Wszystko o Wielkanocy. Znaczenie religijne, tradycje, zwyczaje, ciekawostki

Okładka książki Wszystko o Wielkanocy. Znaczenie religijne, tradycje, zwyczaje, ciekawostki praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Sfinks religia
religia
Sfinks
2015-03-11
2015-03-11
Wielkanoc

Książka bardzo ładnie wydana, dużo ilość ilustracji i quizów zachęca do przeczytania.
Ma wiele cytatów z Biblii z interpretacją. Wytłumaczone jest znaczenie danego dnia np. Środy Popielcowej czy wydarzenia np. drogi krzyżowej. Najbardziej spodobał mi się jednak rozdział gdzie opisywane są głównie jajka - czyli jak uzyskać domowe barwniki, znaczenie jajka, czy jakie są sposoby zdobienia jajek, sama tego nie wiedziałam ale okazuje, się że jest ich aż 12.
Dodatkowo są tutaj wiersze Marii Konopnickiej. Najbardziej zainteresowała mnie ciekawostka, że w Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano największe czekoladowe jajko wielkanocne, nad tym jajkiem pracowało 26 osób i pochłonęła 525 godzin pracy. W rezultacie jajko zostało wykonane z 1950 kg czekolady.
Są tutaj potrawy podawane podczas Wielkanocy, oraz opis i tradycje świąteczne, jak to się odbywa w różnych krajach świata.
WIĘCEJ> http://www.testacja.pl/2015/04/recenzja-ksiazka-wszystko-o-wielkanocy.html

Pomysł na tę książkę jest ciekawy, ale trzeba ją jeszcze dopracować.
Pierwsze parę stron poświęconych jest historycznym problemom określenia daty Wielkanocy, śladom po tym wydarzeniu, w rodzaju Całunu Turyńskiego. W ten sposób dochodzimy do "dowodzenia" zmartwychwstania Chrystusa i niestety argumentacja jest prowadzona trochę zbyt agresywnie, np. zbędne są emocjonalne wstawki w rodzaju "postawa twórców hipotezy wizji subiektywnych to przejaw fanatyzmu naukowego" (s. 29).
Następnie przedstawiane są kwestie religijne związane z Wielkanocą i harmonogram obchodzenia Wielkanocy w kościele (w tym kwestie liturgiczne),począwszy od środy popielcowej, przez post, niedzielę palmową, do triduum paschalnego.
To wartościowe i wreszcie zrozumiałem sens określenia "Baranek Boży", właśnie w odniesieniu do żydowskiego święta Paschy, gdzie składano w ofierze baranka, a które to święto koincyduje z Wielkanocą. Dowiedziałem się też (!:) o rytuale zapalania ognia w Wielką Sobotę, o padaniu kapłana na twarz w Wielki Piątek. W tej części zabrakło mi kilku rzeczy: opisu kuszenia Jezusa na pustyni, szczegółów biblijnych tryumfalnego wjazdu do Jerozolimy, sądu przed Piłatem, drogi krzyżowej, szczegółów o zmartwychwstaniu takich, jak np. zstąpienie do piekieł czy szczegóły objawienia się Apostołom (np. brak słynnych słów Tomasza "Pan mój i Bóg mój"). Tą część warto zatem rozwinąć--nawet jeśli autorom wydaje się to "oczywistością", nie wartą omawiania.
Dalej następuje część poświęcona tradycjom, omawia się tu np. sposoby barwienia jajek, uzyskiwania różnych wzorów (malowanie woskiem przed zabarwieniem!),znaczenie kolorów, znaczenie jajka jako symbolu zmartwychwstania, chleba jako Ciała Chrystusa, itd.
W części poświęconej tradycjom pojawiają się jednak pewne problemy z jakością źródeł. Np. na str.76 w streszczeniu podane jest, że śmigus-dyngus to tradycja słowiańska, a parę linijek później napisano, że słowo dyngus jest pochodzenia niemieckiego (co jest prawdą, jak i cały zwyczaj--niebezpiecznie jest niestety cytować prace z 1903r). Podobnie na s. 58 mamy napisane, że Słowianie używali jajek jako symboli solarnych--tymczasem według bodaj tego co czytałem u Szyjewskiego, pisanki kładło się na grobach zmarłych... Na tej samej stronie autorzy odwołują się do "mitologii śródziemnomorskiej"... Hmm, do greckiej? rzymskiej? perskiej? egipskiej? Brak precyzji:)
Na szczęście te odwołania do słowiańszczyzny stanowią niewielki fragment całego opracowania. Gdyby autorzy chcieli temat rozwinąć, proponuję omówić również pogańskie obchody równonocy wiosennej, wspomnieć o jakimś Jaryle, z poświęceniem ognia kojarzą mi się też mocno Sobótki (ale to latem)--warto byłoby to skomentować.
Na zakończenie autorzy podają krótkie notki odnośnie sposobów świętowania Wielkanocy w różnych krajach świata. Życzę autorom kolejnego, rozszerzonego wydania. W toku redakcji proponuję też pochylić się nad wprowadzeniem podpisów pod ilustracjami--brakowało mi tego. Podobnie, warto dodać źródła cytatów, umieszczanych w prawym dolnym rogu parzystych stron (nie zawsze są obecne--rozumiem, że niekiedy są to powiedzenia ludowe, ale to też można zaznaczyć).

