Władcy przestworzy

Pascal
2015-04-08
2015-04-08
Tomasz Nowak
lotnictwo samoloty myśliwce pierwsza wojna światowa druga wojna światowa

Książka niestety bardzo mnie zmęczyła, ale chyba głównie dzięki tłumaczowi i wydawcy. Autor dość sprawnie przeszedł przez stuletni okres rozwoju lotnictwa, choć chwilami dużo więcej było o tym co działo się na ziemi niż w powietrzu. No i trzeba zaakceptować przekaz zaprezentowany w drugiej części książki, w której jest mowa o najlepszych na świecie amerykańskich pilotach, posiadających najlepszy na świecie system szkolenia, latających na najlepszych na świecie samolotach, wykonując perfekcyjnie zdefiniowane zadania taktyczne itd.
Niestety tłumaczenie tej książki było męczące i irytujące. Po pierwsze miałem wrażenie, że zdania były tłumaczone dosłownie, co było widać np. w dość dziwnej budowie zdań, albo dialogach pilotów typu "Ach, wznoszę się na 2300", "Ach, potwierdzam" itp. Irytujące było natomiast to, że tłumacz był na bakier z terminami technicznymi i tak kąt natarcia był kątem odchylenia, owiewka pokrywą kabiny, optoelektronika elektroptyką, a średnica śmigła pomyliła się z długością łopaty i z P-51 Mustang zrobił się śmigłowiec. Do wydawcy mam uraz, że nie zwrócił na to uwagi, a także na powtarzający się problem z odmianą wyrazów i literówkami. Chyba nikt tej książki nie przeczytał przed wydaniem.

Autor jest byłym pilotem F-16, który brał udział w operacji "Iraqi Freedom". I co z tego? Tego, że mamy więcej contentu nastawionego na przedstawieniu pilotów (szkolenie, koszty i tak dalej) i ich maszyn (świetnie ujęta historia lotnictwa na zasadzie przyczynowo-skutkowości). Książka jest napisana w układzie zamkniętym, czyli nie trzeba znać podstaw żeby wszystko ogarnąć. Znawcy na pewno znajdą coś dla siebie.

Zgrabnie napisana książka o dziejach lotnictwa myśliwskiego - od I wojny światowej i Rolanda Garrosa, po "Pustynną Burzę" w latach dziewięćdziesiątych.
Autor skupia się oczywiście na historii myśliwców, ale jeżeli ktoś chce poznać konflikty XX wieku - proszę bardzo. Ze względów logistycznych dość skrótowo - ale jednocześnie ciekawie i z gracją - opisane są najważniejsze konflikty. Wielka Wojna, wojna polsko-sowiecka, wojna domowa w Hiszpanii, II WŚ, wojna w Korei, Jom Kippur, Wietnam, w końcu Irak. Autor zręcznie wplata nitki związane z lotnictwem myśliwskim - a to wynalezienie synchronizatora umożliwiającego strzelanie przez śmigło, a to szkolenie pilotów - od Luftwaffe po USAF czasów obecnych. Chcecie poznać najważniejsze cechy silnika Spitfire'a - proszę bardzo. Chcecie zarysy biografii najważniejszych asów - Boelckego, Collishawa, Hartmanna, Marseillego, Oldsa - już się robi. Chcecie poczytać o "Nocnych Wiedźmach", historii powstania "Mustanga", "Alei MiG-ów" - zajrzyjcie do książki, co gorąco niniejszym polecam.
Bardzo ciekawe są również załączniki. Autor opisuje taktyki stosowane podczas walk powietrznych oraz ataków na cele naziemne.
Mankamentem, poza drobnymi błędami literowymi jest moim zdaniem nie napisanie choćby jednego zdania o udziale Dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Brytanię. Nie napisać ani słowa o jednostce, która zestrzeliła tyle samolotów niemieckich - trochę szkoda.

Historia walk lotniczych - od pierwszej wojny światowej do inwazji na Irak. Autor opisuje też walki naziemne i tło historyczne, ale skupia się na walkach powietrznych i rozwoju technologii. Opiera się na opracowaniach historyków, dokumentach jak i wspomnieniach pilotów. Czytało mi się szybko i przyjemnie.

Książka jest zdecydowanie lepiej przetłumaczona i zredagowana niż "Viper. Pilot F-16". Tłumacz poprawił kilka błędów faktograficznych. Jednak pozostało kilka błędów: składniowych, brakujących wyrazów czy też AGM-42 zamiast 62. Na końcu obszerny słownik trudniejszych terminów.

Ebook (legimi) złożony tak sobie - ogromnej wielkości tytuły, większość ilustracji (o wystarczającej rozdzielczości) ma niepotrzebny margines, przez co nie mieszczą się na ekranie, przypisy w tekście.

Książka jest zdecydowanie lepiej przetłumaczona i zredagowana niż...

Świetna książka o lotnictwie myśliwskim ale też ciekawy kawałek historii toczących się wojen. Przypomnienie asów lotnictwa i ich życiorysów. Świetne opisy podniebnych walk.
Radzę przeczytać.

Radzę przeczytać.

ciekawy punkt widzenia

ciekawy punkt widzenia

Moja recenzja pod linkiem --> https://trzynasty-schron.net/ie_literatura_wladcy_przestworzy.htm

• Lotnictwo
  • E-Booki