Morze światła. Opowieści tadżyckie

Marcin Sawicki Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi Seria: Literatura faktu literatura podróżnicza
Fundacja Sąsiedzi
Tadżykistan Azja Środkowa podróże reportaż literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Literatura faktu
Tadżykistan Azja Środkowa podróże reportaż literatura podróżnicza

czytając "Morze światła" aż chce się rzucić wszystko i wyruszyć w podróż do Tadżykistanu! Autor bajecznie opisuje rzeczywistość, ma się wrażenie, jakby się tam było! W dodatku bardzo dużo faktów i ciekawostek na temat nie tylko samego Tadżykistanu, jak i zawiłych relacji państw Azji Centralnej.

Chcesz dowiedzieć się kim był Rudaki? Gdzie się urodził? Dlaczego kontakty Tadżykistanu z Uzbekistanem są zamrożone? Co to są aryki? Jak nazywała się Amu-daria i Syr-daria w starożytności, co kryją okolice Chodżentu, gdzie leżą Góry Fańskie? Uważam, że książka jest dobra dla kogoś kto ceni nietuzinkowe kierunki wypraw i ciekawe kraje. Sam czytałem w przerwach w pracy i mnie...

Wiele czytelniczej przyjemności dostarczyła mi ta książka, nie tylko dlatego, że mało wydaje się u nas książek, które traktują o Azji Centralnej.
Autor rozpoczyna swoją opowieść od momentu, kiedy zrodził się pomysł na wyprawę do Tadżykistanu, a w narrację zaskakująco sprawnie wpleciona jest garść faktów historycznych. Nie jest łatwo przeprowadzić czytelnika przez menady...

Książka nie powala, nie czytałem wcześniejszej książki tego autora więc nie wiedziałem czego się spodziewać. W sumie największą zaletą tej ksiązki jest to, że po prostu się ukazała. Książek o tamtych regionach jest jak na lekarstwo, więc każda kolejna cieszy.
Na początku autor raczy nas wiedzą raczej encyklopedyczną - jeśli dla kogoś jest to pierwszy kontakt z...

• Reportaże
  • Chcę w prezencie