Echo

Okładka książki Echo E.K. Blair
Okładka książki Echo
E.K. Blair Wydawnictwo: Kindle Edition Cykl: Czarny lotos (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Czarny lotos (tom 2)
Kindle Edition
2015-05-11
2015-05-11
dark erotyk morderstwo przemoc ucieczka kłamstwo

Czasami mam ochotę tak po prostu się odmóżdżyć i przeczytać, coś nad czym nie trzeba się zastanawiać, nie trzeba analizować i myśleć o tym co się właśnie przeczytało, "Echo" jak i cała trylogia taka jest. Mroczna, pełna wyuzdanego, obrzydliwego seksu, a jednak czytam już drugą część a trzecia czeka na mnie w paczkomacie. Czy polecam to "dzieło", na pewno nie dla osób wrażliwych na przemoc , nie dla osób o wyrafinowanym guście czytelniczym, nie dla młodzieży. Ale jeśli tak jak ja czasami masz ochotę przeczytać taki "gniot" na jeden wieczór to tak polecam tą serie Tobie.

Po tak dobrej części pierwszej spodziewałam się czegoś lepszego... Rozumiem, że po takim finishu trzeba było jakoś dalej poprowadzić losy bohaterki, ale ja czułam się tak jakbym czytała zupełnie inną historię. Niezłomna, bezwzględna i perfidna kobieta z części pierwszej została przemieniona w niezrównoważoną wariatkę. Sam początek to flaki z olejem. Ciągłe wracanie do przeszłości, wspominki, wyimaginowane rozmowy... Później mam wrażenie, że autorkę trochę poniosła wyobraźnia. Historia zmienia bieg, ale za dużo tu braku realizmu. Niby coś tam się dzieje, ale wszystko już jest mocno przekombinowane i nastawione na szokowanie czytelnika. Relacja Niny z Declanem też moim zdaniem przelała czarę goryczy, no bo co za dużo to nie zdrowo. Koniec? Przewidywalny i nieporównywalny nawet do części pierwszej... Przeczytam jeszcze ostatni tom, bo chcę zakończyć tę historię na dobre, choć nie nastawiam się już na wiele. Podsumowując - rozczarowanie.

"Bo to, co jest najbardziej prawdziwe, jest także najbardziej odpychające...".
Prawda o Elisabeth okazuje się być jeszcze bardziej przerażająca, niż można przypuszczać. Ta książka to prawdziwy rollercoaster. Jak każda tego wydawnictwa. Zaskakuje każda strona. Na każdej z nich aż gęsto od napięcia i scen, których wolałabym nie przeczytać. Pierwsza książka, której nie da się streścić, bo fabuła jest tak zawiązana, że każda próba skończy się spojlerem. Tej książki nie da się przewidzieć, więc nie zdziw się, gdy ujrzysz zakończenie. Zdecydowanie lepsza, niż pierwsza część.

"Bo to, co jest najbardziej prawdziwe, jest także najbardziej odpychające...".

Taka okropna, że ominęłam wzrokiem pół tekstu z całości. Książka jest słaba, a nawet bardzo słaba. Napisano ją niepoprawnie, używając konstrukcji nieodpowiednich do narracji 1-osobowej. A w dodatku każdy bohater mówi tak samo w swojej głowie, językiem beznadziejnie poetyckim, co nie powinno mieć miejsca. Przecież nikt tak nie myśli. Książka przepełniona jest nudnymi analizami umysłowymi bohaterów, są tam nudne opisy przyrody i miejsc. Książka pokazuje obrzydliwe, odrażające i brutalne sceny gwałtu, (seksu - jak kto woli w tym przypadku). Obrzydliwe zamiłowanie do sadystów. Nie oceniam bohaterów, ani pomysłu, bo pierwsza część książki mi się spodobała, jako historia. Dałam aż 9/10. ALE !!! Nie polecam tej 2 części. Książka odrażająca, omijałam wiele fragmentów, bo bym nie dokończyła. Beznadziejnie napisana

Nie ma się co dziwić że po takich przejściach Elizabeth jest tak zwichrowana psychicznie, ciężka książka

Gdzieś czytałam, że najmocniejszą częścią jest tom pierwszy. Pod względem erotyki i preferencji seksuaknych, faktycznie, ale pod względem brutalności i kontrowersji, wypaczonych i sprzecznych uczuć, tom drugi rozbraja czytelnika na części pierwsze i wysysa emocje.

"On jest moim sadystą, a ja jego masochistką.
Jesteśmy wzajemnym odbiciem swoich wewnętrznych demonów."

Po pierwsze w życiu nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Nawet nie pomyślałam, że autorka może pójść w takim kierunku. Bo pierwszy tom to szerokie pasmo nieszczęść i morderstw, jednak w tej historii E. K. Blair dała komuś drugie życie. Ale jest to życie, którego pierwszą zasadą jest ZEMSTA, drugą NIENAWIŚĆ, a trzecią ŚMIERĆ.

