rozwińzwiń

Mit tułacza i wygnańca w twórczości Owidiusza

Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Superbia. Aspekty, efekty, obrzeża Marlena Puk, Włodzimierz Szturc, Elżbieta Wesołowska
Ocena 0,0
Superbia. Aspe... Marlena Puk, Włodzi...
Okładka książki Owidiusz. Twórczość. Recepcja. Legenda Dorota Antkiewicz, Lech Bobiatyński, Jacek Bocheński, Elwira Buszewicz, Juliusz Domański, Heinz Hofmann, Elisabeth Klecker, Roman Krzywy, Anna Maria Lasek, Agnieszka Lew, Adam Łukaszewicz, Katarzyna Marciniak, Barbara Milewska-Waźbińska, Jerzy Miziołek, Ruth Montreal, Marlena Puk, Piotr Urbański, Anna Maria Wasyl, Elżbieta Wesołowska, Maria Wichowa, Krzysztof Tomasz Witczak, Jacek Wójcicki, Mariusz Zagórski, Anna Zawadzka, Katarzyna Zimek
Ocena 9,0
Owidiusz. Twór... Dorota Antkiewicz, ...
Okładka książki Religia i polityka w świecie antycznym Kazimierz Banek, Zbigniew Ignacy Brzostowski, Bogdan Burliga, Jerzy Ciecieląg, Jerzy Hatłas, Paweł Ibek, Agata Aleksandra Kluczek, Eugeniusz Konik, Grzegorz Kotłowski, Gościwit Malinowski, Lesław Morawiecki, Maciej Münnich, Łukasz Niesiołowski-Spano, Marlena Puk, Ryszard Sajkowski, Sergiusz Sharypkin, Jarosław M. Spychała, Lucyna Stankiewicz, Sławomir Torbus, Gabriela Wcisło, Elżbieta Wesołowska, Marek Wilczyński, Krzysztof Tomasz Witczak, Miron Wolny, Andrzej Wypustek, Marek Żyromski
Ocena 0,0
Religia i poli... Kazimierz Banek, Zb...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Autorka tej książki przyjrzała się w niej i poddała szczegółowej analizie występowanie w poezji Owidiusza odniesień do postaci mitycznych bohaterów-wygnańców. Badania nad rolą mitu w literaturze rzymskiej mają już na polskim gruncie pewną tradycję (vide A. Bobrowski „Mitologia w rzymskiej elegii i liryce miłosnej okresu augustowskiego”) i dobrze, że się rozwijają. „Mit tułacza i wygnańca w twórczości Owidiusza” to praca bardzo dokładna i precyzyjna skupiona na drobnym wycinku mitologicznych opowieści znanych z poezji. Pierwsze dwa rozdziały tej monografii mają charakter wprowadzający. Autorka omawia w nich najpierw wygnanie występujące w mitologii, ale i wygnanie występujące w rzymskim prawie, potem zaś przedstawia wątki wygnańcze w twórczości innych autorów epoki augustowskiej. To istotne, bowiem pozwala ujrzeć Owidiusza w szerszym kontekście i – co więcej – dostrzec pewne nawiązania do zastosowanych przez poprzedników ujęć mitycznych tematów.

Zasadniczą część książki stanowią rozdziały trzeci i czwarty. W pierwszym z nich Autorka przeprowadza bardzo dokładną analizę występowania mitów o tułaczach i wygnańcach w całej poezji Owidiusza. Analiza ta pozwala dojrzeć pewne prawidłowości: najczęściej wykorzystywanym mitologicznym przykładem wygnańca jest Odyseusz, a zaszczytne drugie miejsce zajmuje Jazon Argonauta. Korzystając z wygnańczych motywów mitologii greckiej poeta z Sulmony odnosi się wielokrotnie do swoich własnych losów. Przeprowadza nawet swoistą automitologizację, dzięki której sam staje się nowym Odysem, a jego żona nową Penelopą. Końcówka rozdziału czwartego pokazuje na wybranych przykładach trwanie tego motywu poety-tułacza i u innych twórców w bliższych nam czasach, choćby u Puszkina.

„Mit tułacza...” M. Puk to książka w pełni naukowa, napisana z wykorzystaniem ogromu literatury w różnych językach. Na gruncie polskim jest to też prekursorskie opracowanie tego tematu. Autorka nie tłumaczy w tekście fragmentów łacińskich, co z pewnością nie ułatwi lektury osobom bez dobrej znajomości języka starożytnych Rzymian. Monografia skierowana jest wyraźnie do filologów klasycznych i im zapewne przypadnie do gustu, gdyż rozszerza spojrzenie na twórczość Owidiusza (zwłaszcza twórczość wygnańczą) i pozwala jeszcze bardziej docenić jego poetycki talent.

Tomasz Babnis

Autorka tej książki przyjrzała się w niej i poddała szczegółowej analizie występowanie w poezji Owidiusza odniesień do postaci mitycznych bohaterów-wygnańców. Badania nad rolą mitu w literaturze rzymskiej mają już na polskim gruncie pewną tradycję (vide A. Bobrowski „Mitologia w rzymskiej elegii i liryce miłosnej okresu augustowskiego”) i dobrze, że się rozwijają. „Mit...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    2
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Starożytność
    1
  • Ulubione
    1
  • Owidiusz
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Cesarstwo Rzymskie
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mit tułacza i wygnańca w twórczości Owidiusza


Podobne książki

Przeczytaj także