Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej

Wydawnictwo: Trzecia Strona
Bobek

Pierwsza obszerna biografia Marii Kaczyńskiej, złożona ze wspomnień członków rodziny, przyjaciół oraz innych osób towarzyszących prezydentowej na kolejnych etapach życia. Wspomnienia te prowadzą czytelnika od kołyski w leśniczówce na Wileńszczyźnie, poprzez lata szkolne w Złotowie i Rabce-Zdroju, studenckie życie w Sopocie, ślub z Lechem Kaczyńskim i wspieranie go w działalności opozycyjnej, aż po ostatnie lata spędzone w Pałacu Prezydenckim, gdzie Maria Kaczyńska z wielką klasą pełniła rolę pierwszej damy. Przez wielu niedoceniana za życia, po śmierci zdobyła szeroką sympatię. Zauważono jej elegancki styl, inteligencję, poczucie humoru oraz niezależność wygłaszanych opinii.
Książka zawiera również blisko sto zdjęć i dokumentów rodzinnych.

źródło opisu: www.trzeciastrona.pl

źródło okładki: www.trzeciastrona.pl

Portret wyrysowany ze wspomnień

Marię Kaczyńską jako kobietę, matkę, żonę darzę wielkim szacunkiem i uznaniem. To właśnie sprawiło, że sięgnęłam po jej biografię autorstwa Marii Dłużniewskiej. Książka przedstawia portret Pierwszej Damy od chwili urodzenia, od kołyski po ostatni lot do Smoleńska. Na samym początku publikacji jej autorka poświęca też kilka stron przodkom żony Lecha Kaczyńskiego i miejscom skąd rodzina Mackiewiczów się wywodzi. Pani Dłużniewska wykorzystała bardzo ciekawy sposób na wyrysowanie bohaterki swojego dzieła. Otóż cała książka, która bardzo dokładnie i wnikliwie przedstawia Marię Kaczyńską to wspomnienia osób, które poznały ją i jej bliskich w różnych etapach życia, w różnych miejscach i okolicznościach. Z pewnością nie było łatwo w ten sposób stworzyć książkę, trzeba było sporo podróżować i szukać, ale efekt pracy biografki jest mistrzowski, perfekcyjny i rewelacyjny. O Marii Kaczyńskiej wypowiadają się różni ludzie – i ci znani i ci anonimowi. Głos mają...

Magda | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo mi się spodobała biografia Musi. Piękna i wzruszająca historia wyjątkowej kobiety. Damy, która w pełni zasługiwała na to miano z racji swojego zachowania i wychowania. Koniec książki bardzo mnie wzruszył.

Ever | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Bardzo ciekawa książką, przedstawiająca Parę Prezydencką, jako ludzi dla których liczyli się inni ludzie, zwierzęta i Polska. W książce znajdują się rozmowy z ludźmi, którzy znali Państwa Kaczyńskich, z ich przyjaciółmi, rodziną. Według mnie w książce mankamentem są niektóre komentarze autorki, niektóre jej pytania są płytkie, a stwierdzenia irytujące. Natomiast wypowiedzi znajomych Państwa Kaczyńskich są interesujące i naprawdę bardzo ciekawe. W książce znajdują się też zdjęcia Państwa Kaczyńskich. Książka przede wszystkim opowiada o życiu Pani Marii Kaczyńskiej.

gmaczyk | 2017-10-26
TribalWarrior | 2017-02-28