa, które trafia i do najmłodszych i do najstarszych czytelników.

Jedną z takich książkowych perełek jest nowe wydanie „Złotego garnka” E.T.A. Hoffmana, autora znanego przede wszystkim z „Dziadka do Orzechów i Króla Myszy”.
„Złoty garnek” to zbiór trzech opowiadań adresowanych do dorosłych odbiorców. Oprócz tytułowego utworu mamy tu jeszcze „Piaskuna” i „Don Juana”. Całość zamyka posłowie autorstwa tłumaczki, Elizy Pieciul-Karmińskiej.

We wszystkich opowiadaniach odnajdziemy baśniowy klimat. Treści fantastyczne przeplatają się z elementami realistycznymi i nieraz czytelnik musi nagłowić się, by dojść do tego, co wydarzyło się naprawdę, a co jest efektem wybujałej wyobraźni bohaterów.
Taki klimat pozwala przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, gdy z wielkimi emocjami słuchało się baśni i...

Książkożercy | 2015-12-20

Recenzja pochodzi z naszego bloga:

Nazwisko Hoffmanna kojarzy pewnie każdy miłośnik albo baśni, albo literatury okresu romantyzmu. Mnie już na zawsze nazwisko tego niemieckiego twórcy przywodzić będzie na myśl piękną baśń „Dziadek do Orzechów”, którą znalazłam jako kilkuletnia dziewczynka pod choinką. Ta utrzymana w bożonarodzeniowym klimacie historia siedmioletniej Klary, w świecie której zabawki mają moc ożywania, poruszyła mnie bardzo swoją niezwykłością, wywołując dziecięcy zachwyt. Czy tak samo było ze zbiorem opowiadań „Złoty garnek”?

„Złoty garnek” to zbiór trzech opowiadań o różnej długości. Trzeba od razu podkreślić, że są one pięknie wydane i pięknie ilustrowane przez panią Aleksandrę Kucharską-Cybuch. Samo wydanie swoją starannie opracowaną szatę graficzną przykuwa uwagę i musi się spodobać. A co do samej treści, zdziwiła mnie, bo chyba spodziewałam się czegoś w stylu „Dziadka do Orzechów”,...