Zrozumieć wiarę. Niecodzienne rozmowy z Bogiem

Wydawnictwo: WAM
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia
Andrzej

Nota wydawcy Rozważania Roberta Rynkowskiego przenika pulsująca autentycznym, a przy tym subtelnym dramatyzmem spolaryzowana narracja o pragnieniu człowieka szukającego Boga i o "ukrywającym się" Bogu poszukującym człowieka. /Albert Gorzkowski/ Ta książka to zarówno krótkie wprowadzenie do dogmatyki, jak i przewodnik życia duchowego. Teologia rozumiana jako bosko-ludzki dialog oraz...

Nota wydawcy

Ta książka to zarówno krótkie wprowadzenie do dogmatyki, jak i przewodnik życia duchowego. Teologia rozumiana jako bosko-ludzki dialog oraz egzystencjalny charakter prawd wiary to dwa przekonania, które przenikają "Zrozumieć wiarę" i sprawiają, że staje się ona obowiązkową lekturą dla wszystkich, których fascynuje teologia. /ks. Robert J. Woźniak/

Robert M. Rynkowski jest doktorem teologii. Opublikował książkę "Każdy jest teologiem" (2012) oraz zredagował książkę "Wiara rodzi się w dialogu" ks. Wacława Hryniewicza (2015). Założyciel i redaktor wieloautorskiego bloga teologicznego "Kleofas". Publikuje również na łamach prasowych, m.in. w miesięczniku Znak i w kwartalniku Więź.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Andrzej | 2015-07-01

Autor pisze o wierze, sferze życia ważnej, dla wielu ludzi bardzo ważnej. Dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami. Nie daje gotowych recept. Raczej zarysowuje problemy i zachęca do własnych poszukiwań. Owszem, prezentuje też swój punkt widzenia, z którym można się zgadzać bądź nie. Jego kolejna książka po "Każdy jest teologiem" znowu jest próbą zainteresowania zwykłego zjadacza chleba sprawami ducha.
Każdy z nas, zwłaszcza w chwilach bolesnych doświadczeń, stawia sobie pytania o sens życia. Zastanawiamy się nad złem, cierpieniem, śmiercią i czy jest coś po niej. Nosimy w sobie jakiś obraz Boga i z upływem lat albo go modyfikujemy, albo odrzucamy. Autor chciałby, żeby te pytania towarzyszyły nam nie tylko od święta, ale i na co dzień. Swoją książką stara się niejako namawiać każdą i każdego z czytelników do czynnego uprawiania teologii. Zachęca do "zrozumienia wiary" i "wiary poszukującej zrozumienia":

"(...) teologię definiuję jako rozmowę o Bogu. Takie ujęcie oznacza (...), że...