Pomysł na tę książkę jest ciekawy, ale trzeba ją jeszcze dopracować.

Jak ten czas szybko leci. Jeszcze niedawno świętowaliśmy Boże Narodzenie, Sylwestra, a tu już za pasem Wielkanoc. Zwyczaje, tradycje, religijne ciekawostki zawsze bardzo lubiłam, więc ucieszyłam się, gdy otrzymałam od wydawnictwa propozycję zrecenzowania tej książki. Serdecznie dziękuję.
Książka ta to prawdziwa skarbnica wiedzy o Wielkanocy. Została podzielona na trzy części, każdą z nich czytałam z równym zainteresowaniem. Pierwsze to część teologiczna. Opowiada o męce i zmartwychwstaniu Jezusa. Nie tylko z punktu widzenia Biblii. Przybliża nam zagadkę Całunu Turyńskiego, mówi o wielu hipotezach, które na przestrzeni wieków próbowały obalić prawdziwość naszej wiary. Naprawdę czytałam to z wypiekami na twarzy. Straszne jest to co ludzie zrobili Panu Jezusowi, ale przecież tak musiało być aby zmazać grzech pierworodny.
Kolejna część- liturgiczna opowiada o wszystkich obrzędach mających coś wspólnego z Wielkanocą, zaczynając od Środy Popielcowej. Myślę, że każdy chrześcijanin powinien wiedzieć jakie znaczenie mają poszczególne obrzędy, a ta książka to tłumaczy. O ile Boże Narodzenie to takie radosne święto, to Wielkanoc zawsze wprawia mnie w zadumę. Msze w Wielkim Tygodniu są zawsze inne od tych w ciągu roku i zawsze bardzo je przeżywam. Podczas czytania tej książki miałam już przedsmak tego uczucia oczekiwania.
Trzecia część opowiada o zwyczajach i tradycjach w Polsce i na całym świecie, Dowiedziałam się jak mogę naturalnie zabarwić jajka na niebiesko (naprawdę mam bzika na punkcie tego koloru). Zawsze wsadzam je do łupin cebuli, ale ten sposób mi się już znudził. O wielu zwyczajach kultywowanych w naszym kraju nigdy nie słyszałam. Podsumowując jest to naprawdę rzetelne kompendium wiedzy o Wielkanocy z przepięknymi grafikami.

Warto wiedzieć więcej.
Najważniejsze ale podstawowe informacje o Wielkanocy zebrane w jednym miejscu.
Książka pomogła mi usystematyzować swoją wiedzę, a i dowiedziałam się kilku nowych rzeczy.
Pozycja dla każdego.

Warto wiedzieć więcej.
Najważniejsze ale podstawowe informacje o Wielkanocy zebrane w jednym miejscu.
Pozycja dla każdego.

• Przeczytane w 2015

Dodaj cytat z książki Wszystko o Wielkanocy. Znaczenie religijne, tradycje, zwyczaje, ciekawostki