biznes, finanse

When economists wrestle with issues such as unemployment, inflation, or budget deficits, they do so by incorporating an impersonal, detached mode of reasoning. But economists also analyze issues that, to others, do not typically fall within the realm of economic reasoning, such as organ transplants, cigarette addiction, smoking in public, and product safety. Trade-Offs is an introduction to the economic approach to analyzing these controversial public policy issues. Harold Winter provides reader