Odnaleźć ślad

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Justyna Wydra

Niezwykła opowieść o tym, co zawsze chcieliście wiedzieć o Żydach, ale nigdy o to nie spytaliście. Inspiracją do napisania książki był Szewach Weiss - izraelski mąż stanu, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Rozmowy Joanny Krygier z profesorem Weissem są osią opowieści. Autorka w Żydach, Polakach i Niemcach szuka źródeł miłości i nienawiści. Pyta o Boga...

Inspiracją do napisania książki był Szewach Weiss - izraelski mąż stanu, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Rozmowy Joanny Krygier z profesorem Weissem są osią opowieści. Autorka w Żydach, Polakach i Niemcach szuka źródeł miłości i nienawiści. Pyta o Boga i Jego udział w historii. Opowiada o symbolicznych słoniach, gwiazdach i... kurzu. Zabiera głos w sprawie Jedwabnego i konfliktu bliskowschodniego. Dotyka tematów tragicznych, czyniąc to szczerze, choć nierzadko kontrowersyjnie.

"To nie jest książka historyczna, to opowieść o duszach: polskiej i żydowskiej.
"Co jest w człowieku takiego, co sprawia, że w pewnym momencie życie nie jest najważniejsze?" - pyta Joanna Krygier. Jej praca jest w pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie. Stereotypy, w tym polsko-żydowskie, są jak etykiety na butelkach, pełnią funkcję drogowskazów. Jednakże nie zawsze pozwalają na zgłębienie prawdy o narodach, których dotyczą. Polacy i Żydzi, zdaniem autorki, mogą już dziś naklejać nowe etykiety, w których będą dominować wartości dla obydwu narodów wiodące: miłość i zdolność do przebaczenia. "Zło dobrem zwyciężaj" - głosił za pewnym Żydem błogosławiony ks. Jerzy.
Tylko narody doświadczone przez najstraszliwsze zło stać na prawdziwe miłosierdzie."

prof. Jan Żaryn

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/odnalezc-slad.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/odnalezc-slad.html

Bałucki | 2019-02-03

Książka odpowiada na wiele ciekawch pytań w relacjach polsko-żydowskich czy też arabsko-żydowskich. Poglądy autorki uzupełnia wielki profesor Szewach Weiss.

Ciekawa pozycja :) Polecam gorąco :)

nellanna | 2016-08-08

Pouczająca, dająca do myślenia, do podczytywania z doskoku i powolnego przemyślenia, warto mieć na półce dłużej albo i na stałe.

Szanita | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: wrzesień 2015

Poruszająca książka.
Podoba mi się sposób ujęcia tematu.
Pojedyncze wątki splatają się w przedstawioną z różnych stron historię.
Autorka dzieli się przemyśleniami, nie narzucając swoich poglądów.
Nie boi się dotykać najtrudniejszych tematów.
Polecam.

Justyna Wydra | 2015-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2015

„Jeśli uważasz, że wiesz wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany”

(przysłowie chińskie, zacytowane w książce).

Właśnie skończyłam czytać „Odnaleźć ślad” Joanny Krygier. Książka świeżo ukazała się nakładem Zysk-u i S-ki. Jest w niej… wszystko. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale nie wiecie, ponieważ nie mieliście kogo spytać. Oraz o wiele więcej: o Żydach, Polakach, Żydach i Polakach, Izraelu, Palestynie, Bogu, dobru, które jest w człowieku oraz złu. I o tym, jak łatwo mu się poddajemy.

Sięgnęłam po książkę zachęcona tytułem i opisem – byłam pewna, że to solidne opracowanie dotyczące przede wszystkim relacji między Polakami i Żydami, wspólnej tysiącletniej historii przerwanej zbrodnią Holocaustu. Miałam też nadzieję, że ktoś w końcu odpowie mi na pytania:

Dlaczego ocaleni z Zagłady po wojnie masowo wyjeżdżali do Niemiec? Dlaczego o swoje nieszczęście winią często nas, Polaków? I dlaczego Polacy ukrywający Żydów bardzo często aż do śmierci milczeli o...