Belle epoque

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sarah

Kiedy Maude Pichon ucieka z rodzinnej Bretanii do Paryża, jej marzenia rozwiewają się, a oszczędności topnieją w zastraszającym tempie. Szesnastoletnia prowincjuszka, rozpaczliwie pragnąc pracy, odpowiada na nietypowe ogłoszenie. Agencja pana Durandeau świadczy swoim klientkom osobliwe usługi – brzydotą podkreśla piękno. Wystarczy wynająć dziewczynę o pospolitej urodzie, by natychmiast stać się przy niej urodziwą damą.

Monsieur Durandeau dorobił się fortuny, odpowiadając na potrzeby wyższych sfer. Kiedy hrabina Dubern poszukuje odpychającej towarzyszki dla swojej upartej córki Isabelle, Maude wydaje się kandydatką idealną.

Isabelle nie ma pojęcia, że jej nowa przyjaciółka jest jedynie wynajętą z agencji pracownicą, a los Maude zależy wyłącznie od umiejętności dochowania wstydliwej tajemnicy. Tymczasem im lepiej poznaje Isabelle, tym częściej jej uczciwość wystawiana jest na próbę. A z każdym kolejnym kłamstwem może stracić coraz więcej.

źródło opisu: http://www.matras.pl/belle-epoque,p,229364

źródło okładki: http://www.matras.pl/belle-epoque,p,229364

Meggie | 2016-06-29

Belle époque – piękna epoka, okres rozkwitu, rozwoju kultury i sztuki. Liczy się piękno, bogactwo i pozycja społeczna. W jaki sposób wyróżnić się w tłumie, zostać zauważonym na wytwornym balu, zawrócić w głowie wybranemu mężczyźnie? Poprzez siłę kontrastu, porównania. Takimi właśnie usługami zajmuje się Agencja pana Durandeau, do której trafia zdesperowana, szesnastoletnia Maude. Młoda dziewczyna ucieka z rodzinnego domu w Bretanii wprost do Paryża, który jawi się jej jak spełnienie marzeń. Rzeczywistość brutalnie ściąga ją z obłoków na ziemię. Maude rozpoczyna nietypową pracę i od razu rzucona jest na głęboką wodę, stając się damą dla kontrastu Izabelle – córki wpływowej hrabiny Dubern. Jak poradzi sobie w tym pełnym przepychu, ale i okrutnym środowisku?

Elizabeth Ross – mieszka w Los Angeles. Poza pisaniem zajmuje się montażem filmów pełnometrażowych. Paryż i Bretanię poznała pracując w tych miejscach pomiędzy kolejnymi semestrami studiów.

Opis książki zaciekawia, zapowiadając...

Lidka | 2016-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2016

Przedstawiona jest francuska burżuazja na tle ludzi z niższych sfer. Ciekawa historyjka dzięki ,której można przenieść się w przeszłość.Czy jest godna polecenia? Chyba tak. Przyjemna opowieść o marzeniach i rozczarowaniach , przyjaźni. Na wieczór idealna.

Klara | 2015-08-09

"Dzięki fotografii nauczyłam się czegoś, co zapamiętam już na zawsze: sposobu, w jaki chciałabym zatrzymać całe piękno, które jawi się przed moimi oczyma. Nie to klasyczne, pełne symetrii i idealnych proporcji, czy zmieniającą się każdego sezonu modę, lecz piękno duszy, to wewnętrzne życie, które tak rzadko się objawia, tylko na chwilę i tylko wtedy, kiedy przyjrzy mu się bliżej i nauczy patrzeć na nie z otwartym sercem".

Maude Pichon – główna bohaterka – przybywa do Paryża z rodzinnej Bretanii, mając nadzieję na lepsze życie, tymczasem zostaje skazana na ciężką pracę, która zapewni jej godny byt. Gdy odpowiada na ogłoszenie, nie jest świadoma swojej pozycji w tej pracy. Z czasem poznaje zaskakujące realia agencji, jednak, niestety, aby się utrzymać, musi przezwyciężyć strach i wstyd i stawić czoła wyzwaniom, które napotyka. Po pewnym czasie trafia do domu hrabiny Dubern i jej córki, Isabelle, salonowej debiutantki, która musi skupić na sobie uwagę przystojnych i zamożnych...

