Byliśmy głupi

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne

Gorzki obrachunek wielkiego intelektualisty z 25 latami polskiej demokracji. Marcin Król wraca do pierwszych lat po 1989 roku, aby uznać, że wszystko można było zrobić lepiej. Nie trochę lepiej, lecz dużo lepiej. „Byliśmy głupi” pisze Król. Zaślepieni, niedoświadczeni, niewrażliwi.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,125,1

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,125,1

MissLily | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Kilka cennych spostrzeżeń, reszta niezbyt konkretna i niewiele wnosząca. Uważam jednak, że jako Polka znająca komunizm jedynie z opowieści dziadków i rodziców, powinnam czytać właśnie takie refleksje świadków tamtych czasów- szczere i gorzkie.

Malkontent | 2019-07-09
Przeczytana: 04 lipca 2019

Mam dość mieszane odczucia po przeczytaniu. Najbardziej mnie razi to, że autor wyraźnie dzieli Polaków na nieliczną "elitę" i cały ten pozostały plebs. "Elita" miała wzniosłe cele, a reszta tylko myślała o tym żeby przeżyć. Nie zmienia to faktu że ta "lepsza" część narodu dopchała się do stanowisk po plecach tych jakoby gorszych. W opisie książki napisane o jest o autorze "wielki intelektualista". Nie widzę tej wielkości.

Janusz Watut | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Szalenie aktualna lektura😈

"Dominacja inteligenckiej aktywności politycznej, siła spokoju i jedności nie wszystkim jednak się podobały. Więc, za poduszczeniem między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Lech Wałęsa rozwiązał Komitet Obywatelski i komitety obywatelskie funkcjonujące w licznych miastach w Polsce. Po okropnym ostatnim zebraniu Komitetu Obywatelskiego, kiedy Wałęsa poniżał intelektualistów łącznie z Jerzym Turowiczem, nastąpił koniec jedności."

Ozinka | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 lipca 2017

Bardzo konkretna i mądra książka.

soliloquium | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Nie da się ukryć, że zaczynamy wchodzić w rzeczywistość, w której powrót do czytania książek stanie się nieunikniony, jeśli chcemy zbudować odpowiedzialne społeczeństwo. Uważam, że osoby pretendujące do bycia humanistami nie powinny wykazywać ignorancji w zakresie życia społecznego, w tym także politycznego. Niestety coraz więcej wysiłku należy wkładać w zdobycie wiedzy na tematy bieżące, gdyż znów... "telewizja kłamie"! I zaczynamy czytać. "Byliśmy głupi" to książka prosta, nieskomplikowana aczkolwiek przepełniona goryczą. Marcin Król jasno objaśnia podstawowe błędy elit intelektualnych w czasie transformacji ustrojowej. Wysuwa tezę, że mogliśmy to wszystko lepiej poukładać. Trudno się z tym nie zgodzić.
Polsko! Czytaj! Proszę. Wyłącz na godzinę media, telefon, internet i czytaj, dowiaduj się jak było, jak jest, jak mogło być. Więcej zrozumiesz, więcej przeżyjesz, będziesz żyć bardziej świadomie. Ostrzegam, że to nie oznacza 'szczęśliwie'.

MHK | 2016-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Chociaż nie zawsze trzeba podzielać opinię autora, książka stanowi cenną refleksję o polskie transformacji, napisaną przez jej (zwłaszcza w pierwszym okresie) bezpośredniego uczestnika. Wszyscy w jakiś sposób są niezadowoleni z przemian, nie wszystko poszło tak, jak każdy sobie wymarzył, a Marcin Król pokusił się o swoją własną tego diagnozę, próbując wyjaśnić, dlaczego i jak powinno to wyglądać z perspektyw ćwierćwiecza. Dla ludzi którzy przeżywali tamte czasy w pełni świadomie (pokolenie czterdziestolatków i starszych), stanowi też przypomnienie faktów i ich kolejności, bo często uleciały z pamięci. Szczególnie ciekawe są też oceny ówczesnych aktorów sceny politycznej.

almos | 2016-05-16
Przeczytana: 09 maja 2016

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, aktywnie zaangażowany w politykę w ostatnich 25 latach, wylicza błędy popełnione przez elity i klasę polityczną w III Rzeczypospolitej. Mimo paru trafnych diagnoz, odebrałem ten krótki zbiór esejów jako kolejny przejaw polskiej manii narzekania i biadolenia. Poza tym prezentuje Król typowy przykład mądrzenia się po fakcie, gdy się wie jak się rzeczy potoczyły, i jak można było postąpić lepiej. Stawia też pan profesor pewne diagnozy i prognozy, niespecjalnie trafne, mimo że książka ukazała się w 2015r. W sumie rozczarowanie.

Książka zaczyna się od analiz sporów politycznych z początku lat 90.: Mazowiecki, Wałęsa, Tymiński, rozbicie Komitetów Obywatelskich przez Wałęsę, które jak twierdzi Król, było grzechem pierworodnym IIIRP. To już zamierzchłe czasy niestety, w książce historycznej można o tym czytać, ale w publicystycznej już nuda.

Gdy się czyta wyliczankę Króla błędów naszych, nasuwa się myśl, że to nie nasza polska specjalność; może...

lindas | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Ciekawy rachunek sumienia. Literacko bez rewelacji, ale pokazuje "z drugiej strony" poziom totalnego oderwania "elit" politycznych od społeczeństwa i jego problemów

Marek | 2015-05-26
Przeczytana: 06 maja 2015

Już dawno nie miałem w ręku książki tak niewiele wnoszącej. Na szczęście jest krótka. Esej przeczytałem i udałem się na wieczór autorski Marcina Króla. Ten wieczór był straszny a sam autor w fatalnej formie. Pytania nie na temat a odpowiedzi jeszcze gorsze. Trzy tygodnie później Komorowski przegrał w II turze wyborów. Pewna formacja umysłowa odchodzi w cień ?

Odzio | 2015-05-25
Przeczytana: 22 maja 2015

Myślę, że książka wręcz idealne na okres przed wyborami. Marcin Król rozprawia się z 25 latami przemian społeczno-gospdarczych naszego kraju.
Stawia kilka diagnoz na temat popełnionych błędów. Bardzo szczerze, bez znieczulenia i zmiękczania przekazu. W kilku kwestiach się z nim nie zgadzam (bezsensu procesu lustracji, czy obciążania Kościoła Katolickiego błędami w polityce społecznej - która wg mnie powinna być kształtowana przez rząd), jednak absolutnie zgadzam się w kwestiach wykluczenia i pozostawienia samych sobie sporej części naszego społeczeństwa w okresie przemian. To właśnie te osoby oraz ich dzieci opowiedziały się w ostatnich wyborach prezydenckich za potrzebą zmian. Nie widzą dla siebie przyszłości i szans na poprawę bytu, a obecne elity polityczne nie gwarantują reform, a jedynie "uklepywanie" status quo. Kolejny ważny wątek to społeczeństwo obywatelskie które nam się kompletnie rozsypało. Zanikły więzi w lokalnych społecznościach a mieszkańcy naszego kraju dali się...