Sklep w Paryżu

Wydawnictwo: Marginesy
Una tienda en Paris
Agata Ostrowska
Ag2S

Romantyczna historia o tym, jak można w jednej chwili odmienić swoje życie. Fikcyjne spotkanie dwóch kobiet - współcześnie żyjącej Teresy, która wyjeżdża z rodzinnego Madrytu do Paryża i Alice, która mieszkała w tym mieście w 1920 roku i utrzymywała znajomość z Modiglianim, Kiki de Montparnasse, Jeanne Lanvin i Coco Chanel, staje się pretekstem do przywołania klimatu Francji epoki jazzu....

Romantyczna historia o tym, jak można w jednej chwili odmienić swoje życie.
Teresa wiodła na pozór dobre i dostatnie życie. Czas wypełniały jej lekcje rysunku – pracując nad szkicem nie potrafiła jednak podrzeć kiepskiej pracy i zacząć wszystkiego od nowa. W swoich obrazach potrzebowała koloru, a używała jedynie czerni i szarości, nie dostrzegała barw wokół siebie. Wystarczył drobny impuls - wypatrzony wśród staroci szyld sklepu w jej wymarzonym Paryżu, by porzuciła swoje madryckie życie i wyruszyła do Paryża, do opuszczonego sklepu, którego dawna właścicielka okazała się pięknością lat 20. XX wieku, legendarnych czasów bohemy i niekończących się przyjęć. Teresa idzie śladem pięknej Alice, modelki słynnych malarzy, obiektu westchnień Modiglianiego, podopiecznej Coco Chanel.
Co połączyło te dwie kobiety, oddalone od siebie o lata? Czy była to magia? Zrządzenie losu? Intuicja?
A może – by być szczęśliwą – wystarczy dostrzegać znaki, słuchać przeznaczenia? Teresa odważyła się i poszła za swoim marzeniem. Pofrunęła. Jak kiedyś Alice… Czy znalazły miłość swego życia? Czy odnalazły kolory w swym życiu? Ta historia niemal zdarzyła się naprawdę, zapewnia Autor.
Sklep w Paryżu przy rue du Pont-Louis Philippe 10 i Sklep w Paryżu – krok po kroku, strona po stronie odsłaniają swoje tajemnice.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

BagatElka | 2016-03-12
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2016

Początek przebrnęłam z wielkim trudem. Nużąca narracja sprawia,że nie ma się chęci poznawać losów bohaterki. Nieudolnie połączone wątki,ten współczesny nudny a ten z przeszłości potraktowany pobieżnie. Dialogi drętwe a wszystko razem sprawia wrażenie niedokończonej inscenizacji.
Wyraźnie zmarnowany potencjał.
Mogłaby z tego powstać piękna historia,z nutą magii i finezji ale autor nie podołał zadaniu.

Karolina | 2015-09-13
Przeczytana: 09 września 2015

Pełna uroku, piękna, zabawy ale i też bólu, straty i zagubienia. Kolejna książka, której akcja związana jest z Paryżem, miastem interesującym, tajemniczym, bezkresnym, wielokulturowym, miastem, które dla niejednego człowieka stało się przepustką do lepszego życia. Ale tu nie o Paryżu mam pisać...
Pan Maxim Huerta Hernandez przeniósł nas w czasy paryskiej bohemy, kulturalnej elity Paryża, która potrafiła się bawić. Dwie historie, które poznajemy tak bardzo od siebie różne dodają książce uroku. Jedna decyzja i nasze życie może zmienić się o 180 stopni. Czasem słońce, czasem deszcz. Pieprz i sól, słodki i gorzki. Życie może mieć wiele smaków i kolorów. Ale pamiętajmy, że jest nasze i to od nas zależy jak je przeżyjemy.

Iza | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Bardzo miłe damskie czytadło. Na dni leniwie płynące, bez napinania się do wielkiej literatury i skomplikowanej fabuły. Dwie kobiety, oddzielone nie tak znowu odległym czasem, niepewne, ale znajdujące szczęście i własną drogę. Można przeczytać.

Tilia | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Historia zawarta w książce jest ciekawa ale sposób jej opisania mnie bardzo męczył i nudził styl pisarza nie dla mnie.

DomowaKsięgarnia | 2015-07-06

więcej na: http://domowaksięgarnia.blogspot.com

Eliza Żywicka | 2018-07-17
Przeczytana: 27 września 2017

Chyba pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się jedną książkę czytać przez prawie dwa miesiące.

Na początku czytałam po jednej stronie i odkładałam, ale nie dlatego, że nie była ciekawa.

Miałam jakąś słabość, myślałam, że już nie mam siły w życiu przeczytać żadnej książki.

