Belle epoque

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
literatura piękna
Sarah

Kiedy Maude Pichon ucieka z rodzinnej Bretanii do Paryża, jej marzenia rozwiewają się, a oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Szesnastoletnia prowincjuszka, rozpaczliwie pragnąc pracy, odpowiada na nietypowe ogłoszenie. Agencja pana Durandeau świadczy swoim klientkom osobliwe usługi – brzydotą podkreśla piękno. Wystarczy wynająć dziewczynę o pospolitej urodzie, by natychmiast stać się przy niej urodziwą damą.

Monsieur Durandeau dorobił się fortuny, odpowiadając na potrzeby wyższych sfer. Kiedy hrabina Dubern poszukuje odpychającej towarzyszki dla swojej upartej córki Isabelle, Maude wydaje się kandydatką idealną.

Isabelle nie ma pojęcia, że jej nowa przyjaciółka jest jedynie wynajętą z agencji pracownicą, a los Maude zależy wyłącznie od umiejętności dochowania wstydliwej tajemnicy. Tymczasem im lepiej poznaje Isabelle, tym częściej jej uczciwość wystawiana jest na próbę. A z każdym kolejnym kłamstwem może stracić coraz więcej.

źródło opisu: http://www.matras.pl/belle-epoque,p,229364

źródło okładki: http://www.matras.pl/belle-epoque,p,229364

Barbara Chomko | 2018-07-06
Przeczytana: 03 września 2016

"Belle Epoque" i wydawałoby się że rzeczywiście piękna, gdyby nie od zawsze panujący podział ludzkości i nie tylko na klasy.
Książka przeniosła mnie w inną epokę, w inny świat, w inną historię, którą wchłonęłam na swój sposób. Powieść wciągająca, dająca do myślenia, wiele podpowiada, dlatego polecam ją wszystkim dziewczętom (tym starszym, które mają córki, również).
Mając duszę romantyczki, wdziewałam niewygodne suknie, byłam na balu, biegłam uliczkami Paryża i podziwiałam sztukę, doznając przy tym wielu upokorzeń. Ktoś by powiedział samo życie, w którym pomimo wielu zmian na zewnątrz, wewnętrznie bywa takie samo.
"Obserwowałam jego urodziwą twarz, nienaganne maniery i zaczęło świtać mi w głowie, że poza tym nic w nim nie ma. Osobowość jaką mu przypisywałam, była jedynie wytworem mojej wyobraźni."

Jeśli ciekawi Was kto, i o kim, wypowiedział te słowa, sięgnijcie po książkę.

rockmanka003 | 2018-02-06
Przeczytana: czerwiec 2017

Świetna powieść, osadzona w II połowie XIX wieku w Paryżu (notabene byłby na jej podstawie niezły film kostiumowy). O tym jak duma musi nieraz w życiu ukłonić się instynktowi przetrwania, o ciężarze tajemnicy i o sile przyjaźni i lojalności. Literatura z gatunku raczej "babskiej", ale warto przeczytać. Polecam.

Natalia | 2017-12-29
Przeczytana: 10 listopada 2017

Cięzko bylo sie wkręcic. Przeczytana dopiero za drugim podejsciem. Pierwsze mialo miejsce jesienia 2016 r. Nie do końca w moim guście chociaż lubię ksiązki z Francuska sceneria w tle.

Julia | 2016-11-04

Maude Pichon jest nastolatką, uciekającą z rodzinnej Bretanii do Paryża- miasta swoich marzeń. Jednak one same nie wystarczą, aby przeżyć, a oszczędności zaczynają topnieć. Cudownym wybawieniem okazuje się lekko naderwane ogłoszenie, w którym pewna agencja poszukuje młodych kobiet. W ten sposób prowincjuszka trafia pod skrzydła pana Durandeau i... Przeżywa szok, ponieważ kierownik poszukuje dziewcząt brzydkich, takich, które podkreślałyby urodę jego klientek. Podczas prezentacji, osobą Bretonki jest zainteresowana sama hrabina Dubern, poszukująca odpychającej towarzyszki dla swojej upartej córki Isabelle, która w tym sezonie ma zostać debiutantką, a w następstwie mężatką. Jednak to nie są aspiracje małoletniej hrabianki, a chore ambicje pani Dubern. Pomiędzy dziewczętami rodzi się przyjaźń, lecz Isabelle nie ma pojęcia, że jej nowa przyjaciółka jest jedynie wynajętą z agencji anty damą. Od początku los Maude zależy wyłącznie od umiejętności dochowania tajemnic, ale im lepiej...

Anna | 2016-10-06

Polecam przeczytać sobie w deszczowy dzień, ja pochłonęłam w dwa dni mnie wciągnęła. Fajny temat książki. Bohaterka ulega wpływom pieniędzy jednak stawia na przyjazń.

