Ekologia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ekologia, bioróżnorodność
Katarzyna

Czy współcześnie podejmowane wysiłki na rzecz ochrony środowiska okażą się wystarczające? Oto krótkie, lecz wyczerpujące wprowadzenie do ekologii, opisujące najważniejsze nurty ideowe ruchu od momentu powstania aż po dziś dzień, a także podsumowujące jego najważniejsze debaty, sukcesy i porażki. Dlaczego stan środowiska naturalnego wciąż się pogarsza mimo systematycznej intensyfikacji starań...

Dlaczego stan środowiska naturalnego wciąż się pogarsza mimo systematycznej intensyfikacji starań na rzecz jego ochrony?
Rozwiązanie tego paradoksu czytelnik znajdzie w niniejszej książce Davida Petersona del Mara, której główna teza wyjaśnia związek między wrażliwością ekologiczną a wzrostem powszechnego dobrobytu. Człowiek zwrócił się ku przyrodzie nie wbrew procesowi industrializacji, ale w jego efekcie. To niepohamowana konsumpcja sprawiła, że zaczęliśmy szukać sensu w naturze. Dlatego właśnie Anglia była liderem zarówno rewolucji przemysłowej, jak i ochrony środowiska, a USA stając się główną potęgą ekonomiczną i militarną świata, równocześnie stworzyły niezrównane parki narodowe.
Polityczne ruchy ekologiczne mają na swoim koncie godne podziwu osiągnięcia, do których należy zaliczyć: czystsze powietrze, ocalenie wielu zagrożonych gatunków zwierząt oraz unikalnych krajobrazów. Jednakże propagowane przez nie programy, których celem było zanegowanie zachodniego dobrobytu i poziomu życia, rzadko kiedy przynosiły zamierzone efekty, a wiele z nich należy zaliczyć do ostentacyjnych utopii.
Dzięki Ekologii czytelnik będzie mógł się zapoznać z całą gamą ruchów, których celem była ochrona przyrody i środowiska, ale też z mniej zorganizowanymi formami umiłowania natury (od wakacji nad morzem po ekoturystykę). Niemniej jednak wnioski, jakie autor wyciąga z analizy tych zjawisk, nie nastrajają optymistycznie: nadal dalecy jesteśmy od wypracowania takich relacji z naszą planetą, które nie groziłyby w dalekiej choćby perspektywie widmem totalnej zagłady.

David Peterson del Mar dorastał w rodzinie rybackiej na głębokiej prowincji Kanady; w młodości pracował jako robotnik w tartaku. Od dwudziestu lat wykłada historię ekologii w Kanadzie i USA. Wydał dotąd cztery książki z historii społecznej, spośród których znakom

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/ekologia.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/product/image/4707/978-83-7506-595-4.jpg

Keti | 2016-10-04
Przeczytana: 03 października 2016

Książka opowiadająca, w sposób bezstronny o ruchach ekologicznych i początkach myślenia społeczeństwa o potrzebie ochrony środowiska naturalnego, miejsc pięknych krajobrazowo, zwierząt. Pokazuje nam, że wszystkie nasze formy aktywnego spędzania czasu, podróżowania, hobby (takie np. jak akwarystyka, myślistwo) pozostawia ślady w środowisku naturalnym (akwarystyka morska i pozyskiwanie koralowców, ryb niszczy ekosystemy morskie, nie da się ich efektywnie rozmnażać w niewoli. Nie piętnuję jednocześnie, ale daje możliwość zastanowienia się nad tym co robimy. Sama świadomość kosztów czegoś jest ważna, i jak możemy zniwelować swój wpływ na przyrodę.
Dowiedziałam się wielu przydatnych rzeczy o których nie miałam pojęcia, zyskałam też szersze spojrzenie na kwestie ekologii.

Katarzyna | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Ciekawy i napisany przyjemnym językiem wykład wprowadzający w świat idei zwanej ekologią.