Teraz już wiem, że do tej książki musiałam najpierw dojrzeć.

Opowiada ona o miłości, ale i o stracie. Tak wiele wspólnych aspektów znalazłam z moim życiem, że czytając ją musiałam sobie jednocześnie układać wszystko w głowie.

Poniższe fragmenty z niej mocno mnie poruszyły:

"..To wszystko jest bardzo dziwne...Czuję impuls do działania. Wiem, że to bzdura, kilka zdjęć, ale... Nie chodzi tylko o zdjęcia. Może pan się ze mnie śmiać, ale to właśnie dlatego dotarłam, aż tutaj. Od lat szukałam szczęścia. Pomyśli Pan pewnie, że jestem niezrównoważona."

"Miałam już dość śmierci - przez całe życie musiałam żegnać się ze wszystkim i wszystkimi. Umarli moi rodzice, umarł pies, umarła miłość. Otaczała mnie śmierć, a teraz...

zaczytanabella | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Zblogowane

Czyż ta okładka nie jest cudowna? To jedyny powód, dla którego sięgnęłam po tę książkę. Kilka razy mijałam ją na półce w bibliotece, szukając czegokolwiek, co zapełni mi wieczór. Przykuwała mój wzrok, więc wzięłam ją, nie zwracając uwagi na to, o czym jest. Kolejny raz nie zawiodłam się na swoim wyborze. (Dzięki ci, intuicjo!)

Francja. Paryż. Sklep. Sklep, który istnieje na prawdę. Ta informacja poprawiła mi humor bardziej niż zakończenie. Wiedza, że mogę odwiedzić to miejsce, przejść się Rue du Pont Louis-Philippe podobnie jak bohaterowie jest niesamowita. Poza tym Francja to jedno z moich ulubionych państw. Jest na liście miejsc do odwiedzenia w przyszłości. W tej książce Paryż jest przedstawiony, jako zwykłe szare miasto, ale nie brakuje też pogodnych akcentów. Uważam, że dla turysty nowe miejsce zawsze będzie wielobarwne, a osoba mieszkająca tam na stałe musi wysilić zmysły by ujrzeć kolory.

Narracja książki autorstwa Maxima Huerta Hernándeza jest podzielona między dwie...

Elwira | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Sklep w Paryżu – Màxima Huerty wydaje się powieścią utkaną na znanym i (nader często) wykorzystywanym schemacie, ale… schemacie, który ma swój czar i o ile wątek i osnowa nie zgrzytają ze sobą, to wynik jest wielobarwny i zajmujący. Tak też stało się w wypadku Sklepu… Co tam ja uwielbiam takie „schematy„, gdzie przeszłość i teraźniejszość splatają się mocno ze sobą i przenikają nawzajem. Ożywają wspomnienia dawnych dni i osób, których dawno nie ma wśród nas, a kamienie przemawiają zapomnianym, czarownym językiem, choć w tym wypadku szyldy…
W przypadku tego pisarza dodatkowo zachwyca kobiecość jego prozy – efekt który udaje się osiągnąć naprawdę nielicznym. Całość jest lekko magiczna i zaskakująca. Huerta doskonale bawi się z czytelnikiem, mieszając prawdziwe fakty (sklepik przy Rue Pont Louis-Philippe 10 istnieje naprawdę) z fikcyjnymi postaci, ubarwiając wszystko obecnością osób tj. Coco Chanel, Modigliani i inni.

W książce pojawia się, ba przewija przez nią jeden (główny)...

sylwia | 2015-12-02
Przeczytana: 25 listopada 2015

Przygotujcie kieliszek „bordowego” wina i delektujcie się historią, którą skrywa zapomniany bławatny „Sklep w Paryżu” . Autor, ze współczesnego Madrytu, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki przenosi nas w sam środek barwnej i tętniącej życiem paryskiej bohemy. Poznajemy historię dwóch kobiet, które dzieli zarówno odległość jak i epoka, a jednak ich losy są ze sobą splecione.
Babskie czytadło oparte na chętnie wykorzystywanym schemacie, jednak przedstawione w nieco odmienny sposób. Opowieść o tym, jak wpuścić kolory do codziennego, uporządkowanego i jakże nudnego życia.

Solea | 2015-09-04
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Totalne rozczarowanie. Po opisie książki spodziewałam czegoś zupełnie innego. Nie spodziewałam się intrygi na miarę Dana Browna czy Severskiego, raczej ciepłej, przytulnej opowieści którą łatwo się czyta i nie sposób się od niej oderwać. Niestety. Powieść jest jedynie momentami interesująca, a reszta zupełnie nijaka, wręcz nudna. A mogło być tak pięknie....