Pomorze 1920

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
palooh

Publikacja poświęcona wydarzeniom na Pomorzu w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Mało znany fragment dziejów tej ziemi, dopiero co odzyskanych przez Polskę na mocy traktatu wersalskiego.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Lutosław Szczupak | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Książka porusza ciekawy a mało znany epizod walk polsko-bolszewickich na Pomorzu, ale właściwie również na Ziemi Dobrzyńskiej i północnym Mazowszu - czytelnik trafi tu bowiem na opisy zmagań z tych terenów. Tytułowe Pomorze ogranicza się właściwie tylko do obrony, a kilka dni później odbicia Brodnicy przez siły polskie. Reszta regionu pozostała (szczęśliwie) poza zasięgiem "czerwonej zarazy", więc występuje tylko jako tło, choć warte odnotowania są relacje z przebiegu przygotowań do odparcia wroga w twierdzach w Toruniu, Fordonie, Grudziądzu i Chełmnie.

Ciekawy jest również początek książki,w którym autor przybliża sytuację Polaków na terenie Prowincji Prusy Zachodnie, plany powstania na Pomorzu (odnotowuje wystąpienia polskie w Chełmży, Czersku, a także wspomina o tych zupełnie nieznanych, np. w Tucholi). Sporo miejsca poświęcono procesowi zajmowania regionu przez Wojsko Polskie - kolejne działania Hallerczyków można prześledzić co do dnia. Wspomniano również o tzw....

Wasyl Czapajew | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Trochę mnie drażnił styl autora. Od strony faktograficznej pozycja przygotowana w porządku.

Czytacz | 2015-08-06

Napisał wojskowy, co od razu widać w podejściu do tematu i umiejętności opowiadania o militariach. Książka zajmuje się bardzo słabo znanym tematem przyłączania Pomorza do Polski w latach 1919 i 1920 oraz walkami z bolszewikami i głównie bitwą o Brodnicę. Ciekawy temat, mnóstwo fascynujących szczegółów - książkę można polecić nie tylko zainteresowanych tematem wojny polsko-radzieckiej ale ogólnie każdemu, kto chce poznawać historią naszego kraju.