Sklep w Paryżu

Una tienda en Paris
Agata Ostrowska
literatura piękna
Ag2S

Romantyczna historia o tym, jak można w jednej chwili odmienić swoje życie. Fikcyjne spotkanie dwóch kobiet - współcześnie żyjącej Teresy, która wyjeżdża z rodzinnego Madrytu do Paryża i Alice, która mieszkała w tym mieście w 1920 roku i utrzymywała znajomość z Modiglianim, Kiki de Montparnasse, Jeanne Lanvin i Coco Chanel, staje się pretekstem do przywołania klimatu Francji epoki jazzu....

Romantyczna historia o tym, jak można w jednej chwili odmienić swoje życie.
Teresa wiodła na pozór dobre i dostatnie życie. Czas wypełniały jej lekcje rysunku – pracując nad szkicem nie potrafiła jednak podrzeć kiepskiej pracy i zacząć wszystkiego od nowa. W swoich obrazach potrzebowała koloru, a używała jedynie czerni i szarości, nie dostrzegała barw wokół siebie. Wystarczył drobny impuls - wypatrzony wśród staroci szyld sklepu w jej wymarzonym Paryżu, by porzuciła swoje madryckie życie i wyruszyła do Paryża, do opuszczonego sklepu, którego dawna właścicielka okazała się pięknością lat 20. XX wieku, legendarnych czasów bohemy i niekończących się przyjęć. Teresa idzie śladem pięknej Alice, modelki słynnych malarzy, obiektu westchnień Modiglianiego, podopiecznej Coco Chanel.
Co połączyło te dwie kobiety, oddalone od siebie o lata? Czy była to magia? Zrządzenie losu? Intuicja?
A może – by być szczęśliwą – wystarczy dostrzegać znaki, słuchać przeznaczenia? Teresa odważyła się i poszła za swoim marzeniem. Pofrunęła. Jak kiedyś Alice… Czy znalazły miłość swego życia? Czy odnalazły kolory w swym życiu? Ta historia niemal zdarzyła się naprawdę, zapewnia Autor.
Sklep w Paryżu przy rue du Pont-Louis Philippe 10 i Sklep w Paryżu – krok po kroku, strona po stronie odsłaniają swoje tajemnice.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

KasiaKoj | 2019-08-08
Przeczytana: 10 października 2015

Uwielbiam Paryż, jego kolory, zapachy, smaki. Jak zobaczyłam książkę, tytuł, okładkę wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Opis, mówi o kobiecie, która zmienia wszystko i wyprowadza się do Paryża. Cudowny pomysł i kiedyś też na chwilę przeprowadzę się do Paryża. Nie na długo, tak na kilka miesięcy.
Wracając do książki, jest troszkę "poszarpana", choć lubię czytać takie lekko nawidzone przygody. Połączenie dwóch kobiet, które dzieli 100 lat fajny pomysł.

Eliza Żywicka | 2018-07-17
Przeczytana: 27 września 2017

Chyba pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się jedną książkę czytać przez prawie dwa miesiące.

Na początku czytałam po jednej stronie i odkładałam, ale nie dlatego, że nie była ciekawa.

Miałam jakąś słabość, myślałam, że już nie mam siły w życiu przeczytać żadnej książki.

Teraz już wiem, że do tej książki musiałam najpierw dojrzeć.

Opowiada ona o miłości, ale i o stracie. Tak wiele wspólnych aspektów znalazłam z moim życiem, że czytając ją musiałam sobie jednocześnie układać wszystko w głowie.

Poniższe fragmenty z niej mocno mnie poruszyły:

"..To wszystko jest bardzo dziwne...Czuję impuls do działania. Wiem, że to bzdura, kilka zdjęć, ale... Nie chodzi tylko o zdjęcia. Może pan się ze mnie śmiać, ale to właśnie dlatego dotarłam, aż tutaj. Od lat szukałam szczęścia. Pomyśli Pan pewnie, że jestem niezrównoważona."

"Miałam już dość śmierci - przez całe życie musiałam żegnać się ze wszystkim i wszystkimi. Umarli moi rodzice, umarł pies, umarła miłość. Otaczała mnie śmierć, a teraz...

