Mój Paryż, moja miłość

Pascal
2015-01-01
2015-01-01
Paryż tradycje podróże

Książka Pauliny Wnuk-Crepy niestety nieco mnie rozczarowała. Chyba spodziewałam się po niej czegoś ciekawszego.

Owszem w tej pozycji znajdziemy wiele faktów dotyczących Paryża, ale jak dla mnie było tu też sporo tematów, które niekoniecznie mnie interesowały. Prywatne anegdotki z życia autorki nawiązujące do świata mody to po prostu zupełnie nie mój świat. Być może ktoś inny odnalazłby się w tym lepiej niż ja. Najbardziej spodobała mi się część dotycząca jedzenia, mniej znanych lokalizacji w stolicy Francji i ogólne uwagi na temat np. posiadania dzieci czy rodzinnych obiadów. Odniosłam też wrażenie, że autorka często zbyt uogólniała zachowania Paryżan sprowadzając ich wszystkich do jednej postaci (wiecie o co mi chodzi?). Niekiedy opisywała ich bardzo stereotypowo, co uważam za krzywdzące.

"Mój Paryż, moja miłość" to zatem pozycja odpowiednia dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z tym miastem oraz tych, których interesuje świat modelingu o którym Wnuk-Crepy wspomina.

Po przeczytaniu tej książki jestem zaskoczona, ale nie rozczarowana. Fakt, iż spodziewałam się przeczytać raczej powieść, niż przewodnik po Paryżu z kilkoma anegdotami i osobistymi uwagami autorki. To taki "Paryż dla początkujących". Warto zabrać tę książkę na pierwszą czy drugą wycieczkę do Miasta Świateł, na pewno się przyda.

Można potraktować tę książkę jako swego rodzaju przewodnik po Paryżu. Można również patrzeć na tę książkę jak na opowieść o życiu jej autorki, ale nie to było dla mnie powodem zakupu tej pozycji. Powodem była chęć poznania Paryża z perspektywy osoby żyjącej tam na co dzień. Czytając, czułam się jakbym siedziała z przyjaciółką przy kawie i słuchała jej opowieści o życiu w wielkim, legendarnym mieście. Mimo że nie jest to typowy przewodnik, to książki nie da się przeczytać na raz. Po każdym rozdziale robiłam sobie przerwę, czasami nawet w połowie rozdziału. Wszystko po to, żeby poukładać sobie w głowie ogrom informacji przekazanych przez Paulinę. Mamy okazję dowiedzieć się co nieco o Francuzach i ich stylu życia, kuchni, modzie, warunkom mieszkaniowym oraz ciąży i wychowywaniu potomstwa. Poza tym oczywiście autorka opisała wszystkie paryskie atrakcje, począwszy od zabytków i parków, poprzez wszelkie instytucje kulturalne, miejsca rozrywki i centra handlowe, skończywszy na nieznanych turystom miejscach. Całość wzbogacają nawiązania do filmów, książek, ciekawostek i postaci historycznych oraz doświadczeń autorki i jej znajomych, a także liczne przepisy na potrawy rodem z francuskich restauracji. Według mnie najciekawszym rozdziałem był rozdział o paryskim metrze. Czytając, doszłam do wniosku, że warto odwiedzić to miasto chociażby ze względu na metro. Było to dla mnie niemałe zaskoczenie. Sporo uwagi było poświęcone modzie i kinematografii, ale według mnie zabrakło wątku o muzyce oraz języku francuskim (mimo że słówka i zwroty pojawiały się dosyć często). Zabrakło również ilustracji, ale rozumiem, że książka nie miała być przewodnikiem, a poza tym opisy niektórych miejsc aż skłaniają do "wygooglowania" ich sobie. Książkę zamyka spis wszystkich miejsc o których wspomniała autorka, wraz z ich adresami.
Książka jest idealna dla turystów planujących wizytę w stolicy Francji, ale także dla osób, które już tam były (po przeczytaniu okaże się, że jeszcze jednak wiele jest do zwiedzenia),miłośników Paryża oraz kultury francuskiej. Na dobrą sprawę każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Byłam w Paryżu tylko przejazdem, a już teraz wiem, że w przyszłości odwiedzę go wielokrotnie. Polecam.

Powiem szczerze, że oczekiwałam czegoś innego. Po przeczytaniu opisu książki doszłam do wniosku, że będzie to lekki romans, powieść obyczajowa a okazało się całkiem co innego. Autorka dosłownie opisuje Paryż, coś jak przewodnik tylko napisany ze smakiem. Więc jeśli chcecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Paryżu to jak najbardziej polecam :)

Cóż książkę tą zakupiłam mylnie sądząc, że jest to opowiadanie, w którym akcja dzieje się oczywiście w Paryżu. A to dlatego, że nie do końca przeczytałam opis, który jasno informował, że jest to poradnik-przewodnik. Zachęcona jedynie tytułem i kilkoma linijkami opisu stwierdziłam, że ją chcę gdyż uwielbiam Paryż choć hmmm....nigdy tam nie byłam. Po prostu klimat tego miasta opisany w książkach czy obejrzany w filmach, a kiedyś bajkach mnie wciągnął. Gdybym wiedziała, że to przewodnik pewnie bym go nie kupiła....i całe szczęście się pomyliłam:)
Autorka naprawdę rzetelnie (tak mniemam) opisała to ogromne miasto od podszewki. Do tego na tyle zachęcająco choć bez banalnych zachwytów i nie pomijając minusów tej metropolii, że chce się tam jechać i być. Ponadto czytając przewodnik czujemy się tak jakbyśmy już tam byli i wchłaniali aurę tego miejsca leżąc w domu pod kocem kilkaset kilometrów dalej. Oprócz utartych szlaków, które trzeba lub wypada zobaczyć skupia się przede wszystkim na miejscach mniej lub w ogóle nieznanych turyście począwszy od parków, sklepów czy kawiarni, a kończąc na pchlim targu czy pod ziemią w katakumbach.
Tym bardziej w mojej skromnej opinii chwalę gdyż jest to debiut pisarski autorki. Myślę, że ktoś kto chciałby wybrać się do Paryża po raz pierwszy bądź następny, nie pożałuje jeśli zaopatrzy się w ten naprawdę rzetelny jak już wspomniałam i ciekawy przewodnik. Au revoir!

Ksiazka jakich wiele: jesli ktos choc troche interesuje sie Francja i kultura francuska, z tej ksiazki nie dowie sie niczego nowego. Jak na kilkanascie lat spedzonych w Paryzu, to bardzo slabo.

Książka przyjemna, w stylu przewodnika po Paryżu na luzie z anegdotami z życia autorki. Nie spodziewałam się, że będzie napisana w taki sposób ale przyjemnie się czytała

warto przeczytać przed pierwszą wizytą w Paryżu a potem skonfrontować z własnymi obserwacajmi

Książka dobra dla kogoś, kto wybiera się do Paryża i chce wiedzieć, co czeka go w stolicy Francji. Dla mnie mnie trochę mozolna i strasznie ciężko i wolno mi się ją czytało, chociaż niektóre rozdziały ciekawe.

Ksenofobiczna, pełna uprzedzeń, szkodliwa. W treści płytka.

Ksenofobiczna, pełna uprzedzeń, szkodliwa. W treści płytka.

• Ebooki
  • Francja