Morze światła. Opowieści tadżyckie

Seria: Literatura faktu
Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi
Iwona

Marcin Sawicki, autor ciepło przyjętych przez czytelników Pestek winorośli i trzech jabłek. Reportaży z podróży do Gruzji i Armenii zabiera nas tym razem w egzotyczną podróż do Azji Środkowej, do Tadżykistanu, kraju, który na fali rozpadu Związku Radzieckiego odzyskał niepodległość i próbuje zbudować własny wizerunek i tożsamość, nawiązującą do historycznej, chlubnej przeszłości. W Tadżykistanie, jak w soczewce, skupiają się wszystkie problemy tej części świata: bezrobocie i bieda, emigracja za pieniądzem, a jednocześnie duma, bo Tadżykistan to przepiękny kraj, o którym nie wiemy prawie nic. Sawicki, uważny obserwator, podróżując pomiędzy Duszanbe, tadżyckimi wioskami a niedostępnymi szlakami w górach Pamir, uważnie słucha ludzi spotkanych po drodze. Bo to oni są prawdziwym Tadżykistanem. Warto się w tę podróż z Sawickim wybrać, by poznać ludzi mieszkających w takim zakątku świata, którego próżno szukać w folderach turystycznych. Co nie znaczy, że nie jest to zakątek piękny i wart odwiedzenia.

źródło opisu: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl

źródło okładki: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl

Mechtal | 2018-10-26

Chcesz dowiedzieć się kim był Rudaki? Gdzie się urodził? Dlaczego kontakty Tadżykistanu z Uzbekistanem są zamrożone? Co to są aryki? Jak nazywała się Amu-daria i Syr-daria w starożytności, co kryją okolice Chodżentu, gdzie leżą Góry Fańskie? Uważam, że książka jest dobra dla kogoś kto ceni nietuzinkowe kierunki wypraw i ciekawe kraje. Sam czytałem w przerwach w pracy i mnie ta książka usatysfakcjonowała nawet jeżeli wcześniej przeczytałem "Sowietstany". Polecam!

Dociekliwy_Kotek | 2015-11-07
Przeczytana: październik 2015

Wiele czytelniczej przyjemności dostarczyła mi ta książka, nie tylko dlatego, że mało wydaje się u nas książek, które traktują o Azji Centralnej.
Autor rozpoczyna swoją opowieść od momentu, kiedy zrodził się pomysł na wyprawę do Tadżykistanu, a w narrację zaskakująco sprawnie wpleciona jest garść faktów historycznych. Nie jest łatwo przeprowadzić czytelnika przez menady azjatyckiej historii najazdów, podbojów, narodzin i upadków imperiów, a jednak Sawickiemu jakoś się to udaje i kiedy rozpoczynamy z nim podróż do Tadżykistanu, nie jest to już miejsce zupełnie obce, łatwiej też zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się młoda republika.
Pisze o nich Sawicki: o niejednorodnym etnicznie społeczeństwie, podzielonym sztucznymi granicami politycznymi, które nijak się mają do historii i tradycji, o narodowej dumie z jednej strony i o fali zarobkowej emigracji z drugiej, o konfliktach zbrojnych i o życiu w zapadłych wioskach rozsianych wśród górskich szczytów, które toczy się niespiesznym...

szulik | 2015-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Książka nie powala, nie czytałem wcześniejszej książki tego autora więc nie wiedziałem czego się spodziewać. W sumie największą zaletą tej ksiązki jest to, że po prostu się ukazała. Książek o tamtych regionach jest jak na lekarstwo, więc każda kolejna cieszy.
Na początku autor raczy nas wiedzą raczej encyklopedyczną - jeśli dla kogoś jest to pierwszy kontakt z Tadżykistanem to na pewno się rpzyda. Potam zaczynają się opowieści. Jak dla mnie autor odbył jedna podróż do tego kraju, podejrzewam, że nie dłużej niż miesiac tam spędził. No i napisał szczegółową relację wzgogaconą o trochę wiedzy o kraju. Raczej czas spędzał na słuchaniu ludzi i ich obserwowaniu. No i postarał się to opisać, czasem wychodziło mu to lepiej, czasem gorzej. Styl nie najgorszy ale daleko do takiego, od którego czerpie się przyjemność z czytania. Według mnie książka oddana do druku zbyt szybko, bez należytej autokorekty stylistycznej.

No i jeszcze spory minus za brak wersji elektronicznej.