Tilia | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Historia zawarta w książce jest ciekawa ale sposób jej opisania mnie bardzo męczył i nudził styl pisarza nie dla mnie.

Blaszka | 2017-10-14

Taka papierowa wersja "O północy w Paryżu".

Urszula | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: luty 2017

1. "w pozycji horyzontalnej żyje się bardziej" - bardzo lubię ten cytat ;)
2. niby o miłości
3. niby o poszukiwaniu siebie
4. niby o spełnianiu marzeń
5. ale też jakiś duch, historia z przeszłości
... brakuje puenty

Sayuri | 2017-03-05
Przeczytana: 12 grudnia 2016

"Sklep w Paryżu" Maxima Huerty to książka, w której historia Teresy przeplatana jest z historią Alice. To dzięki Alice, modelki z początku XX wieku, ta pierwsza postanawia odmienić swoje życie będące do tej pory nudnym, szarawym, gdzie nie miała nic do powiedzenia, lecz żyła w cieniu swojej ciotki. Ale pierwszym impulsem dla Teresy jest odnalezienie gdzieś w starociach szyldu sklepu, będący właśnie własnością Alice. Dlatego też główna bohaterka postanawia ruszyć do Paryża, gdzie mogłaby tak jak ów kobieta sprzed kilkudziesięciu lat prowadzić sklep z materiałami oraz szyć ubrania dla klientek. W tym poszukiwaniu nowej drogi towarzyszą Teresie dawne pamiątki po Alice znalezione w jej dawnym sklepie oraz nowo poznani ludzie w Paryżu, a dokładnie sąsiedzi, którzy wspierają ją na każdym kroku.

Książka Maxima Huerty jest powieścią, która nie przyciąga czytelnika od pierwszej strony, lecz z każdym zagłębianiem się w powieść coraz bardziej czytelnik uświadamia sobie, że opisana w niej...

zaczytanabella | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Zblogowane

Czyż ta okładka nie jest cudowna? To jedyny powód, dla którego sięgnęłam po tę książkę. Kilka razy mijałam ją na półce w bibliotece, szukając czegokolwiek, co zapełni mi wieczór. Przykuwała mój wzrok, więc wzięłam ją, nie zwracając uwagi na to, o czym jest. Kolejny raz nie zawiodłam się na swoim wyborze. (Dzięki ci, intuicjo!)

Francja. Paryż. Sklep. Sklep, który istnieje na prawdę. Ta informacja poprawiła mi humor bardziej niż zakończenie. Wiedza, że mogę odwiedzić to miejsce, przejść się Rue du Pont Louis-Philippe podobnie jak bohaterowie jest niesamowita. Poza tym Francja to jedno z moich ulubionych państw. Jest na liście miejsc do odwiedzenia w przyszłości. W tej książce Paryż jest przedstawiony, jako zwykłe szare miasto, ale nie brakuje też pogodnych akcentów. Uważam, że dla turysty nowe miejsce zawsze będzie wielobarwne, a osoba mieszkająca tam na stałe musi wysilić zmysły by ujrzeć kolory.

Narracja książki autorstwa Maxima Huerta Hernándeza jest podzielona między dwie...

multoslibros | 2016-10-02
Przeczytana: 25 czerwca 2016

a takie tam pierdzielenie, juz nawet nie pamietam o czym byla ta ksiazka.

BagatElka | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 12 marca 2016

Początek przebrnęłam z wielkim trudem. Nużąca narracja sprawia,że nie ma się chęci poznawać losów bohaterki. Nieudolnie połączone wątki,ten współczesny nudny a ten z przeszłości potraktowany pobieżnie. Dialogi drętwe a wszystko razem sprawia wrażenie niedokończonej inscenizacji.
Wyraźnie zmarnowany potencjał.
Mogłaby z tego powstać piękna historia,z nutą magii i finezji ale autor nie podołał zadaniu.

magdalena | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Dwie kobiety, które połączył pewien paryski sklepik. Historia Alice toczy się niemal 100 lat wcześniej niż Theresy. Obie jednak znajdują w Paryżu to czego zawsze pragnęły.
Taka prosta historia, nieco magiczna, bardzo kobieca. Nic nadzwyczajnego,ale można przeczytać w szary dzień.