Robyn | 2016-07-04

Przyjemna i lekka historia o ucieczce do Paryża, marzeniach i zderzeniu z rzeczywistością. Choć historia jest fantastyczna, główna bohaterka miejscami irytuje i czytelnik przewraca oczami nad jej zachowaniem. Aczkolwiek polecam,gdyż samo tło historii i czasy w których jest opowiedziana są bardzo interesujące - zwłaszcza przedstawiciele arystokracji francuskiej to bohaterowie nader ułomni w swej ignorancji, acz ciekawi.

Meggie | 2016-06-29

Belle époque – piękna epoka, okres rozkwitu, rozwoju kultury i sztuki. Liczy się piękno, bogactwo i pozycja społeczna. W jaki sposób wyróżnić się w tłumie, zostać zauważonym na wytwornym balu, zawrócić w głowie wybranemu mężczyźnie? Poprzez siłę kontrastu, porównania. Takimi właśnie usługami zajmuje się Agencja pana Durandeau, do której trafia zdesperowana, szesnastoletnia Maude. Młoda dziewczyna ucieka z rodzinnego domu w Bretanii wprost do Paryża, który jawi się jej jak spełnienie marzeń. Rzeczywistość brutalnie ściąga ją z obłoków na ziemię. Maude rozpoczyna nietypową pracę i od razu rzucona jest na głęboką wodę, stając się damą dla kontrastu Izabelle – córki wpływowej hrabiny Dubern. Jak poradzi sobie w tym pełnym przepychu, ale i okrutnym środowisku?

Elizabeth Ross – mieszka w Los Angeles. Poza pisaniem zajmuje się montażem filmów pełnometrażowych. Paryż i Bretanię poznała pracując w tych miejscach pomiędzy kolejnymi semestrami studiów.

Opis książki zaciekawia, zapowiadając...

sexy-chick | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Książka porusza dość interesujący temat - piękno na sprzedaż. Chociaż oryginalne, ukazane w nieprzeciętny sposób to lektura momentami potwornie nużąca. Zabrakło akcji i książka strasznie długo się rozkręcała. Dopiero na koniec mnie zainteresowała. Nie mówiąc już o tym, że zostałam wprowadzona w błąd przez opis z okładki. Nie było wspomniane nic o tym, że główna bohaterka ma 17 lat. Chciałam przeczytać coś innego.
Przeciętna powieść.

Menia71 | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Maude Pichon, szesnastolatka, pochodząca z Poullan-sur-Mer (mała wieś w Bretanii) uciekła z domu po tym, jak ojciec chciał ją wydać za mąż za miejscowego rzeźnika (starego i grubego). Wyjechała do Paryża z pieniędzmi, które zabrała za sklepu. Wydawało jej się, że ma ich dużo, ale życie w Paryżu okazało się bardzo drogie. Dlatego zaczęła szukać pracy i wylądowała w agencji pana Durandeau. Dostała pracę. Jaką? Sama nie wiedziała.
Okazało się, że agencja pośredniczy w zatrudnianiu "dam dla kontrastu" przez arystokorację.
Niemożliwe? Ależ nie, naprawdę tak się dzieje. Maude nie może w coś takiego uwierzyć i ucieka. Wraca do pracy w pralni, ale nie wytrzymuje tam zbyt długo. W międzyczasie poznaje Paula Villette, sympatycznego, młodego chłopaka, artystę, muzyka, bywalca jednej z kawiarni na Montmartrze, gdzie Maude wynajmuje lokum.
Po kilku dniach młoda kobieta wraca jednak do agencji, jej oferta pracy nadal jest aktualna.
Po odpowiednim przeszkoleniu dziewczyna może podjąć się...

Tea | 2016-03-20

Recenzja pojawiła/pojawi się na www.kreatywna-alternatywa.blogspot.com

Po serii dobrych, ale dosyć ciężkich w odbiorze lektur postanowiłam się ciutkę zrelaksować i przeczytać coś lekkiego, przyjemnego i łatwego w odbiorze - ot, naszła mnie ochota na jakieś miłe czytadło. Kiedy wybierałam coś odpowiedniego z domowej biblioteczki mój wzrok padł na książkę Elizabeth Ross „Belle époque” i wszystko było już jasne – to miała być moja lektura na reset.

Autorka nie ukrywa, że podczas pisania swojej książki inspirowała się opowiadaniem Émile Zoli "Les Repourssoirs". Akcja „Belle époque” rozgrywa się w Paryżu u schyłku XIX wieku. Maude Pichon, dowiadując się, że ojciec chce ją wydać za mąż za podstarzałego sąsiada postanawia wziąć życie w swoje ręce! Uciekając z rodzinnej wioski do Paryża ma nadzieję, że w końcu zacznie żyć tak jak zawsze chciała… tymczasem rzeczywistość okazuje się być bardzo brutalna. Nienależąca do ślicznotek oraz niemająca konkretnego fachu w rękach Maude ma twardy...