Experiencing Architecture
Inne

Nowe wydanie klasycznej już książki poświęconej relacjom architektury i zmysłów. Duński architekt w prosty, bezpośredni sposób opowiada o tym, czym jest otaczająca nas przestrzeń, co stanowi o jakości miejsc, w których żyjemy, na czym polega urok niektórych budynków. Interesuje go nie tylko aspekt przestrzenny, pisze także o kontrastach między pustką i pełnią, kolorach i planach, skali i proporcji budynków, świetle i światłocieniach, rytmie i brzmieniu architektury. Lektura tej książki jest sama w sobie zmysłowym doznaniem: zawiera ponad sto pięćdziesiąt fotografii, w większości wykonanych przez autora, a styl Rasmussena odwołującego się do codziennych doświadczeń i zwykłych ludzkich przeżyć jest bezpretensjonalny, pełen nieco staroświeckiego uroku.

źródło opisu: Karakter, 2015

źródło okładki: www.karakter.pl

Andrzej | 2016-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Doskonała książka. Steen Eiler Rasmussen jest nie tylko architektem. To wszechstronnie wykształcony i natchniony artysta, dla którego architektura tworzy naczynie połaczone z muzyką, malarstwem, teatrem i literaturą. Krotkomówiac z uważnym życiem. W trakcie lektury raz po raz przypominali mi się mistrzowie tacy jak Czeslaw Miłosz piszący w wierszu „Moja wierna mowo“o miseczkach z kolorami. Przypominały mi się Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Glenna Goulda, przypomniały mi się wreszcie cudowne albumy z holenderskim malarstwem jaki podsuwali mi rodzice do oglądania.

Kamyczek do ogródka Filiap Springera. Rasmussen nie wysila się. Pisze prosto. Tak samo zresztą jak Frank Lyold Wright. Dzięki temu tekst nie ma zbędnych udziwnień i didaskaliów. Gdyby Springer zrezygnował z gazetowego reportażowego stylu, czytałoby się go znacznie lepiej.

Aneta Lehmann | 2015-04-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Architekturę odczuwamy, często mimowolnie, szeroką gamą zmysłów. Widzimy jej kolory, grę światła, obcujemy z jej fakturą, a nawet ją słyszymy. Pochłonięci zobowiązaniami i terminami, nie próbujemy jej jednak zrozumieć. Steen Eiler Rasmussen, wybitny urbanista i architekt, zatrzymuje czytelnika w codziennym pędzie i wskazuje na bogactwo umykających mu zjawisk. A robi to w sposób zaskakująco przystępny i absorbujący. Rację miał Filip Springer, stwierdzając, że Rasmussen jest nauczycielem i autorem doskonałym.

gośka | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Teraz już rozumiem, dlaczego wydawca tak bardzo promował to wznowienie. :) Rewelacyjny język, pełen erudycji, ale niehermetyczny. Książka niekoniecznie dla architektów - oni już to powinni wiedzieć - ale dla wszystkich pozostałych poszukujących trochę bardziej wymagającej lektury. Uświadamia w jaki sposób nasze zmysły postrzegają konkretne budynki czy układy przestrzenne.
Dla wszystkich fanów książek Springera, interesujące uzupełnienie niezbędnej wiedzy. Naprawdę warto, tym bardziej, że pięknie wydana.

Grzegorz | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Niezła. Fajna pozycja dla laików, którzy wiedzą że interesują się architekturą, którym wartościowa architektura się podoba, ale nie wiedzą dlaczego. Napisana zdaje się już jakiś czas temu, traci trochę na pobieżności potraktowania poszczególnych kwestii (a może po prostu temat za wielki), a zyskuje na fakcie, że nie jest jednym z wielu współczesnych poradników, które starają się zrobić z ciebie "eksperta" podając ci na gotowo: "powinno ci się podobać to i tamto, bo to jest klasyka" a przeciwnie - książką która siłą rzeczy uruchamia w tobie samodzielne oceny, opinie. Myślenie o architekturze. To na pewno dobry kierunek, żeby zacząć ją odczuwać.

Halina Faryga | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Jest to moje pierwsze spotkanie z książką traktującą o architekturze (dlaczego?). Zawsze czułam potrzebę zgłębienia wiadomości na ten temat. Udało się i to całkiem przypadkiem. Jest to pozycja dla każdego śmiertelnika. Wystarczyły dwa wieczory z lekturą i stałam się mądrzejsza,bogatsza,bardziej wrażliwa na to co stworzył człowiek współpracując z naturą.

Susi | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2015

Przystępnie napisana (jak to padło we wstępie - nawet dla zainteresowanego nastolatka, czyli właśnie dla mnie) książka pozwalająca trochę lepiej zrozumieć to, jak patrzymy i dlaczego mamy takie, a nie inne odczucia, gdy mamy przed sobą konkretny budynek. Bardzo interesująca pozycja.

Inez | 2018-07-21
Na półkach: 2018, Architektura, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Podstawa, wyjaśniająca rolę zmysłów w odczuwaniu architektury,

razem z takimi pozycjami jak "Oczy skóry", "Myśląca dłoń" (J. Pallasmaa) oraz "Myślenie architekturą" (P. ZUmthor) jest to pierwszy krok do prowadzenia wszelkich rozmyślań na temat architektury.

Książką wyjaśnia wiele mechanizmów zachodzących między ludźmi i budynkami. Jej język jest dla każdego - nie tylko dla wtajemniczonych.

BiblStowarzyszeniowa | 2016-04-13

recenzja: http://urbnews.pl/ksiazka-steen-eiler-rasmussen-odczuwanie-architektury/

Zim Ka | 2015-08-03

Podstawowe informacje na temat percepcji architektury.

5000lib | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017