rozwińzwiń

Sień

Okładka książki Sień Marian Pilot
Okładka książki Sień
Marian Pilot Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
177 str. 2 godz. 57 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1965-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
177
Czas czytania
2 godz. 57 min.
Język:
polski
Tagi:
Marian Pilot Sień
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
108
2

Na półkach:

„Sień” pozostawiła mnie z bardzo mieszanymi uczuciami, niby złożona z dobrze znanych i w mig rozpoznawalnych elementów, odsyła w takie czasy i światy, które przeczą wizerunkowi wsi utrwalonemu w naszych głowach, żadna to „Pieśń świętojańska o Sobótce”, to nie poczciwi „Sami swoi” ani podszyte happy endem „Ranczo”. W takim razie co? Odludny PGR na północy kraju, niedaleko litewskiej granicy, czasy powojenne, może lata pięćdziesiąte, może sześćdziesiąte, zbieranina wykolejonych ludzi z polskiej wsi, folklorystyczna pstrokacizna, zbiór typów i kilka charakterów. Ich utrwalone od dawna stosunki burzy obecność studenta, który zgłasza się do pracy. Obcy mimowolnie niszczy zastany porządek i obnaża jego prowizoryczność, zwłaszcza pod względem relacji międzyludzkich, przy czym sam pada ofiarą konsekwencji tych dekonstrukcji. Jeżeli cokolwiek łączy tych ludzi, to tylko samotność. A najbardziej samotny jest ów pokrewny bohaterowi „Siekierezady” student, tyle że zamiast ciąć drewno, tnie buraki, ewentualnie organizuje potańcówki w pegeerowskiej świetlicy. Zastanawiające, na ile tamta rzeczywistość jest dla dzisiejszego czytelnika zrozumiała, czytelna (nomen omen),bo choć sfera języka w powieści jest na najwyższym poziomie – zarówno świetnie pociągnięta dialektyzacja, jak i spersonalizowany styl wypowiedzi bohaterów świadczą o ogromnym doświadczeniu i słuchu językowym autora, tak sama fabuła (dość statyczna) i sam tragizm mogą się dziś okazać dość odległe i najzwyczajniej w świecie nieciekawe. Obawiam się, że książka ta należy do tych „starzejących się”. A szkoda.

„Sień” pozostawiła mnie z bardzo mieszanymi uczuciami, niby złożona z dobrze znanych i w mig rozpoznawalnych elementów, odsyła w takie czasy i światy, które przeczą wizerunkowi wsi utrwalonemu w naszych głowach, żadna to „Pieśń świętojańska o Sobótce”, to nie poczciwi „Sami swoi” ani podszyte happy endem „Ranczo”. W takim razie co? Odludny PGR na północy kraju, niedaleko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sień


Podobne książki

Przeczytaj także