Arioso

Wydawnictwo: Jaguar
muzyka, opera, teatr, literatura

Debiut książkowy laureata Nagrody zeszytów Literackich za esej im. Józefa Czapskiego. zbiór szkiców o operze, o związkach muzyki, teatru i literatury. Przewodnik dla tych, którzy pragną usłyszeć i zobaczyć więcej. Jak zauważył prof. Michał Bristiger: Mamy przed sobą osobliwy świat Tomasza Cyza. Kiedy pisze o operze, prowadzi nas do przestrzeni zaludnionej bliskimi mu postaciami, które i nam

Marek | 2011-12-11

Książka laureata nagrody Zeszytów Literackich za debiut. Eseje o operze i jej związkach z teatrem i literaturą. Nigdy nie interesowała mnie opera ale sposób jak ją opisuje Cyz sprawił, że mnie zainteresowała. Bardzo wciągająca książka!

Moderna | 2012-10-07

Z każdego zdania bije zachwyt nad operą i ogromna wiedza, bo tylko dzięki takiemu połączeniu, można pisać o sztuce operowej tak jak Cyz. Z jednej strony prosto, bez nazbyt długich i trudnych wyrazów, bez nagromadzenia specjalistycznych terminów, ale też bez popadania w banał i „oczywiste oczywistości”. Dzięki temu książka może zainteresować każdego, kto lubi ciekawe i dobrze napisane opowieści.
Można potraktować "Arioso" jako zbiór dobrze napisanych esejów o kulturze, muzyce i literaturze, wtedy zwraca uwagę sprawność pisania i erudycja autora. Można traktować jako fascynujący przewodnik po świecie opery, uczący zasad panujących w tym miejscu, przedstawiający najważniejszych mieszkańców operowego świata.Świetna lektura!

AFB | 2016-05-16
Mateusz R | 2014-10-27