80 oszustw dookoła świata. Niezbędnik podróżnika

Wydawnictwo: Rea
podróże, wakacje, poradnik
poradniki
Suerte

„Ostrzeżony jest uzbrojony” Ludzie dzielą się na dwa rodzaje – ciekawych świata i tych, którzy wolą siedzieć w domu, przegapiając wiele życiowych okazji. A dziś podróże stały się łatwiejsze i bardziej popularne niż kiedykolwiek. Świat stoi otworem dla każdego, bez względu na zasobność portfela. Dwutygodniowy wypad czy wieloletnia wędrówka to okazja poznania wspaniałych tajemnic każdego...

„Ostrzeżony jest uzbrojony”

Ludzie dzielą się na dwa rodzaje – ciekawych świata i tych, którzy wolą siedzieć w domu, przegapiając wiele życiowych okazji. A dziś podróże stały się łatwiejsze i bardziej popularne niż kiedykolwiek. Świat stoi otworem dla każdego, bez względu na zasobność portfela. Dwutygodniowy wypad czy wieloletnia wędrówka to okazja poznania wspaniałych tajemnic każdego zakątka świata i zawarcia niezwykłych znajomości. Niestety, powiedzenie, że podróże kształcą, ma również swój negatywny wymiar…

Każdego roku tysiące turystów pada ofiarą przeróżnych oszustw, kantów, a nawet zbrodni. Większość poszkodowanych traci niewielkie sumy na skutek drobnych kradzieży, ale zdarzają się i tacy, którym złodzieje odbierają wszystkie oszczędności, a niektórzy nawet stają twarzą w twarz z zagrożeniem życia. Niemniej wcale to nie znaczy, że należy schować paszport do szuflady i wyrzucić walizki – wystarczy po prostu pamiętać o niebezpieczeństwach i mądrze ich unikać.

To książka niezbędna dla każdego, kto nie boi się wyzwań współczesnych podróży. Praktyczny poradnik, dokładnie demaskujący 80 najczęściej spotykanych oszustw i przestępstw, na jakie mogą być narażeni turyści, wzbogacony przykładami zarówno z własnych doświadczeń autora, jak i z kręgu jego znajomych czy medialnych doniesień.

źródło opisu: http://www.rea-sj.pl

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl

Danielista | 2017-11-15

Ta książka wzbudziła u mnie mieszane uczucia. Przyznam, że czytana ciągiem, trochę męczy. Niemniej jednak generalnie uważam ją za wartościową pozycję, która otwiera oczy na wiele spraw i budzi potrzebną podróżniczą czujność (tak łatwą przecież do uśpienia w warunkach ekscytacji czy w nieznanych miejscach). Oszustwa pogrupowano tutaj w rozdziały według kryteriów przedmiotowych i podmiotowych - mamy więc np. opis oszustw dokonywanych w związku z zakwaterowaniem, oszustw przewoźników, biur podróży, związanych z zakupami czy tych czyhających w sieci itd. Przekręty i pułapki są sobie nierówne - niektóre są tak oczywiste, że trzeba naprawdę wykazać się skrajną naiwnością, żeby im ulec, inne zaś tak wyrafinowane, że nawet przezorny i podejrzliwy podróżnik mógłby łatwo paść ich ofiarą. Minusem tej książki będzie podtrzymanie u kanapowych leni i bojaźliwych poczucia, że lepiej nie ruszać się z domu. A przecież, mimo potencjalnych niebezpieczeństw, warto zwiedzać świat!