Władcy przestworzy

Wydawnictwo: Pascal
Lords of the Sky: Fighter Pilots and Air Combat, from the Red Baron to the F-16
historyczna
baszar

Autor bestsellerowej książki Viper Pilot F-16 przedstawia pierwszą kompleksową historię walk lotniczych Jeden z najbardziej utytułowanych pilotów w historii, podpułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Dan Hampton, opowiada niezwykłą, rozgrywającą się na przestrzeni ponad stu lat historię lotnictwa myśliwskiego – przerażającego narzędzia wojennego, które zdominowało współczesne pole...

Jeden z najbardziej utytułowanych pilotów w historii, podpułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Dan Hampton, opowiada niezwykłą, rozgrywającą się na przestrzeni ponad stu lat historię lotnictwa myśliwskiego – przerażającego narzędzia wojennego, które zdominowało współczesne pole walki.

We wprawnych rękach samolot stał się piekielnie niebezpiecznym narzędziem. Okazał się bronią efektywną zarówno w walkach lądowych, jak i operacjach morskich. A pilot, zwłaszcza jeśli był obdarzony talentem, charyzmą i miał łut żołnierskiego szczęścia, w masowej wyobraźni szybko uzyskiwał status asa – stawał się nowym wcieleniem rycerza w błyszczącej zbroi.

Najważniejsze wojenne epizody. Spektakularne walki powietrzne. Sylwetki najjaśniejszych gwiazd lotnictwa myśliwskiego. Potężna dawka wiedzy o przyczynach, przebiegu i charakterze toczących się wojen.

Warkot silników, świst powietrza ślizgającego się po kokpicie, głuchy stukot serii karabinów maszynowych, jęk rozdzieranego pociskami poszycia kadłubów. To prawdziwa lotnicza opera dedykowana władcom przestworzy.

Andrzej Wojtas, „MMS Komandos”

źródło opisu: pascal.pl

źródło okładki: pascal.pl

ryszpak | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Zgrabnie napisana książka o dziejach lotnictwa myśliwskiego - od I wojny światowej i Rolanda Garrosa, po "Pustynną Burzę" w latach dziewięćdziesiątych.
Autor skupia się oczywiście na historii myśliwców, ale jeżeli ktoś chce poznać konflikty XX wieku - proszę bardzo. Ze względów logistycznych dość skrótowo - ale jednocześnie ciekawie i z gracją - opisane są najważniejsze konflikty. Wielka Wojna, wojna polsko-sowiecka, wojna domowa w Hiszpanii, II WŚ, wojna w Korei, Jom Kippur, Wietnam, w końcu Irak. Autor zręcznie wplata nitki związane z lotnictwem myśliwskim - a to wynalezienie synchronizatora umożliwiającego strzelanie przez śmigło, a to szkolenie pilotów - od Luftwaffe po USAF czasów obecnych. Chcecie poznać najważniejsze cechy silnika Spitfire'a - proszę bardzo. Chcecie zarysy biografii najważniejszych asów - Boelckego, Collishawa, Hartmanna, Marseillego, Oldsa - już się robi. Chcecie poczytać o "Nocnych Wiedźmach", historii powstania "Mustanga", "Alei...

baszar | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Historia walk lotniczych - od pierwszej wojny światowej do inwazji na Irak. Autor opisuje też walki naziemne i tło historyczne, ale skupia się na walkach powietrznych i rozwoju technologii. Opiera się na opracowaniach historyków, dokumentach jak i wspomnieniach pilotów. Czytało mi się szybko i przyjemnie.

Książka jest zdecydowanie lepiej przetłumaczona i zredagowana niż "Viper. Pilot F-16". Tłumacz poprawił kilka błędów faktograficznych. Jednak pozostało kilka błędów: składniowych, brakujących wyrazów czy też AGM-42 zamiast 62. Na końcu obszerny słownik trudniejszych terminów.

Ebook (legimi) złożony tak sobie - ogromnej wielkości tytuły, większość ilustracji (o wystarczającej rozdzielczości) ma niepotrzebny margines, przez co nie mieszczą się na ekranie, przypisy w tekście.

Darciatko | 2017-01-12

Świetna książka o lotnictwie myśliwskim ale też ciekawy kawałek historii toczących się wojen. Przypomnienie asów lotnictwa i ich życiorysów. Świetne opisy podniebnych walk.
Radzę przeczytać.

Paweł Koczan | 2017-10-05