Kłamstwa

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Mentira

Isabel Azuera, antropolog badająca rytuały pogrzebowe, wyjeżdża do Gwatemali, by zbierać tam materiał do swoich prac naukowych, a także odpocząć od własnej rodziny. Kiedy dowiaduje się, że uznano ją za zmarłą w wypadku, a dzieci zidentyfikowały jej ciało, postanawia wykorzystać sytuację i się nie ujawniać. Samotna w dżungli, powraca do mitów i kłamstw, na których została zbudowana jej rodzinna historia. Tymczasem córka Isabel, Serena, zaczyna prowadzić dziennik, w którym próbuje odtworzyć dzieje Azuerów. Jej głos powtarza, wzmacnia i uzupełnia wspomnienia matki, częściej jednak rzuca im wyzwanie. Kłamstwa to misternie skonstruowana, wielogłosowa powieść, w której przeszłość wciąż splata się z teraźniejszością. Gdy Isabel i Serena opowiadają intrygujące historie rodzinne, wszystkie luki się wypełniają, kłamstwa wychodzą na jaw, a sam proces opisywania dziejów rodu staje się skutecznym sposobem na odzyskanie własnej tożsamości. Narracje obu kobiet pełne są fascynujących dygresji na temat zwyczajów plemiennych oraz rytuałów pogrzebowych gwatemalskich Indian.

źródło opisu: nota wydawcy

Dalena | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: czerwiec 2014

Powiedziałabym, że "Kłamstwa" nie należą do lekkich książek. Trafiłam na nie zupełnie przypadkiem, dwa lata temu. Przeczytałam połowę, a potem porzuciłam, aż do teraz. Niektóre rozdziały dłużyły mi się niemiłosiernie. Mimo wszystko dotarłam do końca historii.
Praktycznie żadna z postaci nie wzbudziła mojej sympatii. Zachowania głównej bohaterki naprawdę nie rozumiałam, momentami Isabel wręcz mnie irytowała swoim egoizmem. Na szczęście się opamiętała.
Niejednokrotnie miałam wrażenie, że bohaterowie "Kłamstw" szukają problemów tam, gdzie niekoniecznie jakieś problemy istnieją.

Monika Góźdź | 2010-08-16

ciekawa i zaskakujaca ksiazka, czytajac nie do konca wiemy czego sie spodziewac po glownej bohaterce i co tak na prawde sie wydarzylo w tej rodzinie.

Kaja | 2016-08-03
Mira | 2016-05-26