Elevander

Referaty wygłoszone podczas międzynarodowej konferencji z okazji Setnego Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Filologicznego, który odbył się w Warszawie w dniach 16-18 września 2004 roku. SPIS TREŚCI Juliusz Domański SŁOWO WSTĘPNE Jacek Bocheński NOSTER Agnieszka Lew METAMORFOZY ENEIDY W METAMORFOZACH OWIDIUSZA Mariusz Zagórski POLITYCZNY ASPEKT METAMORFOZ W KONTEKŚCIE...

SPIS TREŚCI

Juliusz Domański SŁOWO WSTĘPNE

Jacek Bocheński NOSTER

Agnieszka Lew METAMORFOZY ENEIDY W METAMORFOZACH OWIDIUSZA

Mariusz Zagórski POLITYCZNY ASPEKT METAMORFOZ W KONTEKŚCIE PROGRAMU POETYCKIEGO OWIDIUSZA

Adam Łukaszewicz KILKA UWAG O POTOPIE DEUKALIONA NA MARGINESIE METAMORFOZ OWIDIUSZA

Elżbieta Wesołowska PASOWANIE SIĘ Z CZASEM – POETA W FASTI. REKONESANS

Lech Bobiatyński SUPLEMENTARNY CHARAKTER NARRACJI W FASTI OWIDIUSZA

Heinz Hofmann OVIDS EXILDICHTUNG UND DIE FRAGE NACH DER HISTORIZITÄT DER VERBANNUNG

Anna Maria Wasyl AMICITIA W LISTACH Z WYGNANIA OWIDIUSZA

Anna Zawadzka NA SCYTYJSKIEJ ZIEMI

Krzysztof Tomasz Witczak OWIDIUSZ I JEGO „NAPIĘTNOWANY” PRZEŚLADOWCA

Anna Maria Lasek NONNOS NAŚLADOWCĄ OWIDIUSZA?

Ruth Montreal ÜBER DIE REZEPTION VON OVIDS METAMORPHOSEN IM NEULATEINISCHEN LEHRGEDICHT

Barbara Milewska-Waźbińska EXULIS HAEC VOX EST – O SPOSOBIE TWORZENIA WIZERUNKU POETYCKIEGO I JEGO ODBIORZE

Elisabeth Klecker OVIDREZEPTION IN DER NEULATEINISCHEN HABSBURG-PANEGYRIK

Roman Krzywy RENESANSOWE POEMATY AUTOBIOGRAFICZNE KLEMENSA JANICJUSZA I MACIEJA STRYJKOWSKIEGO WOBEC WZORCA OWIDIAŃSKIEGO (TRISTIA IV 10)

Elwira Buszewicz, Piotr Urbański Z DZIEJÓW SIEDEMNASTOWIECZNEGO OWIDIANIZMU: HENRICUS SCHAEVIUS

Katarzyna Zimek DIALOG POETÓW POLSKIEGO BAROKU Z METAMORFOZAMI. MIT O KUPIDYNIE, APOLLINIE I DAFNE U OWIDIUSZA, SZYMONA ZIMOROWICA I SAMUELA TWARDOWSKIEGO

Maria Wichowa O WARSZTACIE POETYCKIM ANDRZEJA DĘBOWSKIEGO – TŁUMACZA FRAGMENTÓW METAMORFOZ OWIDIUSZA (NA PODSTAWIE SĄDU O ZBROJĘ ACHILLOWĘ)

Dorota Antkiewicz „Z TOBĄ PIĘĆ STÓP PRZYDAŁEM DO POSZOSNYCH WIERSZY”. CIEKAWSZE MIEJSCA W OŚWIECENIOWYM TŁUMACZENIU OWIDIUSZOWYCH ELEGII Z WYGNANIA PIÓRA JACKA PRZYBYLSKIEGO

Jacek Wójcicki KOGUCIA NOC. PERSPEKTYWY INTERPRETACYJNE WIERSZA OSIPA MANDELSZTAMA TRISTIA

Katarzyna Marciniak METAMORFOZY JAKO THRILLER METAFIZYCZNY. OWIDIUSZ WEDŁUG CHRISTOPHA RANSMAYRA

Marlena Puk „PORWANIE EUROPY” – KILKA UWAG NA TEMAT RECEPCJI MITU OWIDIUSZA W SZTUCE NASZEGO KONTYNENTU

Jerzy Miziołek „NASZ BRAT NAZON”: O OBRAZOWANIU METAMORFOZ, HEROID I FASTI W KULTURZE ARTYSTYCZNEJ WARSZAWY W XVII I XVIII WIEKU

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.obta.uw.edu.pl/pliki/publikacje/owidiusz2.jpg

Praca zbiorowa zawierająca referaty z jubileuszowego zjazdu PTF pokazuje nie tylko, jak rozbudowane są badania nad różnymi aspektami owidianistyki, ale i jak bardzo twórczość poety z Sulmony oddziałała na literaturę i sztukę wieków późniejszych. Oprócz należących ściśle do dziedziny filologii klasycznej artykułów poświęconych poszczególnym dziełom Owidiusza, w książce można znaleźć liczne teksty poświęcone jego nowożytnym naśladowcom, tłumaczom i interpretatorom. Kilka tekstów napisanych jest w języku niemieckim, ale to właśnie niemiecki artykuł Heinza Hofmanna negujący historyczność wygnania poety uważam za najciekawszy (choć nie we wszystkim się w nim zgadzam). Jeśli ktoś interesuje się literaturą (niekoniecznie tylko starożytną), to powinien do tej książki zajrzeć, żeby wyrobić sobie szersze spojrzenie na rolę Owidiusza w kształtowaniu się późniejszych wzorców i modeli artystycznych.

Tomasz Babnis

Kura_Domowa | 2018-05-01