Anna | 2016-10-06

Polecam przeczytać sobie w deszczowy dzień, ja pochłonęłam w dwa dni mnie wciągnęła. Fajny temat książki. Bohaterka ulega wpływom pieniędzy jednak stawia na przyjazń.

kinga | 2015-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2015

Julia | 2016-03-15

Maude Pichon jest nastolatką, uciekającą z rodzinnej Bretanii do Paryża- miasta swoich marzeń. Jednak one same nie wystarczą, aby przeżyć, a oszczędności zaczynają topnieć. Cudownym wybawieniem okazuje się lekko naderwane ogłoszenie, w którym pewna agencja poszukuje młodych kobiet. W ten sposób prowincjuszka trafia pod skrzydła pana Durandeau i... Przeżywa szok, ponieważ kierownik poszukuje dziewcząt brzydkich, takich, które podkreślałyby urodę jego klientek. Podczas prezentacji, osobą Bretonki jest zainteresowana sama hrabina Dubern, poszukująca odpychającej towarzyszki dla swojej upartej córki Isabelle, która w tym sezonie ma zostać debiutantką, a w następstwie mężatką. Jednak to nie są aspiracje małoletniej hrabianki, a chore ambicje pani Dubern. Pomiędzy dziewczętami rodzi się przyjaźń, lecz Isabelle nie ma pojęcia, że jej nowa przyjaciółka jest jedynie wynajętą z agencji anty damą. Od początku los Maude zależy wyłącznie od umiejętności dochowania tajemnic, ale im lepiej...

rockmanka003 | 2018-02-06
Przeczytana: czerwiec 2017

Świetna powieść, osadzona w II połowie XIX wieku w Paryżu (notabene byłby na jej podstawie niezły film kostiumowy). O tym jak duma musi nieraz w życiu ukłonić się instynktowi przetrwania, o ciężarze tajemnicy i o sile przyjaźni i lojalności. Literatura z gatunku raczej "babskiej", ale warto przeczytać. Polecam.

Natalia | 2017-12-29
Przeczytana: 10 listopada 2017

Cięzko bylo sie wkręcic. Przeczytana dopiero za drugim podejsciem. Pierwsze mialo miejsce jesienia 2016 r. Nie do końca w moim guście chociaż lubię ksiązki z Francuska sceneria w tle.

Menia71 | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Maude Pichon, szesnastolatka, pochodząca z Poullan-sur-Mer (mała wieś w Bretanii) uciekła z domu po tym, jak ojciec chciał ją wydać za mąż za miejscowego rzeźnika (starego i grubego). Wyjechała do Paryża z pieniędzmi, które zabrała za sklepu. Wydawało jej się, że ma ich dużo, ale życie w Paryżu okazało się bardzo drogie. Dlatego zaczęła szukać pracy i wylądowała w agencji pana Durandeau. Dostała pracę. Jaką? Sama nie wiedziała.
Okazało się, że agencja pośredniczy w zatrudnianiu "dam dla kontrastu" przez arystokorację.
Niemożliwe? Ależ nie, naprawdę tak się dzieje. Maude nie może w coś takiego uwierzyć i ucieka. Wraca do pracy w pralni, ale nie wytrzymuje tam zbyt długo. W międzyczasie poznaje Paula Villette, sympatycznego, młodego chłopaka, artystę, muzyka, bywalca jednej z kawiarni na Montmartrze, gdzie Maude wynajmuje lokum.
Po kilku dniach młoda kobieta wraca jednak do agencji, jej oferta pracy nadal jest aktualna.
Po odpowiednim przeszkoleniu dziewczyna może podjąć się...

Tea | 2016-03-20

Recenzja pojawiła/pojawi się na www.kreatywna-alternatywa.blogspot.com

Po serii dobrych, ale dosyć ciężkich w odbiorze lektur postanowiłam się ciutkę zrelaksować i przeczytać coś lekkiego, przyjemnego i łatwego w odbiorze - ot, naszła mnie ochota na jakieś miłe czytadło. Kiedy wybierałam coś odpowiedniego z domowej biblioteczki mój wzrok padł na książkę Elizabeth Ross „Belle époque” i wszystko było już jasne – to miała być moja lektura na reset.

Autorka nie ukrywa, że podczas pisania swojej książki inspirowała się opowiadaniem Émile Zoli "Les Repourssoirs". Akcja „Belle époque” rozgrywa się w Paryżu u schyłku XIX wieku. Maude Pichon, dowiadując się, że ojciec chce ją wydać za mąż za podstarzałego sąsiada postanawia wziąć życie w swoje ręce! Uciekając z rodzinnej wioski do Paryża ma nadzieję, że w końcu zacznie żyć tak jak zawsze chciała… tymczasem rzeczywistość okazuje się być bardzo brutalna. Nienależąca do ślicznotek oraz niemająca konkretnego fachu w rękach Maude ma twardy...