Studia Iuridica Toruniensia tom 4

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
hobby

Wydawanie pisma naukowego jest dobrą tradycją Wydziału Prawa i Administracji Uni­wersytetu Mikołaja Kopernika. W latach 1961-1996 studia prawnicze ukazywały się w ramach azeszytów Naukowych UMK (Acta Universitatis Nicolai Copernici). Nauki Humanistyczne. Prawo łącznie wydano 36 numerów. W 2001 r. studia wydziałowe zo­stały wznowione pod nazwą aStudia luridica Toruniensia (t. I-II pt. Przemiany polskiego prawa pod redakcją Ewy Kustry, t. III pt. Debiuty pod redakcją Krystyny Kamińskiej). Niniejszy tom IV studiów obejmuje zróżnicowaną i rozległą problematykę. Składają się na niego zasadniczo artykuły i rozprawy naukowe oraz glosy pracowników nauko-wo-dydaktycznych Wydziału. Komitet Redakcyjny postanowił jednak kontynuować szla­chetną, rozpoczętą poprzednim tomem zasadę otwarcia naszego środowiska naukowego na promocję własnych absolwentów i doktorantów, którzy pragną opublikować rezultaty swych badań. W rezultacie przedstawiamy Czytelnikom tom stworzony według szerokiej formuły. znalazły się w nim teksty z dziedziny prawa publicznego i prywatnego, a także historii i teorii prawa, artykuły zarówno samodzielnych pracowników naukowych, jak i adiunktów, asystentów, doktorantów oraz absolwentów. Nie da się przecenić znaczenia prezentacji wyników badań naukowych dla pomyślne­go rozwoju naukowego naszego środowiska. Oddając w ręce czytelników kolejne aStudia luridica Toruniensia, chciałabym wyrazić przekonanie, że publikowany tom, reprezentu­jący wysoki poziom naukowy, spotka się z życzliwym przyjęciem.