"– Wszyscy mają swoje tajemnice, wszyscy kłamią i oszukują w pogoni za marzeniami. Gdyby faktycznie było nam przykro, nie robilibyśmy tego; ale robimy, bo jako ludzie mamy prawo dążyć do szczęścia."

Główna bohaterka Elizabeth od początku nie ma łatwo, a teraz musi spojrzeć w oczy osobie, którą zdradziła i skrzywdziła. Złe rzeczy zagłusza równie złymi, przedstawiając je w dobrym światłe. Ta mieszanina samych myśli, emocji, usprawiedliwień jest momentami tak zawiła, że sama zaczęłam się zastanawiać, czy to, co robią bohaterowie, ta ich forma oczyszczenia i przebaczenia sobie jest dobra i usprawiedliwiona.

Osobiście uważam, że jest to dobrze skonstruowana książka pod względem psychologicznym bohaterów. Dobrze przemyślana, ale nie jest to historia dla każdego. Dlatego, że w książce występuje przemoc seksualna, więc sięgając po nią, trzeba przygotować się na dużą brutalność.

W romansach kobiety znajdują rozrywkę, erotyki trzeba po prostu lubić, a dark romance trzeba przeczytać, zaakceptować i pójść krok dalej. Tych książek nawet nie powinno się oceniać, bo w nich górę nie bierze cielesność, tylko pierwsze skrzypce zazwyczaj grają psychologiczne mechanizmy. Mechanizmy, które są napędem całej fabuły i wydarzeń.

"On jest moim sadystą, a ja jego masochistką.
Jesteśmy wzajemnym odbiciem swoich wewnętrznych demonów."

Po...

Opis niewiele mi wyjaśnił. Dopiero po przeczytaniu książki go zrozumiałam. Ta książka jest echem wydarzeń z pierwszej części. Początkowo fabuła również zwolniła, skoncentrowana głównie na aspekcie psychologicznym bohaterów. Elizabeth, po stracie bliskich, włączyła tryb autodestrukcji. Okazuje się, że zaburzenia dysocjacyjne tożsamości i psychozę mogła "wyssać z mlekiem matki". Bohaterowie walczą, by wyrwać się z matni. Jestem pełna podziwu dla kunsztu autorki. Opisy wyniszczeń w psychice, depresja, psychotyczne urojenia nie są tematami prosymi do opisania.
Niebanalna, nasiąknięta mrokiem, mocna książka

Pomyłka. To nie dla mnie. Proste. Schematyczne. Przewidywalne. Nie wiem czemu cieszy się popularnością. Nowy harlequin?

Cala seria trochę dała mi do myślenia, aż nie opisałam odrazu moich odczuć. Chyba najbardziej zapadła mi w pamięci druga. Polecam przeczytać. Ostrzegam dosyć mroczna.

Kochani Moi postanowiłam, że te dwa tomu połączę w jedną opinię.
Ta seria nie jest dla każdego, ta seria wchodzi naprawdę mocno w głowę i człowiek zastanawiam się przez kilka dni nad nią.
Ja czytając te dwa tomy zarwałam noc, bo nie mogłam się oderwać od niej. A jeszcze jak Amanda pisała "jestem ciekawa jak zareagujesz na koniec" to tym bardziej nie mogłam przestać, aż jej nie dokończę.
W tych tomach czułam współczucie, smutek i żal dla Elizabeth i Declana. Ta kobieta wiele w życiu przeszła a los ponownie stawia na jej drodzę trudy. Ile może znieść zniszczona kobieta ? Powiem Wam, że wiele. Jednak to się później przekłada na zachowanie.
Nie próbuje zrozumieć tej serii, bo ciężko jest tutaj zrozumieć zniszczoną kobietę oraz zniszczonego mężczyznę. Ta dwójka rani siebie nawzajem, jednocześnie kochając się tak mocno, że nie potrafią bez siebie żyć.
Jestem totalnie w szoku. Brudna historia z wieloma niebezpieczeństwami i mocnym seksem.
Normalny człowiek nie zrozumie.
Normalny człowiek będzie w szoku.
Normalny człowiek nie przebrnę przez historię do końca.
Nie jestem normalna, przyznaję. Mi się podobają te książki, wsiadły mi na głowę i miałam milion pytań i myśli co do tej serii.
Brawo dla autorki za jej kreatywność i pomysł na taką historię. Jednak zakończenie serii sprawia, że wbiłam się w szok. Przez to zakończenie zastanawiałam się głęboko nad tymi dwoma tomami, bo ten epilog nie jest normalny.
Tak więc seria "Czarny Lotos" jest dla miłośników mocnych, bardzo popieprzonych darków, które wchodzą w głowę a może nawet potrafią ją zepsuć. To książki, które powodują, że się nad nimi zastanawiamy. Zastanawiamy się nad losem bohaterów, zastanawiamy się nad tym skąd autorka wzięła pomysł i zastanawiamy się czy to wszystko nie jest jednym wielkim urojeniem 🤷🤷🤷
Ja wiem, że muszę kupić wersję papierowa by mieć tą serię w swojej domowej kolekcji.

Kochani Moi postanowiłam, że te dwa tomu połączę w jedną opinię.