Dziewięćdziesiąt dziewięć

literatura piękna
nera

źródło okładki: wforma.eu

Baltazar | 2016-04-11

Myślę, że nie będzie większego komplementu z mojej strony wobec tego zbiorku Maciejewskiego, jeżeli napiszę że dzięki dopiero on pozwolił mi docenić i polubić drabble.

Znaczna część pisarzy siłujących się z tą formą ogranicza się do stworzenia prostej jak drut historyjki z puentą, która w zamyśle ma być przewrotna. Z realizacją tych zamierzeń bywa różnie, na ogół trudno dostać coś ponad porcję banałów, które ani nie angażują ani nie mówią nic ciekawego. Bo żeby w stu słowach zawrzeć jakąś historię i jeszcze upchnąć w tym kilka warstw znaczeń (czy w ogóle jakieś znaczenie), trzeba być klasowym graczem. Napisać drabble jest prosto, napisać dobre drabble - niewiarygodnie trudno.

Maciejewski zamiast pisać proste kompaktowe historyjki, tworzy bardziej impresje. Poetyckie, filozoficzne, operujące nośnymi symbolami. Znać w tych tekstach rękę erudyty, który wie, jak korzystać z wiedzy i wrażliwości, by stworzyć frapujący tekst. I choć nie wszystkie drabble trzymają równy poziom,...

AnnaSikorska | 2015-12-25

Większość ludzi uznających się za pisarzy uważa, że im pisze się więcej, dłuższe formy tym bardziej jest się pisarzem. Zbiór drabli z książki „Dziewięćdziesiąt dziewięć” (ze wstępem jest ich sto) przeczy temu przekonaniu. Liczy się precyzja wyrazów. Nie nadużywanie słów ma w sobie coś z magii. Zawrzeć cały skomplikowany świat z ładunkiem emocji, przesłaniem moralnym w stu słowach nie jest łatwe.
Krzysztof Maciejewski robi to jednak bardzo subtelnie podsuwając nam różnorodne motywy i czasami czerpiąc ze znanych. Do moich ulubionych zaliczam Syzyfa – postać, która niejednokrotnie powracała w literaturze (zwłaszcza wojennej). Maciejewski patrzy na ten motyw nieco inaczej, z perspektywy pytania o długość kary i możliwość istnienia idealnych więzień, ludzkiej wytrzymałości, kształtowania charakteru i zdobywania nowych umiejętności.
Syzyf [76]
Nie istnieje pułapka idealna, nie ma też kary niezmierzonej. W każdym piekle cierpliwą miarą czasu stajemy się coraz bardziej odporni na cielesne...