rozwińzwiń

Kaligrafia japońska. Trzy traktaty o drodze pisma

Okładka książki Kaligrafia japońska. Trzy traktaty o drodze pisma Anna Zalewska
Okładka książki Kaligrafia japońska. Trzy traktaty o drodze pisma
Anna Zalewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Ex Oriente popularnonaukowa
194 str. 3 godz. 14 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Ex Oriente
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
194
Czas czytania
3 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323338000
Tłumacz:
Anna Zalewska
Tagi:
ex oriente Japonia kaligrafia język japoński japonistyka kultura Japonii
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ślady i świadectwa wielkiej wojny nad Rawką i Bzurą Jacek Czarnecki, Anna Zalewska
Ocena 0,0
Ślady i świade... Jacek Czarnecki, An...
Okładka książki Przeszłość społeczna. Próba konceptualizacji Zbigniew Babik, Michał Buchowski, Ewa Bugaj, Andrzej Buko, Jan Michał Burdukiewicz, Jerzy Andrzej Chmurzyński, Dorota Cyngot, Magdalena Derwojedowa, Ewa Domańska, Władysław Duczko, Wojciech Dzieduszycki, Włodzimierz Godlewski, Siân Jones, Bożena Józefów-Czerwińska, Stanisław Jurek Iwaniszewski, Michał Kara, Zbigniew Kobyliński, Andrzej P. Kowalski, Tomasz Kozłowski, Paweł Kucypera, Kazimierz Lewartowski, Henryk Mamzer, Arkadiusz Marciniak, Danuta Minta-Tworzowska, Krzysztof Nowicki, Jerzy Piekalski, Joanna Popielska-Grzybowska, Aleksander Posern-Zieliński, Piotr Pranke, Włodzimierz Rączkowski, Monika Rekowska-Ruszkowska, Andrzej Rozwadowski, Sławomir Rzepka, Tadeusz Sarnowski, Leszek Paweł Słupecki, Arkadiusz Sołtysiak, Franciszek M. Stępniowski, Stanisław Tabaczyński, Michał Tymowski, Przemysław Urbańczyk, Sławomir Wadyl, Mateusz Wierciński, Henryk W. Witas, Krzysztof Tomasz Witczak, Anna Wodzińska, Jacek Wrzesiński, Anna Zalewska, Karol Zygmunciak
Ocena 7,2
Przeszłość spo... Zbigniew Babik, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

To zaledwie piąta książka z serii Ex Oriente i dopiero druga - po doskonałej "Kulturze japońskiej" Varleya - która tak mi się spodobała.
Podobnie jak "Sakuteiki" i ta monografia podzielona jest na dwie części: obszerny wstęp oraz tłumaczenie oryginalnych tekstów. Jeśli chodzi o wstęp, jest on niezwykle użyteczny, a tym cenniejszy, że niewiele ukazało się w języku polskim opracowań, które przedstawiały drogi rozwoju pisma japońskiego. Przyznaję, że miejscami jeszcze trochę myliły mi się rodzaje pisma ze stylami pisma, ale w żadnym wypadku nie jest to winą autorki. Jestem mile zaskoczona, jak lekko i przystępnie jest napisany ten tekst, co jednak nie odbiera mu merytorycznej jakości.

Same traktaty, przełożone z resztą równie przystępnym językiem, dają wgląd w to, jak postrzegana była kaligrafia, i jako sztuka "drogi", i jako umiejętność bardzo, powiedziałabym, utylitarna. Znajdziemy zatem zalecenia, jak kaligraf powinien zachować się w obecności osób wyżej od siebie postawionych, jakie wymogi formalne powinno spełniać przedkładane pismo czy dokument, wreszcie - na jakich rodzajach ćwiczeń należy się skupić i do jakiego stanu ducha dążyć w ich czasie.

Zawsze byłam ciekawa, na czym polegają różnice między szkołami różnych tradycyjnych sztuk japońskich, a książka Anny Zalewskiej jeśli nawet nie przyniosła mi odpowiedzi na wszystkie pytania, to chociaż rozjaśniła kilka kwestii.
Teraz czekam na opracowanie poświęcone estetyce w kaligrafii...

To zaledwie piąta książka z serii Ex Oriente i dopiero druga - po doskonałej "Kulturze japońskiej" Varleya - która tak mi się spodobała.
Podobnie jak "Sakuteiki" i ta monografia podzielona jest na dwie części: obszerny wstęp oraz tłumaczenie oryginalnych tekstów. Jeśli chodzi o wstęp, jest on niezwykle użyteczny, a tym cenniejszy, że niewiele ukazało się w języku polskim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1522
1314

Na półkach:

Nie mogę ocenić książki merytorycznie. Całość podzielona jest na 2 części, wprowadzenie dla czytelnika i traktaty właściwe.
Przede wszystkim cieszę się, że taka pozycja pojawiła się w języku polskim.

Nie mogę ocenić książki merytorycznie. Całość podzielona jest na 2 części, wprowadzenie dla czytelnika i traktaty właściwe.
Przede wszystkim cieszę się, że taka pozycja pojawiła się w języku polskim.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Japonia
    4
  • Japonia
    2
  • Nauka
    1
  • Daleki Wschód
    1
  • Sinologia
    1
  • Koniecznie przeczytać
    1
  • Nie ma w e-booku? :(
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kaligrafia japońska. Trzy traktaty o drodze pisma


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne